fonradar

Katma Değer Vergisi Sirküleri /53

Ynt: Katma Değer Vergisi Sirküleri /53

Arkadaşlar şimdi anladığım kadarı ile listeler excele kayıt yapıldıktan sonra, gib.gov.tr adresinden yükleyeceğiz.Bundaki süre nedir.? ve Kdv beyannamesine yüklense olurmu.? Tekrar excel ile uğraşılacakmı.?

Bugün Dış Ticaret vergi dairesine Ocak/2010 dönemine ait KDV iade dosyamı elden verdim Geçici vergimide mahsup ettim.Vergi dairesi kabul etti ve herhangi bir sorun olmayacağını söylediler... Bilgilerinize

Kdv iadesi ile ilgili bölüm aktif hale gelmiş.isteyen bakabilir.Ayrıca listeler intenet veri dairesinden alınabiliyor.
Özel faturalar ile ilgili olarak ise eski sistem devam ediyor.yani belgeleri ve listelerini elden verilcek.Direk ihracatlara ilişkin belgeler yalnızca internet vergi dairesinden verilece.Listeler,gçbler,ve satış faturaları haricindeki belgeler ise elden teslim edilecek.
Kaynağım Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Servisi Yetkilisi.(Bu programı hazırlayan şahışmış) Bilgilerinize

MErhaba meslektaş,
Açıklamalar gayet açık..Maalesef, eloktronik ortamda tümünü doldurmadan onaylamıyor.....

eski sistemde her beyanname için bir yüklenilen listesi yapılmaktaydı

ocakta direkt 5 ihracatımız var 5 yüklenilen tablosu

burda yüklenilen tek tablo gözükmekte burda hepsini bir tabloda mı yazıyoruz

furkan yasar ' Alıntı:

şahsi kanatim tek tablo.
Beyanname üzerinden yüklenen kdv rakamı toplamı (69 nolu satır) dikkate alınarak

beyza ' Alıntı:
herşey iyi güzelde fatura düzenleme sınırı altında kalan 1 liralık 2 liralık fişleri de tek tek girecekmiyiz sisteme. bunlar için nasıl bir yol izlemeli, muhasebede bunlara cari mi açmalı yoksa fişleri tek tek sisteme mi girmeli. bu nası olacak, gerçekten küçük fişler de tek tek girilecek mi ?

KDVK 84 nolu tebligde belge ibrazıyla ilgili bir düzenleme var.

"........ Şu kadar ki, tutarı Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesinde yer alan ve ilgili yılda uygulanmakta olan haddin altında kalan mal veya hizmet alımları bu listede tek kalemde gösterilebilir............."
denmektedir.

fatura düzenleme sınırı 2010 yılı icin 680,00 TL

yemre ' Alıntı:
acziyet ' Alıntı:

duyurular kısmında bir numaralı duyuru (02.02.2010 tarihli)
Duyuru kısmı tamam da adamların örnek olarak verdikleri excel tablosu örneği, dediklerine uymuyor ki...
Duyurular kısmında "1. numaralı sütun, 2 numaralı sütun" diye bas bas bağırmışlar ama gerek o dedikleri yerdeki ekran görüntüsünde, gerekse verdikleri örnek tabloda "1 numaralı sütun" dedikleri şey excel tablosunda birinci sütuna denk gelmiyor ki. Yoksa ben mi yanılıyorum? O "1 numaralı sütun" lafı ile yapılacak tabloyu açıklamaya mı çalışıyorlar? Anlamadım gitti vesselam.
Bu tabloları internet ortamında veren var mı acaba? Kağıt ortamında veren meslektaşlarım, tabloyu bu yeni şekliyle mi hazırladılar acaba. GGB numaralarını yazdılar mı?

Kdv iadelerine ait listeyi mükellef adına alınan şifreyle mi göndereceğiz? Mali Müşavir olarak kendi şifremizle gönderemiyor muyuz?

ithalat faturasının tarihi 01.11.2009 mal ocak döneminde geldi sistem kabul etmiyor farklı dönem ve farklı ay olamaz denmekte anlamadım bu sorun la karşılaşan varmı

yemre ' Alıntı:
furkan yasar ' Alıntı:

