Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

Modeller tartışılabilir.
Kıdem Tazminatı Fonu uygulamasının olması gerektiğini düşünüyorum.(geç bile kalınıyor)
Toplu sözleşme , ferdi iş sözleşmeleri ve sözleşmenin eki niteliğindeki kaynaklarda,hükümler yok ise şu an zaten hiç bir çalışanın tazminat hakkı bulunmamaktadır.NEDEN;ÇÜNKÜ BU HAKLAR ŞARTLARIN OLUŞMASI,DOĞMASI HALİNDE MÜMKÜN OLABİLMEKTEDİR,şu an doğmadığına göre henüz hak edilmiş bir tazminat bulunmamaktadır.
Mevcut uygulamamızda özellikle,kıdem tazminatında kıstas alınan toplam çalışılmış süre ve kıstas alınan bürüt ücret ile hesaplama şekli konuları aynen korunur,her ay başına düşen miktar "fon"a yatırılır ise sorun olmaz diye düşünüyorum.
Bunun yanında işcinin yine k.tazminatını haketme koşulları ve "fon"daki biriken parayı şartların oluşması ile işyerinden işci ayrıldıktan muayyen bir süre(en çok 1 ay) içinde alabilmesi aynı derecede önemeli
Artık böyle olursa adına "kıdem tazminatı"değil" yıpranma bedeli-ödeneği"demek daha uygun olur gibi.

"Mevcut uygulamamızda özellikle,kıdem tazminatında kıstas alınan toplam çalışılmış süre ve kıstas alınan bürüt ücret ile hesaplama şekli konuları aynen korunur,her ay başına düşen miktar "fon"a yatırılır ise sorun olmaz diye düşünüyorum."

böyle bir uygulamanın işverene maliyetini düşündünüzmü. Tüm sorumluluğu işverene yüklemekte pek adaletli görünmüyor. evet bencede bir fon oluşturulmalı ama bunu iyi incelemek gerek işçi ve işveren açısından adaletli bir yapı oluşturulması gerekir diye düşünüyorum. şu anki mevcut yapı işçi ve işvereni karşıya karşıya getiren bir çatışma ortamı yaratmaktadır ve çoğu dava aşamasına gelerek hem adliyelerin iş yükü artırmakta hemde işçi ve işvereni maddi manevi yıpratmakta zamanını harcamaktadır kesinlikle bu yapının değişmesinden yanayım. forumlardada takip ettiğimiz üzere kıdem tazminatı soruları oldukça yoğun olmakta ki bu yapının eseridir.

Kıdem tazminatının sadece işçinin çalışmış olup belli bir süre emeğine karşılık hakedeceği ücret şeklinde görülmemelidir.

Şu an zaten maliyet ortada,bu maliyeti düşürmek yada artırmak gerektiği düşüncesinde değilim.Mevcut uygulama ne ise bu uygulamanın,yeni uygulamaya uyarlanması,"fon"sisteminin yürürlüğünden önce müktesep hakların korunması,daha sonra kademeli geçiş yapılarak ileride tamamen "fon"üzerinden gidilmesi,
Diğer ynden "fon"sistemi anlaşarak uygulanabilir halde düzenlenir ise,işci-işveren ilişkilerinde bugünkü gibi fazla sorunlar yaşanmaz,mahkemelerin yüküde çok azalır,diğer yönden alt işveren(taşeron)işcileri yönünden bu noktada asıl işverenlerin sorunları azalır,maliyet hesapları yapılırkende bu durum gözönünde bulundurulur.

"Mevcut uygulamamızda özellikle,kıdem tazminatında kıstas alınan toplam çalışılmış süre ve kıstas alınan bürüt ücret ile hesaplama şekli konuları aynen korunur,her ay başına düşen miktar "fon"a yatırılır ise sorun olmaz diye düşünüyorum."

Benim burdan anladığım her yıl bir aylık maaşın işveren tarafından fona yatırılması doğrumudur ? Doğruysa bu düşünce yanlıştır diyorum. yani işveren her yıl bir aylık maaşı fona yatıracak işçide hakederse alıcak haketmesse almıcak ee burda işverenin ne suçu var ?

sn.balmı
Bu tartışma zaten gündemde,bizlerde paylaşıyoruz,sizin,benim,bir başkasının veya herkesin farklı fikirleri olabilecektir.Modeller tartışılabilir,burada konu edilen modele bağlı değiliz,tam olarak olay netleşmiş değil,bakarsınız çok daha farklı değerlemeler gündeme gelir, belki bu model üzerindende gidilerek sonuca ulaşılabilir.Malum bahsekonu modeli doğru yada yanlış olarak nitelendirenlerde var.İfade ettiğim hususlar ise elbette eleştirilecek,eleştirilmelide,doğrudur veya yanlıştır,şimdilik acele etmeyelim, tasarı daha başlangıç ,hep beraber gündemide takip ederek bu değerli "Forum"da paylaşacağız inşallah...

