fonradar

Kendi isteğiyle cıkan işçinin dava açması?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Kendi isteğiyle cıkan işçinin dava açması?

evet tabiki şuan çalışan personelimizde, o dönemdeki çalışan eski personellerimdende yapan olur sahit olarak, cünki
1 personelim gidiyor çıkışı yapılıyor ve eski ortagimın yanında işe başlıyor 1,2 ay sonra diğer personel çıkıyor eski ortagimin yanına çalışmaya gidiyor ve orda calısır haldeyken bana dava açıyor.
keremcem ' Alıntı:
Diğer çalışanlarınız, bu kişinin zam yapılmamasından başka bir sebep göstermeden, kendi isteğiyle ayrıldığına , eski ortağınızdan benzer tekliflerin kendilerine de geldiğine şahitlik ederler mi?

Arkadaşlar istifalarda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi niçin istifa ettiğini yazması. Düz bir istifanın ardından mahkemeye başvurması da mümkün..

Düz bir istifadan sonra personel;

? zam konusundan sözleşmesinde bürüt/net maaşı şudur ve her yıl %? oranında maaşına zam yapılacaktır,

? maaşların ödeme günü sonraki ayın 5'idir gibi gibi ibareler varsa

Zam almadığı ve maaşını geç aldığı için istifa ettiğini beyan eder. İstifa dilekçesi bile olsa iddasını ispatladığı zaman mahkeme çalışan lehine sonuçlarır..

İlgili istafa işleminde? en yakın ihtimal ilgili eski personeliniz ben istifa etmedim der, ihbar ve kıdem tazminatlarını çatır çatır alır..

Merhaba!
Bundan 2 yil önce actıgım başlıkdı....
Dava sonuclandı arkadaşlar haksız yere benden 15bintl alinmasına karar verdi faiz vs dahil mahkeme.. bunda benim avukatımında büyük hatası bulunmakda ve üzülerek söylemek istiyorum karşı tarafın avukatıyla anlaşmış kendi avukatım kim kazanırsa %50 bölüşüm mantıgı ile.. ben işci ile görüştüm 5,6bin ver bana yeter diyor ama şuan karşı tarafın avukatı icraya verdi bende temyiz+teminat ile 2 sene daha uzattım bir sonuc cıkmayacak biliyorumda benim sizden yardım icin tek sorum;

Ben işci ile anlaşmaya cok yakınım haksız yerede olsa 5,6bin tl ver diyor bende ok dedim.. lakin benim ve diger avukat istemiyor anlaşmamı cünki parayı bölüşeceklermiş.. benim ne yapmam gerekli avukatları aradan cıkartmam ve bu işi cözmem için icin?
şimdiden teşekkür ederim saygılar.

trader ' Alıntı:
Mehaba
Bundan 2 ay önce calıştırdığım işyerimden 3 yıllık bir personelim işten ayrılacağını belirtti sebeb ise maaşının az geldiği ve zam olmadıgından dolayı, bende olumlu karşıladım dilekçeye vs gerekde duymadım eski personelim olduğu içinde pek dikkatede almadım cıkışını verdim daha sonra ihbarını çekmişdim, sonra bu personelin bana dava actığını öğrendim dava sebebi olarak " maaşına zam yapılmamasından dolayı işten ayrılması olarak" istedikleride kıdem,ihbar,bayram vs olarak davacı bulunmakda ne gibi sonuclarla karşılaşırım ve ne yapmam gerekli sizce? iyi çalışmalar.

Sizin avukatınız ile karşı tarafın avukatı bahsettiğiniz gibi bir bölüşme yapacaklar diye sizin davacı ile anlaşmanızın önüne geçiyorlarsa her iki avukatı da baro ya şikayet edebilirsiniz.

Düşündüm fakat bana faydası olmayacakdı şikayet etmemin su dahada bulanacakd,ı ayrıca elimde bir delil vs yokki inkar etmeleri normal yani bir sonuc cıkmazdı benim avukatları aradan nasıl devre dışı bırakmam gerekli tek cözüm benim icin bu, noter üzerinden 5,6bin işciye verip olayı kapatabilirmiyim bilmiyorum ne yapmam gerekli avukatlarada soramıyorum cünki kücük vilayetteyim birbirini tanıyor hepsi...

