KGK'nın yetkilendireceği

Ynt: KGK'nın yetkilendireceği Denetçi başvuruları başladı!

660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Çerçevesinde Yetkilendirilecek Meslek Mensuplarına İlişkin Eğitim Programı Başvuru Formu
Başvurular yakında alınmaya başlayacaktır.

şuan son uyarı bu şekilde aman böyle olmasa bile çokta önemli değil ama bilmenizi istediğim birşey var eğer bu yetki verilecekse herkese verilmesi gerekir aksi taktirde ANAYASA ya tabi bizim ülkemizde varsa böyle bir anayasa ona aykırılık olur....

Başvurumu yaptım.... bundan sonraki maçlara bakacaz :)

Sayın CEM Çxxxxx

660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Çerçevesinde Yetkilendirilecek Meslek Mensuplarına İlişkin Eğitim Programı için; Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) Web Sitesinden (www.sausem.sakarya.edu.tr) yaptığınız başvuru değerlendirme sürecine alınmıştır. Değerlendirme sürecinden sonra, başvurunuzun onaylanıp, onaylanmadığına dair bilgi tarafınıza elektronik posta (e-mail) yoluyla gönderilecektir.

Başvuru Kayıt NO : xxxxxxx

Sakarya Üniversitesi
Sürekli Eğitim Merkezi

Ayrıca sanırım ülke genelinde başvuru yapan ikinci kişiyim....

muhasebe-ci ' Alıntı:
Başvurumu yaptım.... bundan sonraki maçlara bakacaz :)

Sayın CEM Çxxxxx

660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Çerçevesinde Yetkilendirilecek Meslek Mensuplarına İlişkin Eğitim Programı için; Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) Web Sitesinden (www.sausem.sakarya.edu.tr) yaptığınız başvuru değerlendirme sürecine alınmıştır. Değerlendirme sürecinden sonra, başvurunuzun onaylanıp, onaylanmadığına dair bilgi tarafınıza elektronik posta (e-mail) yoluyla gönderilecektir.

Başvuru Kayıt NO : xxxxxxx

Sakarya Üniversitesi
Sürekli Eğitim Merkezi

4500 tl vereceksiniz yani?

Verdim zaten... Vermeden başvuruyu almıyor....

Arkadaşlar Kamu Gözetim Kurumu bağımsız denetim konusunda taslak hazırlamış ama 1.etap başvurularını almak içinde sitesine link koymuş. Başvuru yapalım dedik. Önümüze 4.500 TL gibi bir rakam çıktı. Bildiğiniz üzere Kamu Gözetim Kurumu bağımsız denetim konusunda yapılacak sınavlar için Sakarya Üniversitesi ile anlaşma sağladı. Kamu Gözetim Kurumu'nun sitesinde başvuru linkine tıkladığımızda Ad-Soyad, sicil no, ruhsat no, staja başlama tarihi vb. bilgiler istiyor. Hepsini doldurduktan sonra da alacağınız eğitim ile ilgili konaklamalı-konaklamasız gibi bir şık geliyor. Konaklamasız şıkkını işaretlediğinizde alacağınız eğitimin ve bu eğitime ilişkin dokümanların bedeli için bankaya yatırılan dekontun bilgilerini istiyor. Yatırılacak tutar 4.500,00 TL. Tabi konaklamalı şıkkını işaretlerseniz bu tutar değişebiliyor diyor. Varın siz düşünün artık 6.000,00 TL mi olur 10.000,00 TL mi olur. Benim tuhafıma giden konu şu: Konu hala taslak halindeyken ve benim oraya girdiğim bilgilerin doğruluğu teyit edilmeden benden neden para tahsil ediliyor. Meslek mensubu olmak için iki yıl staj yap, yeterlilik sınavlarından geçmek için o kadar emek ve para harca ondan sonra aynı konulardan sınava girmek için tekrardan emek ve para harca. Daha söylenecek çok şey var ama neyse?

Bu mesele de SPK lisanslarının çok cüzi bir ücret olduğundan bahseden, TURMOB'u yerden yere vuran, TURMOB'un son eğitimlerini hiçbir ücret almadan o kadar masraf ederek karşıladığının farkına varmaları için bir gerekçe olur kanısındayım... Yeni bir çocuğumuz oldu, hayırlı olsun ne diyim....