şahsi kanatim tek tablo.
Beyanname üzerinden yüklenen kdv rakamı toplamı (69 nolu satır) dikkate alınarak

axıklamalar yapılmış
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/html/formDoldurmaHakkinda_yuklenilenkdv_tr.html
Korkmaz Makine Ltd.Şti.?nin 2009/Ocak döneminde iade hakkı doğuran işlemleri şu şekildedir;
(hem tesvikli makine teslimleri, hem yurtdısı satış dolayısıyla iadesi var)
Bu durumda Korkmaz Makine Ltd. Şti. işlem türleri bazında iki ayrı yüklenilen KDV listesi hazırlamalıdır. Bunlardan biri ?Mal İhracı Yüklenilen KDV Listesi?, diğeri ise ?Teşvikli Yatırım Mallarının Teslimi Yüklenilen KDV Listesi?dir. Yüklenilen KDV listesine kaydedilen belgelerin hangi işlem türüne ilişkin olduğu belirtilerek iki ayrı yüklenim listesi aşağıda gösterildiği şekilde tek tablo haline getirilir ve internet vergi dairesinden elektronik ortamda gönderilir.

İhraç kayıtlı satış yapan işletmeler yanlızca indirilecek kdv listesini mi dolduracaklar??

SMMM FATİH ' Alıntı:
İhraç kayıtlı satış yapan işletmeler yanlızca indirilecek kdv listesini mi dolduracaklar??

Yardımlarınızı bekliyorum.

arkadaslar listelerin internetten girilmesi ile ilgili olarak bir süre düzenlemesi varmı. Ne zamana kadar girilebiliyor.

yemre ' Alıntı:
beyza ' Alıntı:
herşey iyi güzelde fatura düzenleme sınırı altında kalan 1 liralık 2 liralık fişleri de tek tek girecekmiyiz sisteme. bunlar için nasıl bir yol izlemeli, muhasebede bunlara cari mi açmalı yoksa fişleri tek tek sisteme mi girmeli. bu nası olacak, gerçekten küçük fişler de tek tek girilecek mi ?

"........ Şu kadar ki, tutarı Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesinde yer alan ve ilgili yılda uygulanmakta olan haddin altında kalan mal veya hizmet alımları bu listede tek kalemde gösterilebilir............."
denmektedir.

ilgili sirküde (KDV 53)

"1. Söz konusu listelere, fatura düzenleme limitinin altında kalsa dahi her bir belge kaydedilecektir.

2. Aynı mükelleften yapılan alımlar belge bazında bu listelere ayrı ayrı girilecektir. "

denmiş düzeltiyorum.

yemre ' Alıntı:
yemre ' Alıntı:
beyza ' Alıntı:

denmektedir.

ilgili sirküde (KDV 53)
"1. Söz konusu listelere, fatura düzenleme limitinin altında kalsa dahi her bir belge kaydedilecektir.

2. Aynı mükelleften yapılan alımlar belge bazında bu listelere ayrı ayrı girilecektir. "

denmiş düzeltiyorum.

Perakente Satış fişlerin girilmesi ile ilgili bir duyuru yapılmış internet vergi dairesinde

Yaklaşık 10 gün önce esenler vergi dairesinin kdv servisi ile yaptığım telefon görüşmesi şöyle olmuştur.
ocak 2010 iademden 26 sında ödenecek bazı vergileri mahsup istemiştik.Memurun söylediği;
yeni sirkülerin indirim tablosu giriş ekranı bu ayın 25 'i gibi açılacakmış ve tablonun içeriği çokta net değilmiş.25 'inde açıldığı anda da tablolar girileceğinden "siz yetiştirseniz bile bizim kontrol edip işlemi tamamlamamız 26'sına yetişmeyecektir.Bu nedenle bu vergileri mahsup edemeyebiliriz." denmiştir. burada iki durum söz konusu olabilir.
1- Mükellef tarafından tablolar 26'sına kadar düzenlenip onaylanırsa (ki zor görünüyor ekran açılmamış veya geç açılacak olabilir) vergilerin faizinden mükellef sorumlu olmaz.Çünkü süresinde üzerine düşeni yapmış olur.
2- Yüklenilen tablo 26 sına kadar onaylanamayınca vergiler faize girer,faizli mahsup edilir.

Aslında yüklenilen tablo eksik olsa bile ilk iade talebi önceden istenmiştir.Ama yüklenilen liste eksik olduğunda idare ilk talebi dikkate alarak vergileri zamlı olarak mahsup etmeli mi etmemeli mi tam emin değilim.25 'inde ekran açılsa bile bu tabloları yetiştirmem,hadi ben yetiştirdim dairenin kontrol edip onaylaması mümkün değildir.
olayın birde bu boyutu var (acı boyutu :) ) bilmenizi istedim..