Çözüldü Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bir Soru

Düzeltme deme bana,çok darılırım sana :) iptal vereceksin, kurumdan onay bekleyeceksin,onay gelecek,sonra ek vereceksin.Şu an değiştimi bilmiyorum ama ilk çıktığında böyleydi.

İptal ediliyor, ek veriliyor ve işlem anında tamamlanıyor, ancak ek olarak verilecek ise o zaman kurum onayına gidiyor.

İşkur bir haksızlık yapıyor. Bir çalışanımız kısa çalışma ödeneği için tüm şartları sağlıyor. Son üçyıl full çalışması var son 120 gün kesintisizlik şartını da sağlıyor. 2013 yılından kalma işsizlik ödeneği alacağı var. Şimdi işkur bu arkadaşımıza 30 gün için 830 TL hesapladı. Biz itiraz ediyoruz.

Açıklamada deniliyorki 2013 yılında işsizlik maaşı alacağınız var ise o bağlanır, kısa çalışma ödeneği bağlanmaz. Genelge de bu şekilde yazıyor diyorlar.

Şimdi mail üzerinden bizimle ilgilenen memurla iletişim halindeyiz. Böyle bir uygulama var mı?

Hayır, uzamadı. SGK duyurusu; ... 5510 sayılı kanuna göre, .... her türlü "bilgi, belge ve beyanname ile yapılması gereken başvuruların" sürelerinde ertelemeye gidilmemiş olup cari usul ve sürelere göre işlem yapılacaktır" denmektedir. Sadece ödeme sürelerinde uzama söz konusu.

İşkur bir haksızlık yapıyor. Bir çalışanımız kısa çalışma ödeneği için tüm şartları sağlıyor. Son üçyıl full çalışması var son 120 gün kesintisizlik şartını da sağlıyor. 2013 yılından kalma işsizlik ödeneği alacağı var. Şimdi işkur bu arkadaşımıza 30 gün için 830 TL hesapladı. Biz itiraz ediyoruz.

Açıklamada deniliyorki 2013 yılında işsizlik maaşı alacağınız var ise o bağlanır, kısa çalışma ödeneği bağlanmaz. Genelge de bu şekilde yazıyor diyorlar.

Şimdi mail üzerinden bizimle ilgilenen memurla iletişim halindeyiz. Böyle bir uygulama var mı?

peki sizden belge vs istediler mi ayrıca? beni iş müfettişi aradı. beni ve birkaç işçimizi de. satışların düştüğüne, faaliyetin daraldığına dair belge istedi. olay sadece satışlarla da bitmiyor aslıda biliyorsunuz. tüm sektörlerde bir daralma hali mevcut, alacakları tahsil edememe vs. neye göre nasıl bir belge sunacağız bilemiyorum bu durumda. ama yukarıda belirttiğiniz gibiyse durum çok vahim gerçekten. bilmem hangi yılda işsizlik alıyorum, o zamanki hak ettiğim brüt ücretim vs farklı şimdi aldığım farklı ve buna göre işlem yapıyorlar. o zaman hani kamuoyuna yapılan açıklamalar diye insan düşünmeden edemiyorum. kazın ayağı da aslında öyle değilmiş hani.

Kanun yayınlandı, şimdi iş kura her başvuran sigortayı sıfır mı verecek ? Hatalı mail olsa bile ?

bir de tabi dün çıkan yeni düzenleme ile birlikte " Kısa çalışma ödeneği başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilecektir." denilip sonrasında iş müfettişleri neden alelacele belge talep eder bunu da anlamış değilim. yukarıda yazıma istinaden söylüyorum bunları. başka bu şekilde aranıp belge talep eden oldu mu merak ediyorum ayrıca?

peki sizden belge vs istediler mi ayrıca? beni iş müfettişi aradı. beni ve birkaç işçimizi de. satışların düştüğüne, faaliyetin daraldığına dair belge istedi. olay sadece satışlarla da bitmiyor aslıda biliyorsunuz. tüm sektörlerde bir daralma hali mevcut, alacakları tahsil edememe vs. neye göre nasıl bir belge sunacağız bilemiyorum bu durumda. ama yukarıda belirttiğiniz gibiyse durum çok vahim gerçekten. bilmem hangi yılda işsizlik alıyorum, o zamanki hak ettiğim brüt ücretim vs farklı şimdi aldığım farklı ve buna göre işlem yapıyorlar. o zaman hani kamuoyuna yapılan açıklamalar diye insan düşünmeden edemiyorum. kazın ayağı da aslında öyle değilmiş hani.

