fonradar

Kdv Beyannamesinde Demirbaş

mrb arkadaşlar beyannamede demirbaş alış faturasını nasıl gösteririm muhasebesini tuttuğumuz firma şirket adına bi araç almış bunu normal mal almış gibi mi gösterecez yoksa başka bi şekildemi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

Ynt: kdv Beyannamesinde demirbaş

Selamlar.
Sayın zaferesenyurt, normal indirilecek kdv satırında beyan ediniz.Yalnız araç ticari mi binek mi? Ticari ise kdv yi indirebilirsiniz,binek türü ise indiremezsiniz.Saygılar.

sayın twolf hususi araç yani biz bunu mecburen babs formlarında göstermek zorundayız çünkü firmayı aracın satın alındığı yerle mutabakat yaptık onlar da babas formlarında göstercekmiş. ve hususi olduğu için kdv sini %1 olarak işlem altına aldık ..

Merhaba ;

Başlıkta KDV den söz ederken BA-BS ye geçtiniz. Doğru yanıt almak için sorulara da dikkat etmek gerekir.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Başlıkta KDV den söz ederken BA-BS ye geçtiniz. Doğru yanıt almak için sorulara da dikkat etmek gerekir.

Kesinlikle..
Kdv nin B formları ile ne ilgisi var anlayamadım.Aracı 2.el almışsınız ve kdv %1 ise hususi yani binektir.Ayrıca her hususi araçta binek demek değildir.Bazı araçların ruhsatında araç türü kamyonet yazıp kullanım amacı hususi yazabilir.Bu durum aracı binek sınıfına sokmaz.Önemli olan trafik tescilde nasıl işlem gördüğüdür.Kaldı ki siz konuya bambaşka bir açıdan bakıyorsunuz.Konuyu B formlarına nasıl bağladınız onu anlayamadım :)

Merhaba ;

Sn Twolf' a katılmakla beraber küçük bir ilave,
hususi olduğu için kdv sini %1 olarak işlem altına aldık ..
buray biraz açmalısınız.

Aklıma gelen acaba faturadaki ( tahmin ) % 18 kdv 'yi araç sırf hususi diye %1 olarak mı işleme alıyorsunuz endişesidir. İfadeden anladığım budur.

:) özür dilerim evet biraz alakasız oldu durumu biraz aydınlığa çıkarmak istedim ama gereksiz bilgi verdim herhalde :) bende farkındayım. durumu şöyle özetlemek gerekirse araç yeni ve ruhsatta hususi diye geçiyor. araca kesilen faturada kdv %18 den kesilmiş açıkçası bende acemiyim yaklaşık bi sene oldu muhasebe işi yapıyorum.. onun için makul görün:)

Sorular sorular sorular :) Siz aracı sıfırmı aldınız?ayrıca aracın marka ve cinsini söyleyiverinde kesin bişey söyleyelim bizde,yoksa bu konu uzar gider :)

Teşekkürler.
1- Araç binek türüdür.
2- faturada kdv %18 ise araç sıfır alınmıştır.
3- Araç binek ise kdv indirim konusu yapılamaz.%1 şeklinde de kayıtlara alınamaz.Böyle bir işlem zaten olamaz.
4- Kdv indirilemeze ne yapılabilir? Ya gidere atılabilir ya araç maliyetine eklenebilir.