Kdv Tevkifatı Hk.

Değerli forum üyeleri;
Müşavirliğini yaptığımız kamu kurumunun yemekhanesine dışarıdan sağlanan doğalgaz,bakım-onarım için hazırlanacak mimari,mekanik işler nedeniyle çizilen proje için(etüt-plan-proje kapsamı dahilinde) kesilen faturada 9/10 oranında tevkifat kesilmiştir. Biz kdv den muafız dolayısıyla kdv tevkifatı açısından durumumuz nedir? özelge bulamadım. Bu konuyla ilgili kanun mad. özelge vs varsa yazabilir mi?

Son düzenleme:
KDV den muaf da olsanız, 2 nolu kdv beyannamesi ile tevkifat uygulayacaksınız. KDV uygulama tebliği C-2.1.1.1 Beyan bendinde " ....... bunların başka faaliyetleri nedeniyle kdv mükellefiyetlerinin bulunmaması ve dolayısıyla 1 nolu kdv beyannamesi vermemeleri bu uygulamaya engel değildir.""" ifadesi yer almaktadır.

Teşekkür ederim Üstadım. Ayrıca; 5018 kamu mali yönetimi ve kontrol kanuna göre genel bütçe dışındaki ödemeler de alınan işleme ait fatura kdv 2 de beyan edilir deniliyor. Ödeme yemekhanenin kendi bütçesinden yapılacak. Bu durumda beyan edeceğiz.

Değerli forum üyeleri;
Müşavirliğini yaptığımız kamu kurumunun yemekhanesine dışarıdan sağlanan doğalgaz,bakım-onarım için hazırlanacak mimari,mekanik işler nedeniyle çizilen proje için(etüt-plan-proje kapsamı dahilinde) kesilen faturada 9/10 oranında tevkifat kesilmiştir. Biz kdv den muafız dolayısıyla kdv tevkifatı açısından durumumuz nedir? özelge bulamadım. Bu konuyla ilgili kanun mad. özelge vs varsa yazabilir mi?

Sayın M.atabey,

Neden dolayı KDV muafiyetiniz var ?

Sayin Simkesyan

Hastane insaati yapiyoruz,muteahhit firmayiz ve 3 yilik bir isbitim soz konusu
Firmalarin sozlesme olsun veya olmasin tum yapilan isciliklerde (mobilizasyon isciligi dahil) kdv tevkifatli fatura uygulanirmi ve uygulanirsa oranini belirtebilirmisiniz
Danismanlik prote etut firmalarin kestigi faturalarda tevkifat olacakmidir?
Not:özel firmayiz

İyi günler,

KDV Genel Uygulama Tebliğinin "I/C-2.1.3.2.2.Etüt, Plan-Proje, Danışmanlık Denetim ve Benzeri Hizmetler " başlıklı bölümündeki açıklamalara göre, sadece belirlenmiş alıcılara ifa edilen yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde alıcılar tarafından (2/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

Yani, hizmet verdiğiniz kuruluş aşağıdakilerden biri değilse, tarafınızca yapılan işlemlerde zaten tevkifat uygulanmayacaktır:

b) Belirlenmiş alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın):

- 5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ile köylere hizmet götürme birlikleri,
- Yukarıda sayılanlar dışındaki, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
- Döner sermayeli kuruluşlar,
- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
- Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
- Bankalar,
- Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
- Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar,
- Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
- Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
- Payları Borsa İstanbul (BİST)A.Ş.nde işlem gören şirketler,
- Kalkınma ve yatırım ajansları

Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere (taşeronlara) veya daha alt yüklenicilere devredilen yapım işlerinde tevkifatın niteliği ise;Tebliğin "2.1.3.2.1.2. Kapsam" başlıklı bölümünde örneklerle açıklanmıştır.(Açıklamalarınız yeterli olmasa da Örnek:4'ün sizin durumunuza uyduğunu düşünüyorum...)

Burada genel olarak karıştırılan husus, inşaat yapım işlerinde, (yaptığınız işin niteliğini belirtmediğinizden) Etüd-Proje Danışmanlık ve Benzeri Hizmetler(2/10) kapsamında mı yoksa İşgücü Temin Hizmetleri (9/10) kapsamında mı tevkifat uygulanacağı.. Bu durum ise sözleşme hükümlerine göre belirlenecektir...

Son düzenleme:
Sayin Simkesyan

Hastane insaati yapiyoruz,muteahhit firmayiz ve 3 yilik bir isbitim soz konusu
Firmalarin sozlesme olsun veya olmasin tum yapilan isciliklerde (mobilizasyon isciligi dahil) kdv tevkifatli fatura uygulanirmi ve uygulanirsa oranini belirtebilirmisiniz
Danismanlik prote etut firmalarin kestigi faturalarda tevkifat olacakmidir?
Not:özel firmayiz

Sayın MUFZO1907,

Bu bilgi yeterli değil. İnşaatı yaptığınız firmanın durumu önem arzediyor. Kısa bir tarifle işi bir Kamu kurumuna yapıp yapmadığınızı belirtmemişsiniz. Bu durumu açıklığa kavuşturursanız doğru cevabı o zaman veririz.

Ayrıca sizi ilgilendiren başka bir durum daha var.