Kesin Mizan Bildirim Zorunluluğu Tebliğ Taslağı

Ynt: Kesin Mizan Bildirim Zorunluluğu Tebliğ Taslağı

Arkadaşlar bu mizan bildirimi ne zamana kadar yapılacak? Vakıflar da yapmalı mı?

Arkadaşlar bende yeni güncel halini yükledim BDP nin.. Yıllık gelir vergisi versiyon GELİR-9 01.03.2011 tarihli

Bilanço usulüne göre defter tutan Gelir vergisi mükelefin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesindeki Eklerde Kesin mizanı göremedim.. AKTİF-PASİF bilanço var.

ben mi? göremiyorum.. kesin mizan formatını :(

Evet siz göremiyorsunuz beyanname ekinde değil beyanname tablosunda

Arkadaşlar biz mali müşavirlik olarak gelir vergisi mükellefiyiz fakat serbest meslek defteri tutuyoruz. Tebliğde;

"3.1. Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar." diyor. Bu durumda biz bildirimde bulunmayacağız?

Evet bulunmayacağız

merhaba,

sayın arkadaşlar

yıllardır genel geçici mizan ve en sonda bilançoya dökeceğimiz kesin mizanı hazırlarız.

Ben kesin mizandan şunu anlıyorum; İşletmenin bilançosunun içeriğinin son halinin hazırlandığı ve dönem net karı veya zararının yansıtıldığı bir durum tablosu. Yani hesap olarak son sıra her zaman ya 590 yada 591 nolu hesapla biter. Yani kesin mizandan ben bunu anlıyorum.

Fakat getirilen bu son uygulamadaki Kesin Mizan hakkında tebliğin formatında ise; 6 lı ve 7 li grupların hatta yansıtma hesaplarının, nazım hesaplarında bulunduğunu görüyorum. Yansıtma hesaplarını, gelir hesaplarını, gider hesaplarını bildireceksek; bunun isminin Kesin Mizan olmadığı, kesin mizanının muhasebenin bir durum tablosu olan mizan mantığına yani hesaplara göre sıralayacaksak buna uymadığını düşünüyorum. Bunun ismi geçici mizandır.

Bu itibarla kesin mizan deyimini; kendi muhasebe mantığımızdan hareket edecek olursak, son hesap 590 yada 591 olmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü Kesin mizan deyiminin altında yatan açıklama budur.
Biz bu tablo ile kesin mizanı bildirmiyoruz, Genel geçici mizanı bildiriyoruz.

Yanlış mı? düşünüyorum.

Banada öle geliyor

sayın narin_

bence de haklısınız.

Arkadaşlar,
Bir uyarı yapıyım. Az evvel bir gelir vergisi mükellefin Kesin Mizanını gönderdim.

Yalnız rakamları manuel olarak elden girecek olan arkadaşlar varsa; rakamları yazarken örneğin borç yada alacak tutarına 1.374,4 gibi yazmasınlar, her nekadar bu şekilde yazıp, bakiyeyi bdp otomatik atsada, e-beyannamede bu 1.374,4 rakamını kabul etmiyor, program; borç ve alacak bakiyesi olmayan hesaplar için borç ve alacak tutarları birbirini tutmalıdır şeklinde hata mesaj veriyor.

Yaptığım kontrolde sadece yukarıda değindiğim rakam tarzında bir giriş yapmışım, onu 1.374,40 şeklinde düzeltince program kabul etti.

Tabi bilgisayar programlarından otomatik yükleyecek olanlar için sorun olmaz ama benim gibi manuel elden giren olursa rakamları yukarıda bahsettiğim şeklinde girin..
Bir de çok ilginç kesin mizan bildiriminin altında toplamlar yok. Buda ilginç.

