Kıbrıs Hizmet Faturası

Merhaba,
Daha önce bir kaç arkadaş sormuş sanırım. Ama genede emin olmak istiyorum. Kıbrısta bir kuruma hizmet faturası kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir. KDV alınacak mı alınmayacakmı. Fatura da hizmet bedeli yazması yeterlimidir.

İyi çalışmalar,

Bu durumda 26 Nolu KDV Genel Tebliğinde belirtilen şartlardan bedelin döviz olarak Türkiyeye getirilmesi şartı yerine gelmeyeceği için hizmet ihracatı istisnasından yararlanmanız mümkün değildir.

"3. Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye'ye getirilmelidir:
Yurt dışındaki müşteri için yapılan hizmete ait bedelin, Türkiye'ye döviz olarak getirilmesi zorunludur. İstisnadan yararlanacak olanın döviz alım bordrosu veya dövizin Türkiye'ye getirildiğini tevsik eden, kambiyo mevzuatına göre geçerli diğer bir belge ile bunu tevsik etmesi gerekmektedir. "

Kıbrıs için doviz zorunluluğu varmıdır. Var ise faturayı USD olarak kesersem ve ödeme usd olarak havale yapılırsa bu problem ortadan kalkarmı

Muhasebecim ile telefon ile görüştüm. Bana kıbrısa kdvsiz kesebileceğimi söyledi. Fakat çokta emin olduğunu söyleyemem.

Muhasebecim ile telefon ile görüştüm. Bana kıbrısa kdvsiz kesebileceğimi söyledi. Fakat çokta emin olduğunu söyleyemem.

Neyse ben mali müşaviriniz hakkında yorum yapmayı etik bulmuyorum, onun için en iyisi bir şey söylemeyeyim.

Bu arada ufak ama önemli bir düzeltme "Kıbrıs":unlike: değil, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti" olmalı doğru ibare.

Az once 444 0 189 alo maliye hattını aradım ve konuyu danıştım. Konuyu anlattıktan sonra 40 dk bekletti ve tekrar hatta geldiğinde işin açıkçası kem kümledi. Hizmetten tamamen yurtdışında yararlanılacak ise kdv nin konusuna girmiyor kdv kesmenize gerek yok dedi, ama hizmet ihracatı ise doviz olarak gelmeli fatura yurtdışına kesilmeli, vs söyledi. O kadar kemkümle ve tedirgin bir şekilde kurtulmaya calıştı ki açıkcası bu kaynakta yetmedi benim açımdan.

Sayın Armanj,

Sayın koraykarakaya,tarafınıza gerekli bilgileri vermiş bunun haricinde alo maliye hattını aramışsınız yalnız şu var alo maliyeden verilen bilgilere aslında ben pek itibar etmiyorum aramadım/aramamda.

Bu konuyu mali müşaviriniz ile telefonda değil yüz yüze görüşünüz.

İyi Günler.

Bu durumda 26 Nolu KDV Genel Tebliğinde belirtilen şartlardan bedelin döviz olarak Türkiyeye getirilmesi şartı yerine gelmeyeceği için hizmet ihracatı istisnasından yararlanmanız mümkün değildir.

"3. Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye'ye getirilmelidir:
Yurt dışındaki müşteri için yapılan hizmete ait bedelin, Türkiye'ye döviz olarak getirilmesi zorunludur. İstisnadan yararlanacak olanın döviz alım bordrosu veya dövizin Türkiye'ye getirildiğini tevsik eden, kambiyo mevzuatına göre geçerli diğer bir belge ile bunu tevsik etmesi gerekmektedir. "

Koray Hocam,

113 sayılı KDV tebliği ile bu kararda değişiklik oldu. İhracat sayılması için dövizin getirilmesi kuralı kaldırıldı, sadece KDV iadesi sözkonusu ise dövizin getirilmesi gerekiyor;

“KDV Kanununun ilgili hükümleri ile konu hakkındaki açıklamaların yer aldığı KDV Genel Tebliğleri uyarınca, yurt dışındaki müşteriler için ifa edilen hizmetlerin, hizmetin ifa edildiği dönemde, bedelin döviz olarak Türkiye'ye gelmesi beklenilmeden ihracat istisnası kapsamında beyan edilecektir. Ancak, bu şekilde beyan edilen işlemlerle ilgili yüklenilen ve indirim konusu yapılamayan vergilerin KDV Kanununun 32. maddesi kapsamında iadesi hizmet bedeli döviz olarak Türkiye'ye gelmeden yerine getirilmeyecektir.”.

Saygılar,
Kevork

Tabi Alomaliye'nin ne iş yaradığı, sorulara cevap veren memurların vergi mevzuatına ne kadar hakim(!) oldukları, vergi hukuku gibi bir virgülün yer değiştirmesinin her şeyi değiştirdiği bir konuda telefonla çözüm aramanın ne kadar doğru olup olmadığı bir yana esas mesele şu ki;

VUK md.369'a göre yanılma hali sadece ve sadece yazılı verilen görüşler için geçerlidir, sözlü görüşler için değil.

Bence Alo 189'un hiç olmaması şu andaki halinden daha az zararlıdır.

Koray Hocam,

113 sayılı KDV tebliği ile bu kararda değişiklik oldu. İhracat sayılması için dövizin getirilmesi kuralı kaldırıldı, sadece KDV iadesi sözkonusu ise dövizin getirilmesi gerekiyor;

“KDV Kanununun ilgili hükümleri ile konu hakkındaki açıklamaların yer aldığı KDV Genel Tebliğleri uyarınca, yurt dışındaki müşteriler için ifa edilen hizmetlerin, hizmetin ifa edildiği dönemde, bedelin döviz olarak Türkiye'ye gelmesi beklenilmeden ihracat istisnası kapsamında beyan edilecektir. Ancak, bu şekilde beyan edilen işlemlerle ilgili yüklenilen ve indirim konusu yapılamayan vergilerin KDV Kanununun 32. maddesi kapsamında iadesi hizmet bedeli döviz olarak Türkiye'ye gelmeden yerine getirilmeyecektir.”.

Saygılar,
Kevork

Kevork Bey benim burada kast ettiğim KKTC'ye ihracat üzerinden yapılırsa ortada her hangi bir döviz olmadığı için hizmet ihracatı istisnasından yararlanılmayacağı, yoksa elbette 113 Nolu KDV GT ile dövizi getirme şartının iade talep edilen döneme kadar ertelendiği herkesin malumu.

Diğer bir ifade ile 113 Nolu KDV GT ile istisna için hizmet bedelinin döviz cinsinden olması şartı ortadan kalkmadı, sadece dövizin Türkiyeye gelmesine kadar geçecek sürede istisna olarak beyan edilmesine izin verildi. Ama yanlış anlaşılma olmasın.