KDV İade Raporunda SMİYB Kontrolü

Merhaba,

Her ay ihracatımdan dolayı kdv iadesi talep ediyorum. Bu ay SMİYB kontrolünde iki firma takılmış bunlardan birinde ödemelerin tamamını banka kanalı ile yapışım ve alacağı yok. Diğeride rapordaki belirtilen faturaları ödememişim. İki firma ile daha önce çalışıyordum ama bu ay bu şekilde bir sorun oldu. Sormak istediğim rakamlar küçük ama V.D. inceleme başlatır mı benim inceleme yapmadan bu duruma istinaden bir izahat ya da başvuru v.b. herhangi bir şey yapmam gerekir mi? yardımlarınız için teşekkürler.

Saygılarımla,

Sayın Formdaşım

Eğer firmalar düzenleyici 5/1 veya 9/1 kodda ise altınla ödesen birşey farketmez.Eğer bu firmalar diğer yönden koda alınmışlarsa örneğin 5/2 veya 9/2 kullanıcı,5/3 veya 9/3 adresinde bulunamayan v.b ise ödemelerin banka veya çek ile ise (tabi burda 84 nolu kdv tebliğinin III.Kısımdaki Müteselsil Sorumluluk kısmına uygun olduğunu düşünerek yazıyorum) bunları ibraz ettiğin taskdirde kdv iadeni vergi dairesi yapar.Yada bunlar için kdv'nin 4 katı tutarında teminat isteyerek iadeni yapar incelemeye alır inceleme sonucu bu firma yukardaki kodlardan 5/1'de ise teminatın yanar iaden olmaz.ama diğerlerinde ise bir sorun olmaz.

Tavsiyem ; Eğer KDV miktarları küçük ise KDV'ne düzeltme ver ondan sonra iade talet et.Düzeltme verdiğin zamanda bağlı olduğun Vergi Dairesine dilekçe ile ilgili döneme kdv düzeltme beyannamesi verdiğini ilgili faturalrı kdv'lerini kayıtlarından tenzil ettiğini bildiren bir dilekçe ver.Ekine Bir önceki Kdv beyannamesi ile Düzeltme kdv beyannamesini ekle.Bu arada bunları yaptıktan sonra o firmalardan alışların 5.000.-tl'yi aşıyorsa BA (Belge Alış) formunda düzeltme ver.Böylece ilerde ayrıca birde Ba düzeltmesi ile uğraşma

Direkt mal/hizmet alımı yaptığınız firma SMİYB düzenlemişse, alış faturalarını banka kanalıyla ödeseniz bile kdv listesinden çıkmanız gerekir. Ancak mal/hizmet alımı yaptığınız firma SMİYB kullanıcısı durumda ise belgeli ödemeleriniz kabul edilir.