PoSeiDoN ' Alıntı:
Sizin avukatınız ile karşı tarafın avukatı bahsettiğiniz gibi bir bölüşme yapacaklar diye sizin davacı ile anlaşmanızın önüne geçiyorlarsa her iki avukatı da baro ya şikayet edebilirsiniz.

Kendi avukatınızla anlaştığınız vekalet ücretini zaten ödeyeceksiniz her halukarda.Vekalet ücretini ödeyip azledebilirsiniz.
Karşı tarafın avukatıyla da görüşüp talep ettiği miktarı öğrenip ona göre tekrar değerlendirin derim.
Temyize gitmeniz süreci uzatacak ama faydası olmadığının siz de farkındasınız zaten.İşleyecek faiz artacak sadece.

temyizden birşey cıkmacagı kesin zaten 2 senelik faiz daha öderim..
yani allahdan revamı dostum bu işci avukatın yanına gitmiş yalan yanlış avukatta düzmece isteklerde bulunmuş ne koparırsam kardır diye.. olay para degil zoruma gidiyor bu kişiliksizlerin resmen beni dolandırmaları... benim avukat ve diger avukat kim kazanırsa %50 paylasırız diyor zaten bu işciyede 5,6bin verecek onlarda ben neden fazla para vereyim bu adamlara hem avukatlik ücretide 2bintl aldi benden dahada istiyor temyiz masrafi diye 1'daha para kolaymı kazanılıyorda bu cigersizlere paramı kaptırayım... bunun cözümü illaki vardir...

keremcem ' Alıntı:
Kendi avukatınızla anlaştığınız vekalet ücretini zaten ödeyeceksiniz her halukarda.Vekalet ücretini ödeyip azledebilirsiniz.
Karşı tarafın avukatıyla da görüşüp talep ettiği miktarı öğrenip ona göre tekrar değerlendirin derim.
Temyize gitmeniz süreci uzatacak ama faydası olmadığının siz de farkındasınız zaten.İşleyecek faiz artacak sadece.

dosyayı temyize gönderdiyseniz masraflarını ödeyeceksiniz.
Yapılan ödemelerin karşılığında makbuzunuzu alın.Yapılan masrafları belgelemek zorunda avukatınız zaten.
Avukatınızla açıkça konuşmaktan kaçınmayın derim,avukatlıktan azil için noter kanalıyla bir ihbar yollayın ve belgelediği masrafları ödeyin.Madem işçinize hak etmemiş te olsa, o parayı vermeyi kabul ediyorsunuz, bitirin+rahatlayın.

verdim temyiz parasını dostum bintl hesabını sorarark muhatab olmak istemiyırum bu avukat ile ödeceyeceksemde benim bu avukatla konusmamın bi anlamı yok zaten suan o degil mahkemede duruşmaya kendim katılsaydım en azından süreci ögrenmiş olurdum, başına böyle bir iş gelecek olan kişi avukatını iyi secsin derim benim durumuma kansız avukatların eline düşmeyin.. ve bu cıkan işcilerin gittigi avukatlarda yalan yanlış ne alabilirsek diye düzmece hak talep ettiklerinide unutmayın derim!!

keremcem ' Alıntı:
dosyayı temyize gönderdiyseniz masraflarını ödeyeceksiniz.
Yapılan ödemelerin karşılığında makbuzunuzu alın.Yapılan masrafları belgelemek zorunda avukatınız zaten.
Avukatınızla açıkça konuşmaktan kaçınmayın derim,avukatlıktan azil için noter kanalıyla bir ihbar yollayın ve belgelediği masrafları ödeyin.Madem işçinize hak etmemiş te olsa, o parayı vermeyi kabul ediyorsunuz, bitirin+rahatlayın.