Yeni tasarıda her yıl için 30 gün değil, sadece 12 gün öneriliyor.
Ayrıca bir fonda toplanacak ve çalışandan da kesinti yapılacak.

Sn.Üstadım evet dediğiniz gibi,,yeni tasarıda bu model veya başka model,yahut başkaca bir düzenlemede olsa,bu konu daha çok tartışılacağa benziyor.

Şimdi bu konuyu düşünürken,şu durum aklıma geldi.
Henüz yasalaşmadığı ve ne zaman yürürlüğe gireceğide tam bilinmiyor olduğu için,mevcut iş ilişkileri devem eder iken,işverenin kendi işcileri, özellikle alt işveren ilişkisi bulunan şverenliklerde,tedbir amaçlı olarak, risk unsurunun asgariye indirilmesi yönünden ,(daha doğrusu işyerinin ,işletmenin ileride olası bu durumdan daha az etkilenmesi açısından) kıdem tazminatı karşılıklaının ayrılması hususu;
Uygulama olarak mümkün olamaz mı?Yoksa,bu tür işleme gerek yok mu?Gerek var ise nasıl olmalıdır?gibi soruları sn.üyeler ve ziyaretçilerde düşünüyor olmalı!..(şahsen düşündüğüm zamanlar olmadı değil...)

şeref aydemir ' Alıntı:
Sn.Üstadım evet dediğiniz gibi,,yeni tasarıda bu model veya başka model,yahut başkaca bir düzenlemede olsa,bu konu daha çok tartışılacağa benziyor.

Şimdi bu konuyu düşünürken,şu durum aklıma geldi.
Henüz yasalaşmadığı ve ne zaman yürürlüğe gireceğide tam bilinmiyor olduğu için,mevcut iş ilişkileri devem eder iken,işverenin kendi işcileri, özellikle alt işveren ilişkisi bulunan şverenliklerde,tedbir amaçlı olarak, risk unsurunun asgariye indirilmesi yönünden ,(daha doğrusu işyerinin ,işletmenin ileride olası bu durumdan daha az etkilenmesi açısından) kıdem tazminatı karşılıklaının ayrılması hususu;
Uygulama olarak mümkün olamaz mı?Yoksa,bu tür işleme gerek yok mu?Gerek var ise nasıl olmalıdır?gibi soruları sn.üyeler ve ziyaretçilerde düşünüyor olmalı!..(şahsen düşündüğüm zamanlar olmadı değil...)

Sayın şeref bey aynı konuyu bende uzun zamandır düşünmüşümdür işverenler bu tür olasıkları hesaplayıp kendince ayrı bir fon oluşturup tazminata karşılık ayrılmasını. Lakin yine işverenler açısından nakit akışındaki zorluklar nedeniyle pek olası gözükmüyor en azından sıcak bakmıyorlar. Şöyleki örnek verecek olursam çalışmış olduğum kurum 300 kişi istihdam ediyor bunların en az 250 çalışanı 1 sene ve üzerinde çalışmaktadır. ortalama 1.000 tl maaştan hesaplasak senelik tazminat karşılığı 250.000 tl yi buluyorki oldukça yüksek bir meblağ. işveren bu meblağı karşılık ayırmaktansa işletmeyi düşünüyor. Zaten ekonomik olarak işverenler zor şartlarda nakit bulmakta genel itibariyle kredi ile işleyişi sağlamakta. Sanırım geçen seneydi aynı konuyu işveren açmıştım aylık %3 tazminat için karşılık ayıralım dediğimde maliyeti çıkarttık aylık 12.000 tl senede 144.000 tl gibi bir rakam çıktı ki işverenin hiç işine gelmedi bu parayı farklı şekillerde işleterek çok daha kazanç elde edebileceğini düşündü. bir nevi ölü yatırım gibi düşündü sanırım. Gerçi bilinçli bir şekilde fon oluşturup karşılık ayrılsa ve bunuda bankada işletse en azından şeref beyin dediği gibi ilerde oluşabilecek durumdan daha az etkilenir diye düşünüyorum.

Bu yeni tasarıyı ilk okuduğumda olumlu bakmıştım hem işveren işçi ile tazminattan dolayı karşı karşıya gelmeyecek hemde işçi tazminatını güvence altına almış olacak diye düşündüm. işverenin fona yatıracağı meblağ işveren açısından çokta maliyetli gözükmedi açıkcası belki burda istifasını yada tazminatı haketmeden ayrılan işçi için ödeyeceği meblağı gereksiz yada maliyetli görsede bir şekilde taşın altına elini sokması gerekir diye düşündüm. işçi açısından ise eskiye nazaran tazminatında azalma olacağı fakat tazminatının teminat altında olması ayrıca istifa etse dahi fonda birikecek olması gayet olumlu. Fakat şuna değineceğim sizler ne düşünürsünüz bu konu hakkında !
Böyle bir tasarı işçileri işverenlere muhtaç bırakacağı bir nevi daha ağır bir ifade ile köleleştireceği düşünülebilirmi. İşveren kaşını gözünü beğenmediğini bir anda işten çıkartabilecek en ufak hatayı affetmeyecek yada canı istediğinde çıkartabilcek. Bugün işverenlerin bir çoğu tazminat ödememek için bir çok işçisini çalıştırmak zorunda kalıyor yada kendi isteğiyle çıkması için zorluyor. İşçi dirayet gösterdiği sürece çalışmaya devam ediyor yada dayanamayıp ayrılmayı göze alıyor.

