KEP üzerinden Bordro Gönderimi Hk.

Üyelik
17 Nis 2016
Mesajlar
149
Konum
istanbul
Merhaba,

Yaklaşık 5000 personeli olan bir A.Ş.'yiz.

KEP üzerinden tüm personellere maaş bordrosu göndermek istiyoruz.

Kanunen mümkün müdür ?

Neler Yapmalıyız.

Teşekkürler...
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,288
Konum
İstanbul
Siz KEP'ten göndererek kendi üzerinize düşeni yapmış olabilirsiniz ama, personel KEP kullanmadığı için bana gelmedi, ulaşmadı diyebilir!
Sonuçta personel gmail, hotmail gibi mail adresi kullanıyor olacaktır. Tebliğ amacınız yasal ve doğru olarak yerine ulaşmış olmayacaktır diye düşünüyorum.
 
Üyelik
20 May 2006
Mesajlar
36
Merhaba,
Bu hizmeti veren bazı firmalar mevcut. Konuyla ilgili bir görüşmem olmuştu firma ile. Tüm personelleriniz adına, sadece ileti almakla yetkilendirilmiş kep adresleri almanız gerekiyor. Kep adreslerini ve şifrelerini personelinize tebliğ edip, uygulamaya başlayabiliyorsunuz.
Saygılarımla,
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,288
Konum
İstanbul
Evet, 5000 personele kep aldırırsanız olur. :)

İkra'nın dediği gibi personeli tek tek Ptt'ye göndermek imkansız olur, ama bir aracı firma varsa, tek seferde toplu olarak herkese alabiliyorsa, olur tabi.
 
Üyelik
1 Kas 2019
Mesajlar
1
Konum
zonguldak
Bunun için özel anlaşmalı şirketler var. Bütün çalışanlarınızda KEP olması lazım ve tabi ki kanunen mümkün :)
 

alomaliye

Moderator
Yönetici
Forum Yönetimi
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
61
Konum
Ankara
İşlemlerinizde aşağıdaki uyarıyı da dikkate almanızda yarar bulunmaktadır.

4857 Sayılı İş Kanunu'nun

"DOKUZUNCU BÖLÜM

Çeşitli, Geçici ve Son Hükümler

Yazılı bildirim

Madde 109 - Bu Kanunda öngörülen bildirimlerin ilgiliye yazılı olarak ve imza karşılığında yapılması gerekir. Bildirim yapılan kişi bunu imzalamazsa, durum o yerde tutanakla tespit edilir. Ancak, 7201 sayılı Kanun kapsamına giren tebligat anılan Kanun hükümlerine göre yapılır."
 
Üyelik
17 Nis 2016
Mesajlar
149
Konum
istanbul
İşlemlerinizde aşağıdaki uyarıyı da dikkate almanızda yarar bulunmaktadır.

4857 Sayılı İş Kanunu'nun

"DOKUZUNCU BÖLÜM

Çeşitli, Geçici ve Son Hükümler

Yazılı bildirim

Madde 109 - Bu Kanunda öngörülen bildirimlerin ilgiliye yazılı olarak ve imza karşılığında yapılması gerekir. Bildirim yapılan kişi bunu imzalamazsa, durum o yerde tutanakla tespit edilir. Ancak, 7201 sayılı Kanun kapsamına giren tebligat anılan Kanun hükümlerine göre yapılır."

Yani Şöyle mi Yapmalıyız,

Tüm Personele Bir Taahhütname imzalatmalıyız önce demek istiyor kanun değil mi ?
 
Üst