Kazanılan Hak Geri Alınır mı ?

Merhaba ben 2003 te Bursa da başladığım otomotiv sektöründe 2012 de şirketin Kütahya’da üretim tesisi kurmasından dolayı anlaşarak oraya gönderildim.2018 itibariyle tekrar Bursa’ya gönderildim.Bursa şartlarında maaş, maaşın 3/1’i kadarda ikramiye var.ikramiye bordroda görünüyor fakat saat ücretlerine yansıtılmıyor.kütahya da ise sadece maaş var.Dolayısıyla ben Kütahya’ya giderken ikramiyeyi maaşın içine koyarak gittim.Size sorum Şu Bursa’ya dönerken maaşın içindeki ikramiyeyi çıkarabilirler mi yoksa çıkaramazlar mı?

El cevap alınamaz ancak olayınız dahilinde başka konularda var gibiysede,her iki işyerinde maaş uygulaması farklı ama sonuçta yani toplamda aynı miktar maaş alacaksanız aleyhinize çok fazla sorun çıkmaz(işyerinden memnunsanız fazla sorun etmeyin devam ediniz derim)

Peki net maaşım düşüceği için saat ücretim kıdem tazminatımdaki fiat da düşmüş olmuyor mu.Kazanılmış bir hak var ortada.

a.El cevap alınamaz.....................................................................tarafların açık objektif rızası olmadıkça alınamaz
b.ancak olayınız dahilinde başka konularda var gibiysede,.................yani SGK çıkış istifa veya iş akdinin devri yahut organik bağ olmayan iki ayrı işverenlik vs.
c.her iki işyerinde maaş uygulaması farklı........................................bu durumu b şıkkındaki daki hususlara göre değerlemek gerek
c.ama sonuçta yani toplamda aynı miktar maaş alacaksanız...............Önce b ve c deki hususlar çözülmeli d.aleyhinize çok fazla sorun çıkmaz.....................hiç çıkmaz demedim
e.(işyerinden memnunsanız fazla sorun etmeyin devam ediniz derim).................memnun değilseniz b deki hususları açıklarsanız daha iyi olur

Peki net maaşım düşüceği için saat ücretim kıdem tazminatımdakievri fiat da düşmüş olmuyor mu.Kazanılmış bir hak var ortada.
a.Yukarıda b deki hususlara açıklık getiriniz
b.doğru saat ücret f.mesai vs.düşer
c.tazminatta değişmez

Şöyle olayı açıklayım size Kütahya’dan 5 yıl gibi zaman geçirdim.Oraya giderken vardiya amiri olarak gönderildim.amlaşmalı olarak Bursa’daki maaş+lkramiye+ilave ekstra bir para olarak anlaştık ve Kütahya’da hepsi net maaş olacaktı.kütahyada son 5-6 ay kadara kadar hiçbirşeyden yoktu. Herşey normal bir şekilde devam ediyordu.sonrasında tabi biz vardiya amiriyiz benim gibi 2 kişi daha var.3 vardiyaya şeklinde çluşyoruz.Bizler amirlik yapıyoruz ama eleman dam her zaman daha fazla çalışıyoruz.gecede kalıpçı yok mesela bizler kalıp değiştiriyoruz.5 kişinin çalıştığı üretim hattında 2 kişi gece vardiyasında üretim yapıyoruz ,operatör gelmez yerine vardiya boyunca biz çalışıyoruz falan yani amir olarak değilse joker elemanmış gibi çalışıyoruz.hal böyle olunca amirlik görevimiz olan eleman takibi ve konularda aksamalar oluyor.sonrasında ben çalışırken bakımcı arkadaşlar ofislerinde uyumuşlar ve üretimden bir muhbir fotosunu çekip üretim müdürüne göndermiş.sonra bunlar bana karşı tavır aldılar vs.bir de bu muhbir diğer vardiyalarda Yok sadece benim vardiyada varmış.sonra artik benim tazminatımın yüksek olmasından dolayı mı bilmiyorum beni çıkarmadılar Bursa’ya tekrar geri gönderdiler. Şu ana kadar para konusunu hiç konuşmadık

Hal böyle olunca saat ücretimi düşürme gibi bir hakları var mı yani Kütahya’daki net maaşımı Bursa’da maaş +ikramiye yapabilirler mi. Nakillerimde herhangi bir giriş çıkış vs olmadı.

Yukarıdaki b şıkkı hariç buralar aynı işverene bağlı işyerleri ise aleyhinize deşiklilik olmaması gerekir

B şıkkındakilerin sonuçta bana bildirilmesi gerekmiyor mu?bana bildirilen herhangi birşey çıkış girişte yapılmadı istifa falanda Yok yani sonuç olarak maaşımın aynı olacağını anladım yukarıda anlattığım muhbirlik olayı haricinde herhangi aksi bir durumda olmadı.benim sormak istediğim sadece Kütahya’daki net maaşın Bursa’ya gelişimde içimden çıkarıp aynı maaşı maaş+ikramiye yapma hakları var mı?ya da ben ne yapabilirim.çünkü arada 1000 lira gibi bir para kaybı var

Neticede ele geçen aynı olsa da Örneğin,
Net maaş 3+İkramiye 1=4.000 ile net 4.000 tl. uygulaması arasında fark var,bu durum çalışma koşullarında işçi aleyhine esaslı değişikliktir. B şıkkında belirtilenler sizden habersiz olamaz değil,olmuşsa bu işin hal yolu mahkemeye çıkar.Siz önce b deki durumlar hakkında bilgi edinin ki rahatça görüş belirtebilelim.