İyi çalışmalar arkadaşlar, Kesin mizan bildirimi yaparken excel ilemi gönderim yapalım yoksa ellemi dolduralım ayrıca excelden aktarım arkadaşlar varsa nelere dikkat etmemiz gereklidir veya elle gönderirken nelere dikkat etmeliyiz
Saygılar Teşekkürler

Selamlar
Bilanço tablosu kesin mizanın bakiyeli özetidir burada hemfikiriz.Kafamda bazı sorular var,henüz netleştiremedim.Sanırım sizlerde aynı tereddütleri yaşıyorsunuz.

1- Değişik sitelerde okuduğum kadarıyla dikkate alacağımız mizan,kapanış fişi yapılmadan önceki mizan olacaktır.
2- Bakiyeli mizanda (kapanış mizanında) en son görünen hesap 591 olacaktır.Sonraki 6 ve 7 li hesapların bakiyeleri olmayacaktır.6 ve 7 li hesapları mizana yazıp yazmayacağımız sanıyorum hala netlik kazanmamıştır.Bende bu konuda tereddütlüyüm.Herhalde yazılacaktır.Borç ve alacak tutarları eşit olacak bakiye kısımları herhalde boş bırakılacaktır.
3- Dönem içinde kullanılmış fakat dönem sonunda kapanan hesaplarda galiba 2.maddede belirttiğim gibi işlem görecektir.Örneğin 331 hesabı borç-alacak çalışıp kapanmışsa borç ve alacak tutarı yazılacak bakiye kısmı boş bırakılacaktır.

Bu şekilde doğrumu düşünüyorum acaba? Teşekkürler,saygılar

Merhaba,

ben kesin mizan formatını şu yaptığım örnekteki gibi gönderdim; ( Rakamlar hayalidir, ışık tutması amacıyla)

Borç Alacak Borç Bakiye Alacak bakiye

100.Kasa 220.000 219.000 1.000 0,00
.
.
257.Bir.Amortismanlar 11.525 27.900 0,00 16.375
.
.
320.Satıcılar 187.000 211.900 0,00 24.900
.
.
590.Dönem net Karı 0,00 2.000 0,00 2.000
.
.
600.Yurtiçi Satışları 225.000 225.000 0,00 0,00
.
.
622.Sat. Hizm.Maliyeti 220.000 220.000 0,00 0,00
.
.
632.Gen.Yön.Gid. 6.800 6.800 0,00 0,00
.
.
660.KVYK 2.000 2.000 0,00 0,00
.
.
740.Hizm. Ür.Maliyeti 220.000 220.000 0,00 0,00
741.Hizm. Ür.Mal.Yans. 220.000 220.000 0,00 0,00
.
.
770.Gen.Yön.Gid. 6.800 6.800 0,00 0,00
771.Gen.Yön.Gid.Yans. 6.800 6.800 0,00 0,00
.
.
780.Finansman Giderleri 2.000 2.000 0,00 0,00
781.Fin.Gid.Yans.Hesabı 2.000 2.000 0,00 0,00

Görüldüğü üzere, her ne kadar son hesap 590 gibi gelsede, kesin mizanı yaparken 6 lı ve 7 li gruplarda bakiyesiz ancak borç ve alacak haneleri dolu olarak gönderilecek.

Yalnız kesin mizanın son hanesinden sonra mizan toplamları yok. BDP de toplam yok. Bu nedenle fazla verisi olan firmalar için excelde toplamlı olarak veri girişi yapıp o şekilde göndermeniz daha iyi. Çünkü sistem, toplamı ekrana yansıtmadığından eksik veya fazla veri kaybına yol açmaması için toplamları kontrol edip o şekilde gönderin.
Fazla veri girişi olmayan firmalar için manuelde girebilirsiniz.

İrem hanım teşekkür ederim.
Toplam satırı olmaması hata yapmaya sebebiyet verecektir.Önceden kontrol edilmesi uygun olacaktır.
Bu arada bakiye satırını kendi hesaplamıyordur değil mi?Yani tabloda formülize bir hesaplama yok sanırım.her şey manuel girilecek.Bazı excel tabloları entegre gönderebiliyormuş ama kaymalar oluyormuş.Sağlam bir tablo bulsakta yerine koyup göndersek :)

sn. twolf,
borç ve alacak hanelerine veri girdiğinizde, bakiyeyi sistem otomatik hesaplıyor. Sadece borç ve alacak tutarları manuel girilecek.