Sn.Balmı
"Kıdem tazminatı karşılığı"konusu,dediğiniz sebeblerden dolayı işverenler tarafından böyle düşünülüyor,haklısınız netice olarak uygulanmak istenmiyor.(keşke mümkün olsa)
(İşverenin kendi işcileri boyutu bi tarafa,alt işvereni bulunan asıl işverenlikler için bu durum çok daha önem arzeder,diğer taraftan işin bu boyutunda uygulama daha zor)

"Kıdem tazminatı fonu"tasarısında, dediğiniz ihtimaller malisef sözkonusu,hatta kırılma noktalarından birisi diyebiliriz.
(Hukuki açıdan buu noktaya(kırılmaya)ilişkin,yine işciyi"koruma ilkesi"çerçevesinde,keyfiliğin önlenmesine yönelik,kısmende olsa "tazminat"türü(örneğin,yine işcinin hizmet süresine bağlı olarak,ihbar öneli karşılığı kadar miktar)düşünülebilir mi?Aylık ücreti dışında başkaca geliri olmayan işcinin,bu noktada mağduriyetinin ağır olacağa benziyor.İnşallah yanılırız.)

Belki burda şöyle bir yol izlense daha iyi olur diye düşünüyorum. Sonuç itibariyle hem işverenin hemde işçinin bir hak kaybı sözkonusu bunu dengeleyecek bir yapı oluşturmasıda devlete kalmış diye düşünüyorum. Mesela işsizlik maaşında yeni bir düzenlemeye gidilse ücretler daha makül hale getirilse ki en azından işçide bu durumdan daha az etkilense.

Sn.saygı değer meslekdaşlarımız

Başlangıçta tasarının henüz tam olarak netleşmemiş olması nedeniyle,acele etmeyelim demiştik(!)ancak yinede paylaşmanın faydalı olabileceği,belki böylelikle "tasarı"aşamasında da olsa,tabi uygun görülür ise bu önemli"Forum"un değerli üyelerinin fikir teatisi yaparak ,bu sürece katkıda bulunabilecekleri kanaatindeyim.

Bilakis işin içinde bulunanlar olarak,elbette meslekdaşlarımızın(işci-işveren ve mevzuat yönünden)mutlaka değerli fikirleri olacaktır.Böylelikle konuyu daha iyi anlama,öğrenme imkanımız olur,dolayısıyle (deyim yerindeyse)çorbada bizimde tuzumuz bulunsun diye düşünüyorum.
Yine uygun görürseniz ve kendiside uygun görür ise,sn.Nizam bey bizlere,konu başlıkları açarak ziyadesiyle katkıda bulunabilir.saygılarımla...

merhaba
konu ile ilgili olarak benimde sormak istediğim bir şey var.
yeni yapılacak olan bu değişikliklerin ne zaman yürürlüğe girmesini beklemekteyiz?
örneğin.
işten kendi isteği ile ayrılacak olan birisi doğal olarak kıdem tazminatı hak edemeyeceği için fona aktarım her ne şartla olursa olsun avantajına olacağı için işten ayrılma suresini bir kaç ay ertelemeli mi?
fonun yürürlüğe girme süresi bu konuda çok önemli değilmi. bu konuda herhangi bir bilgiye sahipmiyiz.

Yürürlüğünü bilemeyiz,ama gündemde olup, çalışmaların devam ediyor olduğunu duyuyoruz.Yürürlüğe
girecek olması elbette çoook önemli,zira taraflar(siz biz hepimiz)beklemedeyiz(öncesi 1954 de başlmış)sonuç bakalım koşullar ne olacak.Tabi malum yeni yasanın, yürürlük tarihi öncesi ve sonrası farklı değerlendirilecek ama seçeneklerde sözkonusu.
Tasarının,işveren ve işci yönünden avantaj ve dezavantajları sözkonusu.En belirgin ve ileri sürülen eleştiri,kıdem tazminatı miktarlarının eski(yani mevcut-şimdiki)sisteme-mevzuata göre düşük kalacağı ile ilgilidir.
ANCAK,bu yeni sistemde rekabete açık işgücü alanının-piyasasının hareketleneceği,yani önceden işcinin alacakları-hakettikleri yönünden işverenin göze alamadığı hususlar-yükler , bundan sonra bu derecede ağır(risk) olmayacağından,artık işveren işe uygun-yetkin yani kaliteli işgörenleri tercih edeceğinden,biz işci kardeşler arasında da rekabet doğacak(kim daha haiz ise o işverece tercih edilecek)gibide gözüküyor.