fonradar

Kira Stopajı

Merhaba;

Home-office (ev-ofis) bir şahıs firması açacağım ve evimden e-ticaret işine gireceğim. Ancak oturduğum ev teyzemin olması sebebiyle kira vermiyorum ve aramızda herhangi bir kontrat bulunmamaktadır.

1-Oturduğum bu evde vergi mükellefi olabiliyor muyum?

2-Kira kontratı yapmak zorunda mıyım?

3-Stopaj ve vermem gereken kira vergileri vs. var mıdır?

Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim. Herkese iyi günler dilerim.

Ynt: Kira Stopajı

Selam
Aslına bakarsanız ev anne veya babanızın dahi olsa vergi idaresi yinede rayiç bedel üzerinden kira kontratı istemektedir.Fakat vergi idareleri kendi aralarında bazen fikir birliğin varamayabiliyorlar da.
Herşeyden önce bu kararı vergi idareniz verecek bile olsa siz yinede şunu yapın..Kontrat düzenlemeden teyzenizle kendi aranızda bir muvafakatname düzenleyin.Karşılıklı imzalayın.Evraklarla birlikte bu evrakı ve varsa teyzeniz adına olan tapu'nun bir örneğinide ekleyin.Belki kabul edilebilir ama çok düşük bir ihtimal.İlla kira isterlerse yine dediğim gibi son karar vergi idaresinin olacağı üzere 100-150 TL gibi cüzi bir rakam gösterin.En kötü ihtimal kabul edilmeyecektir.Haliyle kira varsa stopajda doğacaktır.Hazırlayacağınız muafakat örneği kabaca şöyle olabilir.(teyzeniz yazıyor karşılıklı imzalıyorsunuz)

....................... adresinde bulunan konutumun bir odasını yeğenim ......... adlı kişiye ........... ticareti ile ilgili faaliyet göstermesi üzerine bedelsiz tahsis etmiş bulunmaktayım.
Ad Soyad ad soyad
imza imza

şeklinde,(biraz daha süslü püslü olabilir) olabilir.
Saygılar.

Konuyla İlgili olarak bir sorum olucak,

Home - Office kullanacağı için belediyeden çalışma ruhsatı alınmasına gerek var mı?

Kira kontratı mutlaka yapmalısınız. Bedelsiz veya sembolik bedelle yapabilirsiniz. 10 TL gibi.
Teyzeniz rayiç kira bedeli üzerinden gelir vergisi vermek zorundadır.
Sizin bütün işlemleriniz kira kontratına dayanarak yapılacaktır. Kontratınız olmazsa hiç bir resmi işlem yapamazsınız(Ya da tapu olacak)

ltd.şti kira yıllık ödüyor temmuz ayında 1 yıllık kirasını ödüyor
Ben de kayıtlara temmuz ayında giderleştirip temmuz muhtasarında yıllık stopajını ödüyorum
Aylık kira tahakkuku yapmıyorum giderleştirmiyorum temmuz ayında yapıyorum