Kıdem Tazminatı Veya İhbar Tazminatı Hak Ediyor muyum ?

Merhabalar;

Ben bundan 1 hafta önce franchese bir firmadan aynı marka altında başka franchise firmaya geçiş yapmak için buradaki sorunlar nedeni ile ayrılacağımı patronuma bildirdim patronumda bana yarın çıksın ben onayını vereceğim dedi böyle bir sistem var aralarında bir sonraki gün çıktım fakat onayımı vermedi 1 hafta dır çalışmıyorum amacı beni mağdur durumda bırakmak ben ona yerime birini bulana kadar onları idare edebileceğimi söylemiştim ve konu ile ilgili olarak şu an tüm haklarımı almak istiyorum ne yapmam gerekiyor.

O zaman işyerinizde size verilen görev başında bulunmaya devam edin. sizin onayınız olmadan değişiklik yapamazlar.

peki bunu nasıl söylemem gerekiyor bende çalışmak istemiyorum o şartlarda . ben çıkışımı doldurmadım çıkışım yapılmamış sordum nasıl tazminat istediğimi söyliycem.

Gidip "madem benimle çalışmak istemiyorsunuz haklarımı verin hemen ben gideyim " dersiniz

İstifa dilekçenizi verdiyseniz geçmiş olsun yapacak birşey yok.
henüz vermedim çıkışım felanda yapılmadı.
Ayrılma isteği henuz yazılı olarak yapılmamış,ayrılmayı isteyen de sn.byparim in kendisi,
ortada yazılı bir bildirim yokken , madem benimle çalışmak istemiyorsunuz demek pek mümkün olmasa gerek.
Öncelikle yazılı olarak, ihbar süresine de uyarak ayrılacağınızı bildirmeniz, ihbar süresi içindeki iş arama izinlerinizini toplu olarak xxx-yyy tarihleri arasında kullanacağınızı bildirmeniz gerekir, ki karşı taraf ihbar sürenizi beklemenize gerek olmadığının onayını yazılı olarak versin.Ancak ondan sonra bu durumda ihbar tazminatınızın ödenmesini talep edebilesiniz.

henüz vermedim çıkışım felanda yapılmadı.

O zaman işyerinizde size verilen görev başında bulunmaya devam edin. sizin onayınız olmadan değişiklik yapamazlar.

onuda konuştuk fakat istemiyor adam benimle çalışmak.

........... bende çalışmak istemiyorum o şartlarda . ben çıkışımı doldurmadım çıkışım yapılmamış sordum nasıl tazminat istediğimi söyliycem.

Yanlış anlamıyorsam:

-İşveren;"işci istifa etsin de gitsin"diye bekliyor
-İşci;"...bende çalışmak istemiyorum" ama tazminatımı verselerde gitsem diye beklyor
Bu tespit doğruysa tarafların anlaşmaları da mümkün gözükmüyor,neden?çünkü her iki tarafın beklentileri farklı.
(Yani İşci tazminatını almadıkça gitme düşüncesinde ,işveren de işci istifa etmedikçe(tazminat ödeyerek)gönderme düşüncesinde olmayacak)
Bundan sonraki süreçler,işci-işveren ilişkileri zedelenmiş olarak devam edecek ama elbet bir gün (artık pamuk ipliğine bağlı olarak yürüyen bu sürec)şu veya bu nedenle sona erecek gibi gözüküyor düşüncesindeyim.

Diğer tarafdan,sn.Nizam beyin dediği gibi"kıdemini bırakıp gitsin mi yani"?Elbette hayır.
Olayımız yönünden(madem iki ayrı işyeri/işletme/işverenlik arasında bu tür geçişler oluyor)buna göre olması gereken nedir?üçlü(devreden-devralan işverenler ve devredilen işci)nin ortak mutabakatı ile "iş akdinin devri"işleminin gerçekleştirilmesidir AMA sanmıyorum ki olsun!..(inşallah olur)

