KDV den Muaf Mükellefe Mal Satışında Faturada Gösterilmeyen

nihaldn

Katkı Sunan Üye
KDV den muaf mükellefe mal satışında fatura üzerinde gösterilemeyen kdv miktarı kimden alınacak? Eğer bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Bilindiği gibi 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 32. maddesiyle,
bu Kanunun 11, 13, 14, 15. maddeleri uyarınca vergiden istisna edilmiş bulunan işlemlerle ilgili yüklenilen katma değer vergisinin, mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanacak katma değer vergisinden indirileceği, vergiye tabi işlemlerin mevcut olmaması veya hesaplanan verginin indirilecek vergiden az olması hallerinde indirilemeyen vergisinin Bakanlığımızca tespit edilecek esaslara göre bu işlemleri yapanlara iade olunacağı hükmü bağlanmıştır

Sayın nihaldn;
kdv den muaf mükellefe mal satmak benim anladığım basit usule tabi mükellefe mal satmak olarak anlıyorum.
şayet öyle ise faturada jdv'yi belirteceksin. Karşı taraf yani basit usul ödediği bu kdv yi gerek gider yazar veya maliyete ekler o senin sorunun değil diye düşünüyorum.

Sorunuzu yanlış anlamışda olabilirim.daha açık yazarsanız iyi olur.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Yalnız ben sorumu biraz eksik sormuşum.Söz konusu olan Kızılay a Bilgisayar satışı. Satış faturasına Kızılay ın vergi dairesinden aldığı kdv den muaf olduğuna dair yazının numara ve tarihi yazılmış kdv hesaplanmamış. Mal satışı yapan kişinin düzenleyeceği kdv beyannemasi konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Kdv beyannaemsinin arka yüzünün doldurulması gerekiyor sanırım.