Merhaba
Sorunuza verilen cevapları okumadım ama tecrübelerime dayanarak cevap vermek istedim.Şirketimde bu tarz problemlerle o kadar çok karşılaşıyorum ki ama şöyle bir durum var işten çıkışında gerekli olan evrakları imzalatmışsanız ibraname,istifa dilekçesi gibi ve bordro ve hesap pusulaları imzalı ise bir problem kalmıyor.Dosyalar genelde kapanıyor. Olaki bordrolar imzasız ama parayı verdiğnize dair evrağınız varsa güzel ama bordroları kesinlikle delil olarak talep ediyorlar.
umarım sorununuz çözülür.

konuyu ve yorumlarınızı okuyorumda ; adam zaten asgari ücret alıyor ve yıllarca çalışıyor sizlerde yok oyle haksız yok boyle haksız atıp tutuyorsunuz ..hadi patron denen kişileri anladım ceplerini doldurmak peşindeler..diger arkadaşlardamı hep patron burda..bırakın herıf gıtsın odesın adamın hakkını..bitanede mali müşavir arkadaş var , defterini ttutugun şirketler 3 yıl m müşv. ücretine zam yapmasalar kıvranırsın ama...düşene bi tekmede siz atın ..düşen yerden kalkarsa hepinizi boğacak ......!! dileyene ad soyad adres telefon tc no verilir .......!!!

Ne demek istiyorsunuz arkadaşım?
Amacınız nedir . Forumda fikir ileri sürenlere göz dağı mı vermek istiyorsunuz.
Mağduru mu korumak istiyorsunuz anlamadım doğrusu. :-X

efjikilap ' Alıntı:
konuyu ve yorumlarınızı okuyorumda ; adam zaten asgari ücret alıyor ve yıllarca çalışıyor sizlerde yok oyle haksız yok boyle haksız atıp tutuyorsunuz ..hadi patron denen kişileri anladım ceplerini doldurmak peşindeler..diger arkadaşlardamı hep patron burda..bırakın herıf gıtsın odesın adamın hakkını..bitanede mali müşavir arkadaş var , defterini ttutugun şirketler 3 yıl m müşv. ücretine zam yapmasalar kıvranırsın ama...düşene bi tekmede siz atın ..düşen yerden kalkarsa hepinizi boğacak ......!! dileyene ad soyad adres telefon tc no verilir .......!!!

Burada patron yok.. burada senin gibi.. mücadele eden..emekçi insanlar var..Bende maaşlı çalışıyorum.. ne defter tutuyorum.. nede danışmanlık yapıyorum.. ( o kadar da bilgili değilim açıkçası..)

Ama..

Şunu hiç bir zaman unutma.. insanın geçimini patron değil.. devlet belirler..Sen devlet olarak.. benim taban fiyatım 701,14 TL dersen.. patron bunu kullanır.. Bu patronun ayıbı değil.. devletin ayıbıdır..

Ayrıca.. sevgili kardeşim.. İnsanlar birbirlerini sevmek..aynı şeyleri düşünmek.. ya da karşısındaki insanın duymak istediği şeyleri söylemek zorunda değil..

Sen adresini..telefon numaranı.. adını soyadını da sevdiklerine sakla..:) gereksiz bir duruma mahal verme.. kimse seninle konuşmaktan çekinmez..ama incir çekirdeğinin hacmini doldurmayan şeyler yüzünden de.. insanlarla bu tarz diyaloglara girilmez..

Neyse..

Abimsen ellerinden.. kardeşimsen gözlerinden öperim..

efjikilap ' Alıntı:

trişkadan bir hesap açıp burada ileri geri yazıp çizmekle olmaz bu işler.

Önce forumu adam gibi bir gez,bak bakalım forumda konulara cevap yazan insanların birilerini koruyup kollamak gibi bir derdi var mı?Yoksa ortaya atılan konular hakkında herkes bildiğince ya da mantık çerçevesinde olayları değerlendirerek mi cevap yazıyor.