İşyeri değişikliği yapılıyor. Kıdemini bırakıp gitsin mi yani?
Sanırım bu işyeri değişikliğini farklı anladık sn.nguroy.
örneğin bir xx... fast food restaurantında çalışan ahmet bey, o işletmedeki şartların kendisine uymaması nedeniyle '' istifa edip'' aynı xx fast food markası ismiyle işyapan bir başka işyerinde işe başlayacak. Bildiğiniz istifa benim anladığım, bu durumda da ortada bırakılacak bir tazminat hakkı zaten yok. aksine sizin her zaman savunduğunuz, işverenin ihbar süresine uymasına gerek yok, tazmiant ta istemiyorum hemen çıkabilirsin dediği durum var.
İşveren aynı tüzel kişik değil, farklı tüzel kişilikler, işyeri devri veya sözleşmenin devri değil olay.

Sn.byparim

Olayınızı özetleyebildim mi bilmiyorum,şayet bu iletimin doğruluk payı varsa,tavsiyem;işveren ile çekişme içine girmeksizin,bundan sonra daha duyarlı bir şekilde sabır içinde işinize/görevinize devam etmeniz,işyeri kurallarına uymanız,hata yapmamaya gayret göstermenizdir.
Tarafınızca gerekli ve yeterli çalışma sergilemiş olmanıza rağmen,bir haksızlığa uğramanız halinde hukuki yollardan hakkınızı aramanız,(gerçi bazen hak aramak bile çalışanı işinden edebilmekte) asla işvereninize karşın(ileride aleyhinize olabilecek) söz,tutum ve davranışlarda bulunmamanız(tabiki çalışan yönünden İş Kanunu M.24/II de belirtilen haller dışında,tabi bu hallerde hukuki açıdan değerlendirilmelidir)
Özetle haklı konumda olabilecekken,haksız duruma düşmemenizdir.

Netice de anlaşmazlık devam eder de,olaki bir gün sözleşmeniz feshedilirse,bu durumu bir avukat ile görüşerek sonuca göre hareket edersiniz ya da şikayetçi olursanız inceleme yapılır,yine sonuca göre hareket edersiniz,yani dava açıp/açmamaya karar verirsiniz.

Çalışmak istemiyorsanız istifa edip ayrılabilirsiniz(muhtemelen işveren bu şekil ayrılmanızı bekliyor!)böylesi bir düşünceniz olacak ise şimdiden başkaca iş aramaya da başlayabilirsiniz.

Tabiki karar sizin
İyi akşamlar

Normalde tazminat talebinde bulunamayacağımı ben istifa ettiğimde sonuç olarak böyle bir hakkımın bulunmadığını biliyorum.Şubedeki şartlar çalışmamın mümkün olmadığını gösterdiği için oturduk konuştuk farklı bir firma fakat aynı marka olan başka bir restorant ile görüştüm bunuda belirttim işvereni zor durumda bırakmamak için yerime başka birisini bulana kadar kalabileceğimi söyledim 1 sene 9 aydır aynı yerde çalışmaktayım kendiside anlayışla karşıladı sıkıntı olmayacağını söyledi onay gerekiyor işletme sahiplerinden transferlerde bu onayı verebileceğini yarın gelmene gerek yok orada başlarsın diyerek tavır aldı bende doğal olarak gitmedim fakat diğer yerede onayımı vermediği için başlayamadım onayımı vermeyeceğini beni bekleteceğini söyledi bu konuda mağdur olduğum için tazminat talebinde bulunmak istedim .

Bahsettiğiniz onay neyin onayıdır hala anlayamadım,
istifa ettiğiniz için tazminat hakkınız yok, işi sözlü yapmışsınız ve sonrasında işe gitmemişsiniz.
Onay dediğiniz çıkış işlemleri için değil de, diğer işletmenin aradığı bir '' orada çalışmaya başlamanızda kendileri için bir sorun olmaz'' anlamında rıza ise,
istifa ettikten sonra işvereninizin rızasının bir anlamı kalmıyor yasal olarak. Bu onay ( rıza göstermek ise) sadece yeni işverenin aradığı bir şey olur ki, bu sebeple de eski işyerinizden bir tazminat alabilmeniz mümkün değil bana göre.

