fonradar

Kasım ayı sgk primleri ödemesi

melissa

Katkı Sunan Üye
merhabalar
kasım ayı sgk primleri malum 31'i haftasonu ve yıl sonu .ödemeler yeni yılamı sarkacak yoksa yılsonu öncesi mi ödenmeli
teşekkür

Ynt: Kasım ayı sgk primleri ödemesi

Her ne kadar 02/01/2012 son gün olsada yıl atladığınızda geçici ve yıllık beyanda gider olarak (kkeg olacağından) gösteremeyeceğinizi de dikkate alarak en geç yarın yatırmakda fayda var.

Selamlar
ödenmeyen sigorta primleri açısından kkeg olması gerektiği düşündüğünüzü sanıyorum. Fakat bana göre KKEG olmasına gerek yoktur.Geçici verginin şubatta hazırlanacağını düşünürseniz,hazırlama esnasında bu primin ödendiği artık bellidir.Prim gidere yazılabilir.Sadece 361 hesabı olarak açılış bilaçosunda devreder.kanunda ödenmeyen sigorta primleri der,sonraki yıla sarkan primler diye bahsetmez..bana göre KKEG olmamalı.
Saygılar

02.01.2012 tarihinde ödenen Kasım-2011 primi, yasal süresi içerisinde ödendiğinden 2011 yılında gider yazılabilir. Ödemenin 2012 yılında olması önemli değildir. O mantıkla hareket edersek aralık ayı primi ocak ayında ödendiğinden 2011 yılında hiç gider yazamayız.

bulent249 ' Alıntı:
... O mantıkla hareket edersek aralık ayı primi ocak ayında ödendiğinden 2011 yılında hiç gider yazamayız.
Aralık için istisnai durum kanunda yazmaktadır. 11/2011 primleri için; beyanları xxx-31/12/2011 arası tarih itibari ile hazırladığımızdan ve 31/12/2011 tarihine kadar primler ödenmediğinden yasal olarak ödenmemiş olacak ve kkeg olacaktır.