Kira Geliri ve İndirilecek Giderler

merihs12

Katkı Sunan Üye
''Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap (edinme) yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5'i brüt kira gelirinden indirilebilir.'' bu cümleden anladığım 100 liraya aldığım bi dairenin aldım tarihten itibaren 5 yıl içinde her yıl yüzde 5'i yani 5 lirasını indirebiliyorum ölemi?eğer aldığım tarihten itibaren 5 yıl geçmişse bu indirimden faydalanamıyorum doru mu?teşekkürler

Ynt: Kira Geliri ve İndirilecek Giderler

2004 yılından önce iktisap edilen konutlar için indirimden yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.
yani 2004 yılında 100 Liraya aldığınız bir gayrımenkulden beş yıl süreyle kira geliri elde etmişseniz
2004 Gelirlerinden 5 lira
2005 Gelirlerinden 5 lira
2006 Gelirlerinden 5 lira
2007 Gelirlerinden 5 lira
2008 Gelirlerinden 5 Lira olmak üzere
25 lira indirim hakkınız bulunmaktadır. Her Hangi bir yılda bu gayrımenkulün kiraya verilmemesinde o yılın indirim hakkından yararlanamazsınız.
iktisap bedelinin % 5?i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanacak, indirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmayacaktır ve diğer gayrımenkullerin kira gelirinden indirilmeyecektir.

Merhaba...

Gelir Vergisi Mükellefi olan kişinin 2009-yılı 12,000,00 TL kira geliri elde etmiştir. Buna karşılık, kendisi de işyeri için yıllık 4.950,00 TL kira ödemiştir.

Gelir Vergisi Beyannamesinde bu iki kira mahsup edilir mi. ??? Mükellef geçen sene götürü usulü kullanmıştır.

Giderde gerçek usul seçilmesi durumunda mesken kira geliri için mesken kira gideri gösterilebilir.

2013 yilinda 10.160 TL kira geliri elde ettim. Ancak, ayni yil icinde 3000 TL tutarinda dis cephe mantolama gideri olarak odedim. Istisna edilen rakamin disinda Bu 3.000 TL yi de kira gelirinden dusebilecek miyim?

Gerçek gider usulunu seçerseniz evet indirebilirsiniz Götürü gideri seçerseniz de 2540 tl yapıyor zaten .