Sanırım bu işyeri değişikliğini farklı anladık sn.nguroy.
örneğin bir xx... fast food restaurantında çalışan ahmet bey, o işletmedeki şartların kendisine uymaması nedeniyle '' istifa edip'' aynı xx fast food markası ismiyle işyapan bir başka işyerinde işe başlayacak. Bildiğiniz istifa benim anladığım, bu durumda da ortada bırakılacak bir tazminat hakkı zaten yok. aksine sizin her zaman savunduğunuz, işverenin ihbar süresine uymasına gerek yok, tazmiant ta istemiyorum hemen çıkabilirsin dediği durum var.
İşveren aynı tüzel kişik değil, farklı tüzel kişilikler, işyeri devri veya sözleşmenin devri değil olay.

Öyle ise söylenecekbirşey yok tabi. İstifa var. İhbar falan da yok.

şimdi onay demek istediğim x bir fastfood firması ama sahibi farklı şahıs aynı marka altında farklı bir yerde çalışmak istediğinde diğer işletmecinin fastfood firmasının merkezine onay vermediği sürece aynı marka altında işe başlayamıyorsun yani ben şu an farklı bir franchesie restoranta geçmek istiyorum ama marka aynı aynı merkeze bağlı oldukları için eski restoran sahibi sırf bana inat onayımı vermiyor.Onayı bugün verceğini söyledi fakat ortada amacı beni mağdur etmek herhangi yüz kızartıcı bir suç yok ortada yani çalışmam için bir engelde olmamasına rağmen beni tabiri caizse oyalayıp mağdur etmek.

Yalnız şunu unutmayın. Yeni restoranda çalışmaya başladığınız anda eski işyerinize ait tüm hakları kaybetmiş olucaksınız. (Kıdem, ihbar, varsa izin)

şimdi onay demek istediğim x bir fastfood firması ama sahibi farklı şahıs aynı marka altında farklı bir yerde çalışmak istediğinde diğer işletmecinin fastfood firmasının merkezine onay vermediği sürece aynı marka altında işe başlayamıyorsun yani ben şu an farklı bir franchesie restoranta geçmek istiyorum ama marka aynı aynı merkeze bağlı oldukları için eski restoran sahibi sırf bana inat onayımı vermiyor.Onayı bugün verceğini söyledi fakat ortada amacı beni mağdur etmek herhangi yüz kızartıcı bir suç yok ortada yani çalışmam için bir engelde olmamasına rağmen beni tabiri caizse oyalayıp mağdur etmek.
Bence bu şekilde bir ayrılma size herhangi bir tazminat hakkı kazandırmaz.

İşcinin önceki işverenle çalışmak istememesi,aynı şekilde işverenin de işci ile çalışmak istememesi durumunun sözlü olarak görüşülmüş olması,tarafların bu iradelerine dair yazılı bir belgenin olmaması sorununun,(tarafların tazminat alma/ödeme derdi olmasa da)tanımlanması gerekir ki,bence de böylesi bir durumda bu olay işciye tazminat kazandırmaz.
Sonrasındaki sorun ise işverenler farklı da olsa,aynı marka zincirine bağlı firmalar/işverenler arasında işci çalıştırma usülü/prensibi çerçevesinde,önceki aynı marka işverenliğinin kendisinde çalışmakta olan işcinin,bir başka aynı marka işverenliğinde çalışabilmesi/çalıştırılabilmesi için "onay"/"muvafakat"verip/vermeme noktasında toplanmaktadır.(bu nokta;bu marka altında faaliyet gösteren işverenliklerde çalışan/çalışacaklara yönelik "toplam kalite"çerçevesinde uygulanan presiptir,sebebide işe uygun nitelikle eleman çalıştırma konusuyla ilgilidir.)
Buna göre onay verildiğinde işci çalışabilecek,aksi durumda çalışamayacak,tabi bu durumda iş ilişkisi,önceki aynı marka işverenliği ile işci arasında sonlanmış olacak.(genelde bu sonlanma durumu,her bir olayın kendine özgü farklı koşulları içinde değerlendirilmelidir)