fonradar

Kira artışında tefe tüfe oranı?

Vakt-i Sükut

Katkı Sunan Üye
Kira artışı için tefe tüfe oranlarından hangi oranı kullanmam gerekir. Tablo şu şekilde,

Tefe Tüfe
Aylık Artış Yıllık Artış Aylık Artış Yıllık Artış

Aylık artış mı dikkate alınmalı, yıllık artış mı?

Ynt: Kira artışında tefe tüfe oranı?

Tefe ve Tüfe ile yapılan kira artışlarında Kiranın Başladığı aydaki ve sonuna denk gelen Tefe rakamlarının artı olanları toplanır eksi olanları çıkarılır.Tüfede aynı şekilde hesaplanır daha sonra bulunan TEFE ve TÜFE rakamları toplanıp ikiye bölünür.Çıkan rakam artış rakamı olur.

Merhaba

Kira sözleşmesinde TÜFE ' ye göre artış olacak hükmü var.

Kira başlangıcı 01.04.2011

Nisan 2011 ile Nisan 2012 hem TEFE hemde TÜFE rakamlarına mı bakacağım.

Sözleşmenizde TÜFE dendiğine göre sadece TÜFE'yi almanız gerekir.

Bu arada konunun Borçlar Hukuku bölümüne taşınması daha iyi olur diye düşünüyorum.

koraykarakaya ' Alıntı:
Sözleşmenizde TÜFE dendiğine göre sadece TÜFE'yi almanız gerekir.

Bu arada konunun Borçlar Hukuku bölümüne taşınması daha iyi olur diye düşünüyorum.

çok teşekkür ederim..

bende şöyle bir durum mevcut. kira kontratında genel ifadelerle kira artışı için TEFE + TÜFE /2 diye yazılmış.kavgada bir yıl sonra kira artış döneminde kopuyor.Benim kanaatim Kira artış dönemi haziran ayı. artış için hem tüfe hem de tefe (üfe) için, aynı ay(mayıs) için geçerli olan endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre (yıllık değişim %) oranı her iki endeks için (tüfe+üfe/2) olmalı. ancak kiraya veren taraf, kontratta açıkça belli olmayan (oniki aylık ortalamalara göre % değişim) oranında ısrar ediyor.(bu dönem için yüksek çıkan oran bu!!) biz ise açık ve net olan her iki endeksin bir önceki yıla göre meydana gelen artış oranlarının toplamının aritmetik ortalaması iddiamızdan vazgeçmiyoruz.davalık olacak gibi.paylaşımlarınızı beklerim.teşekkürler