Kdv İstisnalı İşlem

öncelikle herkese merhaba;

1- yapacağım hizmete ilişkin vergi dairesinden istisna belgesini aldım. hizmeti gerçekleştirmek için gerekli malzememi alırken kdv dahil 11800 olan malı satıcı bana kdv istisnam var diye 10000tl lik fatura düzenleyerek malını sattı ve üzerinede ... sayılı ve nolu belgeye istinaden kdv den istisnadır dedi. bu alışıma ilişkin kdv beyannamemde yapmam gereken özel bir şey varmı ?bu arada kdv istisna kapsamına girmeyen giderlerimin ve diğer alışlarımında faturalarını aldım
.
2- tam istisna kapsamındaki hizmet işimi yaptım ve 30000tl üzerinden ft kestim. bu düzenlediğim satış faturamda ayrıca kdv gösterecekmiyim? satış kaydım nasıl olacak?

Ynt: Kdv İstisnalı İşlem

arkadaşlar hiç benzer bi uygulama yapam yokmu? hiç mi tam istisna kapsamında satış yapan mükellefiniz yok?

öncelikle herkese merhaba;

1- yapacağım hizmete ilişkin vergi dairesinden istisna belgesini aldım. hizmeti gerçekleştirmek için
gerekli malzememi alırken kdv dahil 11800 olan malı satıcı bana kdv istisnam var diye 10000tl lik fatura düzenleyerek malını sattı ve üzerinede ... sayılı ve nolu belgeye istinaden kdv den istisnadır dedi. bu alışıma ilişkin kdv beyannamemde yapmam gereken özel bir şey varmı ?bu arada kdv istisna kapsamına girmeyen giderlerimin ve diğer alışlarımında faturalarını aldım
.
2- tam istisna kapsamındaki hizmet işimi yaptım ve 30000tl üzerinden ft kestim. bu düzenlediğim satış faturamda ayrıca kdv gösterecekmiyim? satış kaydım nasıl olacak?
[/quote]

Sayın formdaş

Konunuzu okudum fakat yanlış alaşılmasını önlemek için soru cevap şeklinde gidelim

1-aldığınız malzemeleri bu belgeye istinaden kdv'den muaf aldınız.Dolyasıyla bu alışlarınızdan dolayı KDV beyannamenizde yapmanız gereken bir durum yok.Şöyle olsaydı bu belgeye istinaden faturalarınız kdv'li kesilseydi bu sefer iade talebiniz olurdu.Faturaları işlemekten başka özel bir durum yok.

2-tam istisna kapsamındaki hizmet işimi yaptım ve 30000tl üzerinden ft kestim. bu düzenlediğim satış faturamda ayrıca kdv gösterecekmiyim? satış kaydım nasıl olacak?

Tam İstisna kapsamında hizmet işini yaptıysansınız.Düzenlediğiniz faturada KDV'olmaz Satış Kaydınız

_____________/____________

120

601
_____________/____________

şeklinde olmalı ve KDV beyannamesinde İstinalar kısmında gösterilmesi İade KDV kısmına 0 (sıfır) yazılmalı.Çünkü (yukarıda yazdım) alışlarınızı istina kapsamında yaptığınız için herhangi bir KDV yüklenmesi söz konu olmadığı için iade talebinizde olamaz.

Bu arada Tam İstisna Kapsamındaki işi yazarsanız.Konuyu daha doğru yanıtlamamız mümkün olur.
Çünkü KDV'nin konusuna göre değişiklik kazanır.Sizin anlattıklarına göre cevap vermeye çalıştım

Aynen sn Ferhat'ın belirttiği gibidir.
İstisna varsa faturada kdv zaten olmaz. 391 hesapla bir ilişiğiniz yoktur.
Sadece kdv beyanı yapılırken istisnalar kısmında bu tutar belirtilmelidir.
Yani toplam satışlar-istisnalar=KDV matrahı

Tam İstisna Kapsamındaki iş hava meydanının işletilmesi. şimdi ben 30000tl kdv hariç faturayı düzenledim. ve beyannamemin tam istina kapsamındaki satışlar bölümüne yazdım. yüklenilen kdv ye 30000 in %18 i kadar mı rakam yazabilirim? dönem içinde indirilecek kdvem daha fazla ise tamamını iade talebinden bulunamam mı?

smmmaa ' Alıntı:
Tam İstisna Kapsamındaki iş hava meydanının işletilmesi. şimdi ben 30000tl kdv hariç faturayı düzenledim. ve beyannamemin tam istina kapsamındaki satışlar bölümüne yazdım. yüklenilen kdv ye 30000 in %18 i kadar mı rakam yazabilirim? dönem içinde indirilecek kdvem daha fazla ise tamamını iade talebinden bulunamam mı?

Tam İstisna Kapsamındaki iş hava meydanının işletilmesi. şimdi ben 30000tl kdv hariç faturayı düzenledim. ve beyannamemin tam istina kapsamındaki satışlar bölümüne yazdım

-Yazdığın yer doğru

yüklenilen kdv ye 30000 in %18 i kadar mı rakam yazabilirim? dönem içinde indirilecek kdvem daha fazla ise tamamını iade talebinden bulunamam mı?

-Alacağın İade Kdv 30.000.-tl'nin %18 aşamaz.Yani İnd Kdv'nin tamamını iade talep edemezsin zaten mantık olarak düşünürsen bütün İnd Kdv' alışlarını bu 30.000.-tl hizmet için mi yaptın.Daha öncede hatırladığım kadar ile elinde istisna yazın olduğunu ve bütün alışlarını bu istisna belgesi ile yaptığını alışlarının KDV'siz olduğunu yazmıştın.Onun için iade talebin olamaz olursa haksız iade olur. Bir tespit halinde cezalı geri ödersin.Yada bu hizmet için yüklendiğin diğer KDV'leri iade talep edersin örneğin Elektrik;su;yemek,ısınma v.b.Buda 30.000.-tl hizmetin %10 olsun.Ayrıca en önemlisi KDV iadesi alabilmen için Devreden KDV'nin olması lazım.Eğer ödemen çıkıyorsa iade talebinde olamaz.Bunun anlamıda Yüklendiğin KDV'nin tamamını İndirim olarak kullanmışsın demektir.

Eğer yinede tereddüt ettiğin konu olursa formda görüşelim.

sn ferhat çok teşekkürler oldukça ışık tuttunuz ve konu kafamda şekillenmeye başladı.

bu meydanda elde edilen gelirin tamamı istisna kapsamında istisna kapsamına girmeyen faaliyet yok. yapılan bütün giderler bu hizmetin gerçekleşmesi için yapılıyor. vergi dairesinden aldığım istisna belgesi ise mal alış bazında yani sözleşme yaptığımız firmadan alacağım malzeme bu kapsama girerse veriyor istisna belgesini girmezse vermiyor.

bütün indirileceği talep edebilirmiyim diye sormamım nedeni ise hava alanının yarın gelir elde edeceği meçhul olduğundan dolayı... 30000tl gelir elde ettim, karşılığında da 100.000,00 giderim ve 18000 ind.kdv var ama gelirin devamı gelebilirde gelmeyebilirde o açıdan sormuştum. (bu arada kdv istisnalı aldığım faturalarda sıkıntı yok) kdv ödeyerek aldıklarım bazında soruyorum.

Sayın SMMMAA

Kdv ödeyerek aldığınız faturalarda eğer istisnalı işlemlerden dolayı yüklendiğiniz varsa bunu talep edebilirsiniz