Ama yazdıklarından anlaşılan şu ki sen dünyaya at gözlüğü ile bakan bir kişisin.
Neden mi?

Eğer yapmış olduğun yorum objektif olsaydı ya da objektif olma niyetinde bir kişi olsaydın yapacağın şey gayet basitti.

Açmış olduğun üyeliğinle yeni bir konu açacaktın ve konunun içeriği de şu olacaktı;

"Arkadaşlar ben bu işlerden hiç anlamam.Yıllardır bir iş yerinde asgari ücretle çalışıyordum ama patron zam yapmadı diye kendi isteğimle ya da kavga ettik ayrıldım.Ortada istifa mektubum falan da yok.Ama ben ayrıldıktan şu kadar zaman sonra da patron çıkışımı verip bana ihbarname gönderdi.Benim içerde şu kadar izin hakkım var,zamanında şu kadar da fazla mesai yapmıştım.Şu vardı bu vardı vs...

Bu durumda ben işyerine kıdem,fazla mesai,..... vs haklarım için dava açabilir miyim?Açarsam hangi yolu izlemem gerekir?Ne kazanabilirim?"

Gibi bir konu açsaydın bu forumun ne şekilde işlediğini gayet net anlardın.

Ama gel gelelim sen ,yurdum insanının büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi eleştirecek bir şey yakaladı mı daha doğrusu yakaladığını zannetti mi sağına soluna bakmadan mesnetsiz bir şekilde eleştirenlerdensin.

Ha "bırakın kardeşim patron işçiye ödesin,neden yol gösteriyorsun" eleştirisinde ise sonuna kadar haksızsın.Neden dersen işçi yıllardır asgari ücretle çalıştıysa silah zoruyla mı çalışmış???Çalışmasaymış.Benim yaptığım işin bedeli bu arkadaş verirsen çalışırım deseymiş.Patronlar istedikleri fiyatlara eleman bulduktan sonra,daha doğrusu patronun istediği fiyattan çalışmayı işçiler kabul ettikten sonra kabahat ucuza çalıştıranda değil,ucuza çalışandadır bunu sakın unutma.

Not:Hiçbir mükellefim 3 sene zam yapmamak lüksüne sahip değildir.Benim hizmetimin bedeli belli.

nguroy tarafım magdur ve ezılenın yanıdır , ezilmedigim halde ....

tuna07 seni anlıyorum arkadaşım , o nedenle birşey demiyorum ...

forwhom devletin koydugu her kalıba giriyormusun ? devletin ayıbı ise , ayıp devletin olarak kalsın patron neden surdursun ki bu ayıbı .. devletin onu neden koydugu belli yoksa bu sırtlanlar bundan daha az para verirler.. patronda binecegi arabadan oturacagı evden yasadıgı hayattan bıraz kısıp adamına adam gıbı para versin..
aynı şekilde bende Abimsen ellerinden.. kardeşimsen gözlerinden öperim.. bu arada yaşım 28..

PoSeiDoN hesap trışka falan değil , kişi kendinden bilirmiş diyorum sana ... yazdıgımın düşündügümün arkasındayım , bu at gozlugu falanlarda orta cag karanlıgında kaldı artık , bence sen gozluk falan degılde zıhnıyetını degıstır..çalışan herkesinde alın terinin bedeli belli ama vermek istemeyen sırtlanlara ydı yazdıklarım , demek ki sende oylesin ... işverende zam yapmama luksune sahıp degıl ama yapmıyormus ıste bak herıf kendı agzıyla soyluyor... neden bu kadar rahatsız oldun bundan ? bir kriz musallat oldu diye ülkeye , bu kadarda zor durumda bırakılmaz insanlar... adam gibi maaş verip 10 kişi yerine 7 - 5 kişi çalıştırsınlar o zaman ... daha yazayım mı ???

Neyse ben bu konuyu bir süreliğine kilitliyorum. sanırım işin sonu daha kötü yerlere varacak.
Bu konuda tartışmak isteyenler başka başlık açabilirler.
(Tabi forum kurallarına uymak koşuluyla) :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...