fonradar

Kiraları Bankadan Ödeme Zorunluluğu

1 Kasım itibariyle uygulanmaya başlanacak olan 500 YTL üstü konut kiralarının bankaya ödenmesinde ; 268 nolu tebliğde :
"Para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden bu belgeler tevsik edici belge kabul edilecektir. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamdadır."

diye belirtilmiş.Benim ögrenmek istediğim ATM 'lerden evsahibinin hesabına para yatırılması ve karsılıgında ATM'den alınan makbuz tevsik edici belge niteliğindemidir?Bu belge tevsik edici olarak nitelense bile evsahibi yatırılan bu paranın kira bedeli oldugunu nasıl ispatlayabilecektir?
Yardımlarınız için tesekkür ediyorum...

Ynt: Kiraları Bankadan Ödeme Zorunluluğu

1-Kira kontratınız vardır.
2- Ev sahibinin hesabına kiradan başka ne ödeme yapabilirsiniz?

bulent249 ' Alıntı:
1-Kira kontratınız vardır.
2- Ev sahibinin hesabına kiradan başka ne ödeme yapabilirsiniz?

Ödeme bankadan havale şeklinde oldugunda alınan dekonta istenilen bilgiler yazılabilmektedir.
Ama ev sahibinin vadesiz hesabına ATM'den yapılan ödemelerin kim tarafından ve ne kadar yapıldıgı nasıl ispat edilecektir.Ev sahibi açısından soruyorum,5 farklı yerden kira alınıyorsa bu para hareketleri hesap dökümü alarakmı belgelendirilecektir.Yani görevliler bu hesaba yatan bedelin kira bedeli olup olmadıgını nasıl tespit edipte ,aylık olarak stopaj vergisi kesecektir?

Dikkat etti iseniz atm çıkan kağıtlarda "makbuz/dekont olarak geçerli değildir." vb ifadeler yer alır.

nane ' Alıntı:
Dikkat etti iseniz atm çıkan kağıtlarda "makbuz/dekont olarak geçerli değildir." vb ifadeler yer alır.

Benim tereddüt edipte sizlere akıl danışmamın sebebi bu aslında.Çünkü tebliğde kredi kartı ödemesinin bile tevsik edici özelliği varken ATM'den ödemenin tevsik ediciliği olup olmadıgı açıkça belirtilmemiş. ???

ATM makbuzlarında ayrıntılı bilgi olmamasına rağmen, ispat edici belge olduğunu düşünüyorum. Çünkü para sizin hesabınızdan çıkıp, mülk sahibinin hesabına aktarılmıştır. En kötü ihtimalle bankadan hesap özeti alıp oradan da ödemenizi ispatlayabilirsiniz.

Arkadaşlar benim aklımda da şu soru var.Yine burada konusu geçmişti.Yapılan bu ödemeler banka hesabındanmı yapılacak yoksa elden nakit olarakta yatırılabilir mi?Yani illa yatıran kişinin banka hesabında da kira ödemesi diye görünmesine gerek var mı?Tabi olması daha sağlıklı olur ama elden ayrıca yatırılması sorun teşkil eder mi?Teşekkürler.

Elden yatırılmasıda kanunun öngördüğü ödeme şeklidir.
"Twolf A.Ş. Ekim/2008 kira bedeli teslimatı" şeklinde dekonta yazdırılır.

Valla bankadan havale edilmiş, bankacılık sistemine girmiş, her durumda ispat edebilirsiniz, bence problem yok.

Ama TWolf arkadaş gerçekten ince bir soru sormuş. Neden? Ev sahibinin hesabına yatan bir para var. Maliye ekstreyi alıp bakıyor bir para yatmış, dekontta açıklama yok, diyorki bu senin kira gelirin, ev sahibi de diyor ki hayır yastık altındaki paramı kendim yatırdım bu geçen sene vergilendirdiğim, kasamda duram bir para, ben kendim yatırdım kira geliri değil.

Twolf bunu demek istemiş sanırım. HAvale daha iyi bence.

bulent249 ' Alıntı:
ATM makbuzlarında ayrıntılı bilgi olmamasına rağmen, ispat edici belge olduğunu düşünüyorum. Çünkü para sizin hesabınızdan çıkıp, mülk sahibinin hesabına aktarılmıştır. En kötü ihtimalle bankadan hesap özeti alıp oradan da ödemenizi ispatlayabilirsiniz.

Hesaptan hesaba oldugunda haklısınız ama benim ögrenmek istediğim ATM'den kartsız olarak havale yapmaya olanak saglayan sistemle alakalı,yani bankada hesabımız olmadan elden ATM aracılıgıyla yapılan ödeme sonucunda alınacak makbuzla alakalı.

Kartsız işlemleri hiç bir şekilde ispat edemezsiniz. Ne yatıran belli nede ne için yattığı belli.

nane ' Alıntı:
Kartsız işlemleri hiç bir şekilde ispat edemezsiniz. Ne yatıran belli nede ne için yattığı belli.

Aynen. Twolf güzel bir noktaya parmak basmış.

Peki arkadaşlar,bankaya evsahibinin hesabına kiracı tarafından kira yatırılırken alınan havale masraflarından kim sorumludur acaba?Şöyleki ne ev sahibi nede kiracı yapılan havale masraflarını ödemeyi kabul etmezse kanun önünde kim sorumlu olabilir?
ilginiz için tekrar tesekkür ederim...

bulent249 ' Alıntı:

orda hiçbir ayrıntı yoksa devlet nerden bilecek peki bunun kira olduğunu?
internet bankacılığı die birşey var arkadaşım internetten kendi hesabına yatırırsın veya şirketin her neyse daha sonra havaleni eft ni yaparsın herhangi bir ücrete de tabi değil. açıklamanıda yaparsın oraya.

Kiralarda esas olan konutta ödemedir. dolayısıyla kira ödemesi için yapacağınız her türlü masraf kiracıya aittir ve genel gider olarak kaydedilir.

Ödeme yapılırken ".... ayına/aylarına ait kira ödemesi" şeklinde yatırılmasında fayda var.Mal sahipleride bu hususa dikkat etmeli ve kiracılarıda uyarmalı tabi.Teşekkürler..

Gayrimenkul sahibinin belediye olması durumu değiştirmiyor değil mi?

sn alper,
böyle bir ayrım yok ,onlar içinde geçerli.

Ayrıca ben Maliye Bakanlığının bu tebliğle istediği sonucu ve verimi alamayacağını düşünüyorum.
Zira bizim milletimiz kira kontratını düşük tutup bu miktarı bankadan yatırarak üstünü mal sahibine elden verir. Tebliğde bu durum açıkça belirtilmiş olsa dahi ;D ;D

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
sn alper,
böyle bir ayrım yok ,onlar içinde geçerli.

Ayrıca ben Maliye Bakanlığının bu tebliğle istediği sonucu ve verimi alamayacağını düşünüyorum.
Zira bizim milletimiz kira kontratını düşük tutup bu miktarı bankadan yatırarak üstünü mal sahibine elden verir. Tebliğde bu durum açıkça belirtilmiş olsa dahi ;D ;D

Evet biz öyle yapacağız ;D ;D

kira sözleşmesi gereğe her aya senet düzenledik.senetler bakan tarafından tahsil edilerek mevduat hesabına geçiyor..tevsik edilmiş oluyormu...tebliğide senet diye belirtilmemiş ama senedi banka tahsil ediyor..