Arkadaşlar,

Denetim yönetmeliği taslağının ilk uygulaması için yorumum şunlardır;

1-31.12.2012 tarihine kadar SPK lisansı alacaklar ve lisansı mevcut olanlar sınava tabi olacak ancak Muhasebe, Genel Hukuk ve Sermaye piyasası mevzuatı, bankacılık mevzuatı ve sigortacılık mevzuatı konularından sınav muafiyetleri olacak. Diğer konularda sınava tabilerdir. Ayrıca eğitim almaları zorunluluktur.

2-31.12.2013 e kadar yapılacak yetkilendirmede 15 yıl süre deneyimi olan(staj, stajdan sayılan haller, üniversite, meslek mensubu olarak geçen süre dahil) meslek mensupları kurumun vereceği teorik ve uygulamalı eğitimi aldıklarında ve sadece Sermaye piyasası mevzuatı, bankacılık mevzuatı ve sigortacılık mevzuatı konularından sınava girip başarılı olduklarında lisansa hak kazanır.

3-İkinci maddede belirttiğim Sermaye piyasası mevzuatı, bankacılık mevzuatı ve sigortacılık mevzuatı konularından sınava girmeyen meslek mensubu da denetçi lisansı almaya hak kazanacak ancak Sermaye piyasası, bankacılık ve sigortacılık alanlarında denetim yapamayacaklar. Yani 15 yıllık mesleki kıdemi olan meslek mensupları eğitime katılmaları halinde lisans almaya hak kazanacaklardır.

4-31.12.2013'e kadar lisans almaya hak kazananlar staja tabi olmayacak, bu tarihten sonraki bir yıl içinde lisans almaya hak kazanmak için 1 yılı denetçi yanında toplam 2 yıl staj şartı vardır.

5-31.12.2014'den sonra lisans almaya hak kazanmak için 2 yılı denetçi yanında toplam 3 yıl staj süresi vardır.

Syg.

Sayın muhasebeci yorumlarınızın bir kısmına katılmıyorum.

SPK lisansı sahipleri sınavdan muaftırlar.
31.12.2013 ile 31.12.2014 tarihlerinin stajın bir bağlantısı sadece 15 yıl ve 10 yıl kıdemli olanlar için vardır.

Sayın vedatd,
Taslağın Geçici madde1 'de 1. fıkrasının a ve b bendinde sınavdan muaf olduğuna dair bir ifade bulunmamakla birlike bunlardan sonra gelmek üzere olan paragrafında;
16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının a ile e bentlerindeki konular ile alanlarıyla sınırlı olmak üzere f bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar demektedir. Yani bu üç konu haricindeki diğer sınavlara tabidirler.

Geçici Madde 1'in 2.fıkrasında 15 yıl deneyimliler ile ilgili olarak bir staj şartı öngörülmemiştir.
3. fıkrasında ise az önceki mesajda da belirttiğim gibi ifade bulunmaktadır.

Syg.

Geçici maddede a ila e bendi diyor. Daha önce ben de yanlış anladım. ila demek arasında anlamına geliyormuş. Kamu gözetimi kurumundan da teyyit etmişler.

2013e kadar bir yıl 2014 ten sonra 3 yıl staj demişsiniz. Böyle bişey taslakta yok. Staj şartı kıdemliler dışında herkes için aynı ve yıl şartı da yok.

Sayın vedatd,
Uyarı için tşk.ler.
O zaman 1.maddem SPK lisansına sahip olanlar ve 31.12.2012'ye kadar sahip olacaklar sınavdan muaf ama eğitime tabiler oluyor.

Ama Staj konusunda sanırım yanılmadım.

Syg.

Sayın muhasebeci keşke staj konusunda yanılmasaydınız ama ne yazık ki stajdan muafiyet sadece 15 yıllık kıdemliler için var. 10 yıl kıdemi olanlar ise 2 yıl staj yapmak zorundalar. Geri kalan herkes 3 yıl staj yapacak.

