fonradar

Kiralık Belge

• Konbuyu başlatan alman72
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Kiralık Belge

Belge kiralamak meslek yasasına aykırı. Bunda hiç şüphe yok. Ancak benim ilgimi çeken bazı kişilerin(meslektaş diyemiyorum. Çünkü emin değiliz) bu tür ilanlar verebilmesi ?? Ya bilgisizlik yada adam sendecilik. ???

Buraya kadar tamam. İlanı verenin sorunudur. Ancak buna yaptırım kim uygulayacak??. Odalar ve türmob.

Şikayet ve yaptırım oraya. Burdakiler sadece dertleşme olur.

odalarınıza şikayet edin arkadaşlar,içimizde söylenip durusak ne işe yarayacak?Farkındaysak çözmemiz gerekli,ilimde buna rastlarsam hiç düşünmeden iletirim :mad:

arkadaşlar yanlış anlaşılmış ya da yanlış yazılmış bi durum var sizde herşeyi ne kadar büyütmüşsünüz

pelindik ' Alıntı:
arkadaşlar yanlış anlaşılmış ya da yanlış yazılmış bi durum var sizde herşeyi ne kadar büyütmüşsünüz

çok hassasız da bu aralar,havalardan herhalde,yoksa ne var büyütecek di mi?

kiralık belge ilanı vermişsiniz alt tarafı.

:mad:

Mükellef

Arkadaşlar kolay gelsin. bişey sormak istiyorum. ben bağımlı çalışan smmm im. şirkette bikaç tane işletme defteri tutsam bikaç yıl için sorun yaratırmı. vergi lev.tasdik listesini vergi dairesi odamıza gönderiyormu. ancak böyle ortaya çıkar düşündüm ama. sizce nasıl olur.

mükellef

biliyorum etik kurallara uymuyor ama büro açabilmek için başka çarem yok. bu hale getirdi saolsun türmob. büro açmak isteyenlere hiç bi kolaylık sağlamıyorlar. nasıl birlikse nasıl sahip çıkmazsa artık...

vergi dairesi memuru bile açıktan defter tutuyosa, kiralık belge olayına diyecek sözüm bile yok..
Benim bildiğim birçok kişi var genelde yaşlı muhasebecilerin ruhsatlarını kullananlarıda biliyorum. Şİkayet ettim odaya değişen bişey yok, ilgilenen yok..
Ama yarın bigün oda yönetimine gelirsem bu konudaki tavrımdan hareketle kimsenin gözünün yaşına bakmayacağım.
Bu iş ya adam gibi yapılacak, yada yaptırım uygulanarak adam gibi yapılması sağlanacak.

Ynt: Mükellef

Akbulut007 ' Alıntı:
Arkadaşlar kolay gelsin. bişey sormak istiyorum. ben bağımlı çalışan smmm im. şirkette bikaç tane işletme defteri tutsam bikaç yıl için sorun yaratırmı. vergi lev.tasdik listesini vergi dairesi odamıza gönderiyormu. ancak böyle ortaya çıkar düşündüm ama. sizce nasıl olur.

adamın beyannamelerini nasıl göndereceksin mükellefe makbuz kesmen gerek sıkıntı yaşarsın.. onun yerine işyeriyle anlaş mükellefiyet açtır bağımlı olduğun yere makbuz kes diğerlerinide rahat rahat tutarsın..

Mükellef

ugur6666 ' Alıntı:
Akbulut007 ' Alıntı:

adamın beyannamelerini nasıl göndereceksin mükellefe makbuz kesmen gerek sıkıntı yaşarsın.. onun yerine işyeriyle anlaş mükellefiyet açtır bağımlı olduğun yere makbuz kes diğerlerinide rahat rahat tutarsın..

kardeş iyi hoş diyosunda mükellefiyet açtırmak için büro tutmam gerekli yani bi yeri göstermem gerekli şirket içinde bağımsız iş yapamıyosun. ancak dışarda bi yeri büro olarak gösterip yine şti.de çalışıp tabi bağkurlu olarak.dışarda gösterdiğin yerin stopajı v.s.si falan derken aynı hesaba geliyo.mükelleflerinde kaçmasını istemiyorum.anlıcan karışık bi durum.

Ynt: Mükellef

Akbulut007 ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:
Akbulut007 ' Alıntı:

kardeş iyi hoş diyosunda mükellefiyet açtırmak için büro tutmam gerekli yani bi yeri göstermem gerekli şirket içinde bağımsız iş yapamıyosun. ancak dışarda bi yeri büro olarak gösterip yine şti.de çalışıp tabi bağkurlu olarak.dışarda gösterdiğin yerin stopajı v.s.si falan derken aynı hesaba geliyo.mükelleflerinde kaçmasını istemiyorum.anlıcan karışık bi durum.

ama diğer türlü beyanname gönderemicen adamın kendi tutuyomuş gibi şifre alman lazım onuda v.d. pek vermek istemiyor
evet bu tür giderler olacak ama şunu söylim işletmelerin pek tadı olmaz tahsilatı sıkıntılıdır artı evde tutarsın akşamları oda adama kabak tadı verir bir süre sonra bende var o şekilde evde çalışmayı sevmiyorum... aslında en güzeli ilk aşamada öğlene kadar o şirkette çalışıp öğleden sonra büroda olmak.. senin iş çalıştığın yerle anlaşmaktan geçer

şirkete bağımlı bak defterleride şirkette tut yok mu hiç tanıdıgın belgeli arkadaşın.onun şifrelerlede beyannameleri gönderirsin.

Hocam tavsiyemi istiyorsunuz
1 - Çalıştığınız yerle anlaşacaksınız nasıl ssk nızı ödüyorlarsa sizin bağkurunuzuda ödeyecekler şirkette bir ağırlığınız varsa bunu rahat kabul ettirirsiniz
2: Büro açmaya gelince odanızda sizin bölgenize bakan kim varsa o kişiyle görüşeceksiniz bağımlı çalıştığınız yerde büronuzu açmış göstereceksiniz sanki şirketin bir odasını kiralamış gibi olacak, kira stopajına gelince ise firma kiraları size fatura edecek bu şekilde stopaj derdinizde olmayacak
3 - Son olarak piyasaya saldıracaksınız

Diğer seçenek ise ordeal hocamın dediği gibi bir arkadaşınızın şifresini kullanmak.

Normalde bir işyerinin olduğu yerde büro açmak yasak görünüyor ancak odalara bağlı elemanlara derdinizi anlatabilirseniz bunu gözardı edebiliyorlar ki bürosu olan 2 arkadaşımda bu şekilde bürolarını açtılar.

Birde nacizane sorum gerçekten bağımlı çalıştığınız yerde maaşınız o kadar düşükmü ki birkaç işletme defteri için bu kadar uğraşıyorsunuz hadi LTD yada AŞ olsa anlayacağım ancak işletme deyince garipsedim işletme defteri tahsilatın en zor olduğu defterdir ve tersine en ufak hatada ise işletme sahibinin tepenize çöktüğüde defterdir. Bağkur olsun ıvır zıvır ne varsa müşavire paslarlar, yani bana göre uğraşmaya değmez attığınız taş kuşun yakınından bile geçmez ama genede siz bilirsiniz.