Tebliğin ekinde yer alan kesin mizan formatındaki, excel tablosunu doldurup sisteme gönderebilirsiniz. Ancak yinede bana sağlıklı gelmedi.

Ayrıca toplam satırının olmaması hataya sebebiyet verdiğinden, tabloyu doldurma anında takdim tehir yapılmamasına çok dikkat etmelisiniz.

Programdan alınıp sekmelere ayrılmış diye kayıt edip gönderince alıyor mu?
Kurumlar beyannamesi eki olarak göremiyorum kurumlar için henüz yüklenmedimi ?
Teşekkürler

Ertann ' Alıntı:
Programdan alınıp sekmelere ayrılmış diye kayıt edip gönderince alıyor mu?
Kurumlar beyannamesi eki olarak göremiyorum kurumlar için henüz yüklenmedimi ?
Teşekkürler

Beyanname ekinde değil, bdp de beyannameler bölümünde kesin mizan bildirimi yer alıyor. Kurumlar vergisi beyannamesi ile kesin mizan bildirimi ayrı ayrı gönderilecek.
Yinede göremiyorsanız, hazırlamadan evvel bdp yi güncelleme yapın.

Teşekkürler ilk defa baktım zaten cezası ayrı verildiğinden bildirimin ayrı yapılması gerekliydi
İyi çalışmalar

Arkadaşlar bilanço esasına tabi 2 adi ortaklı gelir vergisi mükelleflerinin yıllık gelir vergilerini ayrı ayrı şahıs bazında giriyoruz. Pekİ ; kesni mizanı da şahıs bazında ayrı ayrı mı yoksa ortaklık vergi numarasından tek mi girecegiz ? Bir bilen ... var mı

muhittin ' Alıntı:
Arkadaşlar bilanço esasına tabi 2 adi ortaklı gelir vergisi mükelleflerinin yıllık gelir vergilerini ayrı ayrı şahıs bazında giriyoruz. Pekİ ; kesni mizanı da şahıs bazında ayrı ayrı mı yoksa ortaklık vergi numarasından tek mi girecegiz ? Bir bilen ... var mı

Değerli Üyemiz,

18/03/2011

Bilindiği üzere 403 Sıra numaralı VUK Genel Tebliğine göre Bilanço Esasına Göre Defter Tutan Gelir Vergisi mükellefleri 31/Mart, Kurumlar vergisi mükellefleri ise 30/Nisan tarihine kadar bir önceki yıla ilişkin KESİN MİZANLARINI E-beyanname sisteminden göndermek zorundadırlar.

Adi ortaklık ve Kolektif, Adi Komandit şirket ortaklıklarının kesin mizanlarının, ortaklık numarası ile gönderilebilmesi Gelir İdaresi Başkanlığını bilgilendirmemiz ile düzeltilmiştir. 15/Mart tarihinden itibaren kesin mizanların ortaklık numaraları ile gönderilmesi mümkün olmuştur.

1/Mart-15/Mart tarihleri arasında Adi Ortaklıklar ve Kolektif, Adi Komandit Şirketler kesin mizanlarını ortaklık numaralarına göre gönderemediği için bazı üyelerimiz; her bir ortak için ayrı ayrı göndermek zorunda kalmışlardır.

Ortaklar adına ayrı ayrı gönderme yapan mükelleflerin ileride bir ceza ile karşılaşmamaları için bir kez daha kesin mizanlarını Ortaklık numaraları ile göndermelerinde yarar vardır.

Bilgilerinize rica ederim.

Saygılarımla,

Yahya Arıkan

Başkan

kolay gelsin,
mizan bildirimin de 120 ve 320 hesaplar tek satırda bildirilebilirmi acaba muhasebe programı cari muhasebe modülü şeklinde mizan da 120 ve 320 ler tek hesap olarak gözüküyor.
saygılarımla;