turkcell

Kdv Dahil Ft. Kesimi

Üyelik
9 Nis 2009
Mesajlar
83
kdv dahil olarak kesilen faturalarda faturayı alan taraf dahil ibaresi nedeniyle kdv yi indirim konusu yapamaz diye biliyorum.gerçi bir çok yer yinede kdv yi kendi hesaplayıp indiriyor. peki kdv dahil faturayı kesen açısından ne gibi sıkıntı olur.Bir mükellefim kdv dahil ft.kesmiş ben şimdi kdv yi hesaplayıp 391 'e atabilirmiyim.? :-\
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Kdv Dahil Ft. Kesimi

Bazı özel durumlarda kdv dahil fatura geçerlidir(akaryakıt , bilet gibi) Bunun dışında indirim yapılabilmesi için. KDV ayrıca gösterilmelidir.
 
T

tolgayucesoy

Ziyaretçi
Ynt: Kdv Dahil Ft. Kesimi

vergi mükellefi olan birine kdv dahil fatura kesilemez
 
Üyelik
10 May 2008
Mesajlar
158
Konum
GAZİANTEP
Ynt: Kdv Dahil Ft. Kesimi

faturayı kesen taraf için,faturada kdv, ister dahil, isters ayrı olarak belirtilsin, faturayı kayda alırken kdv'yi hesaplama konusu yapması gerekir, malesef kesilen taraf ,eğer kdv ayrıca belirtilmemişse kdv'yi indirim konusu yapamaz. :(
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Kdv Dahil Ft. Kesimi

İndirimin Belgelendirilmesi

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 34
Kapsam
1. Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebilir.

2. Katma Değer Vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde vergi indiriminin nasıl belgelendirileceği Maliye ve Gümrük Bakanlığınca tespit olunur.


22 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Sayısı 19116
Resmi Gazete Tarihi 24/05/1986
Kapsam

Katma Değer Vergisi Kanununun 34. maddesine göre, verginin indirim konusu yapılabilmesi için fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, uygulama kapsamına giren mükelleflerden gider veya maliyet unsuru olarak gözönüne alınabilecek mal ve hizmet satın alan mükellefler, satın alınan mal ve hizmetlere ait katma değer vergisini indirim konusu yapabilmek için, düzenlenecek fatura ve benzeri vesikalarda verginin mutlak surette ayrıca gösterilmesini isteyeceklerdir.

Ancak, tarifesi vergi dahil olarak tespit edilen işler ile özel matrah şekilerine tabi mal ve hizmetlere ait katma değer vergisi iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanıp indirim konusu yapılabildiğinden, bu mal ve hizmetlere ilişkin fatura ve benzeri vesikalarda katma değer vergisi ayrıca gösterilmeyecek, vergi dahil tek tutar olarak ifade edilebilecektir.

Tebliğ olunur.
 
Üyelik
29 Kas 2011
Mesajlar
1
Ynt: Kdv Dahil Ft. Kesimi

mohicans ' Alıntı:
İndirimin Belgelendirilmesi

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 34
Kapsam
1. Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebilir.

2. Katma Değer Vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde vergi indiriminin nasıl belgelendirileceği Maliye ve Gümrük Bakanlığınca tespit olunur.


22 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Sayısı 19116
Resmi Gazete Tarihi 24/05/1986
Kapsam

Katma Değer Vergisi Kanununun 34. maddesine göre, verginin indirim konusu yapılabilmesi için fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, uygulama kapsamına giren mükelleflerden gider veya maliyet unsuru olarak gözönüne alınabilecek mal ve hizmet satın alan mükellefler, satın alınan mal ve hizmetlere ait katma değer vergisini indirim konusu yapabilmek için, düzenlenecek fatura ve benzeri vesikalarda verginin mutlak surette ayrıca gösterilmesini isteyeceklerdir.

Ancak, tarifesi vergi dahil olarak tespit edilen işler ile özel matrah şekilerine tabi mal ve hizmetlere ait katma değer vergisi iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanıp indirim konusu yapılabildiğinden, bu mal ve hizmetlere ilişkin fatura ve benzeri vesikalarda katma değer vergisi ayrıca gösterilmeyecek, vergi dahil tek tutar olarak ifade edilebilecektir.

Tebliğ olunur.


selam tebliğde tarifesi vergi dahil olarak tespit edilen işler kısmında lokanta yer almaktadır lokanta demekle neyi kastediyorlar lokantadan gelen kdv dahil fiş ve ft.larda kdv indirebilecekmiyiz
 

Benzer konular

Üst