İlgili geçici maddeler şöyle:

(2) 31/12/2013 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada
belirtilen konularda 15 yıl süreyle mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek
mensubu olmaya hak kazananlardan, 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer
alan niteliği haiz olan ve Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim
programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik
eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen
sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar.
(3) 31/12/2014 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen
konularda mesleki tecrübe kazandıracak en az 10 yıl süreyle hizmeti bulunanlar için, 15 inci
maddenin birinci fıkrasında belirtilen uygulamalı mesleki eğitimin denetçi yanında geçmesi
gereken 2 yıllık süre şartı 1 yıl olarak aranır.

Bu iki maddeden ben sizin çıkardığınız anlamı çıkaramadım. Bu iki maddede sadece 15 yıllık ve 10 yıllık kıdemi olanlar için düzenleme yapılmış. Yani 10 yılın altında kıdemi olanlar herhangi bir tarihle ilişkili olmadan 3 yıl staja tabidirler.

SPK'da denetim yapan veya SPK lisansı olanlar için kesin birşey söylemek istemiyorum ama sanırım onların da kıdemi yeterli değilse ve denetim tecrübeleri yoksa onlar da staja tabiler.

Sayın vedatd,
Bende son söylediğiniz gibi söylemiştim :) Ben zaten kıdem yılı söylememiştim. Lisansı 31.12.2013'e kadar almaya hak kazananlar ile 31.12.2014'e kadar almaya hak kazananlar ve sonraki rutin lisanslama için söyledim.

4-31.12.2013'e kadar lisans almaya hak kazananlar staja tabi olmayacak, bu tarihten sonraki bir yıl içinde lisans almaya hak kazanmak için 1 yılı denetçi yanında toplam 2 yıl staj şartı vardır.

5-31.12.2014'den sonra lisans almaya hak kazanmak için 2 yılı denetçi yanında toplam 3 yıl staj süresi vardır.

Sayın muhasebe-ci

Siz biraz farklı bir şekilde anlattığınız için sanırım yanlış anladım. Haklısınız: 2013 ve 2014'e kadar sadece 15 yıl kıdemliler ve 10 yıl kıdemliler denetçi olabilir.

Saygılar

vedatd ' Alıntı:
Sayın muhasebe-ci

Siz biraz farklı bir şekilde anlattığınız için sanırım yanlış anladım. Haklısınız: 2013 ve 2014'e kadar sadece 15 yıl kıdemliler ve 10 yıl kıdemliler denetçi olabilir.

Saygılar

4500 tl verilir mi? Neden verelim? Eğitimin bedeli 4500 tl bence çok büyük bir rakam. Neden 5 yıldızlı otelllerde edğitim veriliyor, bu nasıl adalet arkadaş anlamadım gitti...

BAKEMR ' Alıntı:
vedatd ' Alıntı:
Sayın muhasebe-ci

Saygılar

4500 tl verilir mi? Neden verelim? Eğitimin bedeli 4500 tl bence çok büyük bir rakam. Neden 5 yıldızlı otelllerde edğitim veriliyor, bu nasıl adalet arkadaş anlamadım gitti...

Benim iletimi niye alıntıladınız anlamadım.

Ücrete gelince, normalde böyle bir eğitimin bedeli budur. Bu tarz eğitimlerde böyle yerlerde yapılır. Hele işin içinde YMM gibi yüksek mertebeden insanlar varsa 6 yıldızdan aşağısı da kurtarmaz. Düzen böyle ne yapacaksınız. Ama binlerce kişinin eğitimi söz konusu olduğunda bu eğitimin ederi tabletle beraber 1.500 TL'yi geçmemesi gerekir. Konaklamalı eğitimin bedeli 5500 TL'yi buluyor. Konaklamalı veya konaklamasız bu eğitimin bedeli en az 3.000 TL fazla. Bunun bir sebebi hazır kazları bulmuşken yolmak. Diğeri de bazı kişileri denetimden uzak tutmak. Göreceksiniz sırf pahallı diye bu işten uzak duracak olanlar çıkacak. Benim tavsiyem sakın 3'e 5'e bakmayın.

spk lisansı olanlar bu 4500TL lik eğitime katılmak zorundamı.