Kasko Gideri

slmlr
kaskolanmış aracın poliçesini nasıl muhasebeleşeltirebilirim
lütfen yardımcı olun

selam vavili;
180 (b) 1000(cari yıla ait taksit tutarı)
280 (b) 2000 (gelecek yılın taksitleri)
320 (a) 3000 (genel tutarı)
-------------------------------------------------------------------------------------
ödeme yaptığında
100 (a) xxx (... ayı taksidinin ödenmesi)
320 (b)xxx (... ayı taksidinin ödenmesi)
-------------------------------------------------------------------------------------
770 (b)
180 (a)
her ay bu kayıt yapılacak
180 (b)
280 (a)
önümüzdeki yıl 01.01.200. yapılacak kayıt
180 nolu hesap ödendikçe 770... sigorta gider hesabında birikir ve 180=770... olur.
umarım yeterli oldu.

merhaba;

770 (b) xxxx (poliçenin işlendiği ay a isabet eden 1 aylık tutar)
689 (b) xxxx (SMV. Gider Vergisi K.K.E.G.)
180 (b) xxxx (cari yıla ait taksit tutarı)
280 (b) xxxx (gelecek yılın taksitleri)
329 (a) xxxx (genel tutarı)
ödeme yaptığında
100 (a) xxx (... ayı taksidinin ödenmesi)
329 (b)xxx (... ayı taksidinin ödenmesi)
770 (b) xxxx
180 (a) xxxx
her ay bu kayıt yapılacak (3 er aylık geçici vergi döneminde de yapılacağı kanaatindeyim)
180 (b)
280 (a)
Yıl sonundaki yani 31.12.200. tarihinde yapılacak kayıt
180 nolu hesap ödendikçe 770... sigorta gider hesabında birikir ve 180=770... olur.

sayın genç 26 nın cevabını kopyaladım ve yanlış olduğunu düşündüğüm bir iki değişiklik yaptım bence doğrusu bu.

1. poliçenin işlendiği ay a isabet eden bir aylık tutar 770 e atılmalı
2. 320 hesap yerine 329 hesap kullanılmalı, çünkü faaliyet konusu ile ilgili bir harcama değildir.
3. 180 hesaptan 770 hesaba intikallerin geçici vergi dönemlerinde yani üç aylık dönemde yapılmasının sakınca yaratmayacağı kanısındayım.
4. 280 hesaptan 180 hesaba intikallerinde 01.01.200.. değil bilanço günü olan 31.12.200.. tarihinde yapılması gerekir. çünkü bilanço işletmenin 31.12.200.. tarihi saat 00.00'ı gösteren aynasıdır. ve o gider gelecek yıl değil gelecek ay gideri olmuştur.

saygılarımla,

Sn.Başol,
Merhaba.
Cevabınızda :
689 (b) xxxx (SMV. Gider Vergisi K.K.E.G.)
olan kısmı dikktimi çekti burayı açarmısınız.Sigorta Muamele Vergisinin
K.K.E.Gider olduğu manasını içeriyor.
Demek istediğinizi açarmısınız.
Sakarya dan selam ve saygılar.

Sn. Yüksekkaya

689 hesabını sehven yazmış bulundum. sonradan bende farkettim ama düzeltmeye vaktim olmadı . brüt prim göz önüne alınarak yapılmalı.
689 u yokmuş gibi farzedin.

kusura bakmayın arkadaşlar