Hayır bizden bir belge istemdiler. Biz iç işleri bakanlığının genelgesi ile faaliyetleri durdurulan işletme olduğumuz için gerekmedi.
İşkur çok yardımcı oldu. Bir hataları vardı, döndüler. Sanırım programlarında bir algoritma hatası vardı. Israrlı bildirimlerimiz sonucu
bunu genel müdürlüğe ilettiler ve bu konuda mağdur olan arkadaşlarımızın hakettikleri kısa çalışma ödeneği bağlandı.

İşkur, eğer kişinin önceki yıllarda işsizlik maaşı alacağı kalmışsa o tutarı bağlıyordu, kişi tüm şartları sağlıyor olsa bile. Hele çok geçmiş yıllardan kalmışsa işsizlik maaşı, bizim örnekte aylık 830 TL idi, bu tutarı bağlıyordu. Ama bu zamana kadar bu durumda kaç kişi var işlemi bitmiş olan, işkurdaki memurlar işlerimiz o kadar yoğun ki dönüp kontrol etmelerine olanağımız yok diyorlar. Bana cevap yazan memur arkadaşımızın mesajı saat 21:00 de attı düşünün. Öğle yemeğine bile çıkamıyorlarmış. Kaldı ki bizim bölge de
bu tür işyerlerinin sayısı az.

Biz 30.03.2020 de müracaat ettik, 14.04.2020 de çalışanların hesap listeleri e-devlete yüklenmiş oldu.

Siz sözleşme iptalleri var ise onları sunsanız yeterli olur. Genelge ile kapatılan bir yer iseniz hiç bir belgeye ihtiyacınız yok. Ama değil iseniz şimdi istemeseler bile sonradan muhakkak isterler. Şimdiden her türlü belgeyi toplayın bence

Hayır, uzamadı. SGK duyurusu; ... 5510 sayılı kanuna göre, .... her türlü "bilgi, belge ve beyanname ile yapılması gereken başvuruların" sürelerinde ertelemeye gidilmemiş olup cari usul ve sürelere göre işlem yapılacaktır" denmektedir. Sadece ödeme sürelerinde uzama söz konusu.

Mücbir sebepteki firmaların SGK bildirgeleri uzadı. Sadece mücbir sebepteki olanlar uzamadı. Hatta İşveren sisteminden girip , firmalarınızın mücbir sebep olup olmadığına bakabilirsiniz.

Arkadaşlar sgk bildirimi değil,sadece prim ödemeleri ertelenmiştir.Sgk işveren ekranından mücbir sebepte olup olmadığınızı kontrol edin lütfen. Gelir vergisi mükelleflerinin tamamı kapsama alındı.Ancak kurumlar mükellefleri sektörel bazda kapsama alınmıştır.Ayrıca, vergi dairesi açısından mücbir sebebe alınanlar sgk açısından da alınmışlardır diye bir yanılgıya düşmeyin.Bazen farklılıklar olabiliyor.O nedenle kontrolünüzü yapın.

Sgk'nın ödemeleri uzamış evet, düzeltelim bunu, onaylanması uzamamıştır.

Mücbir sebepte olanların firmaların sgkları beyannameler gibi onlar da uzadı.

Ödemeler uzamış pardon bildirgeler uzamamış.

O vakit Bursa ilinde bir mükellefimin Sgk bildirgesi Muhtasar 1003A ile gönderildiği için beyan tarihi 27/07/2020 uzamış oldu. Burada o zaman mücbir sebepte olup MUHSGK beyannamelerin birlikte verenler illerde sgk bildirgeleri uzuyor, ama ayrı ayrı beyanname ve sgk veren illerde sgk bildirgeleri uzamadı. Öyle değil mi?

Mücbir sebepteki sektörlerin Muhtasar beyannameleri uzadı ise sgk ları da uzaması gerekmez miydi?:confused:

Merhaba
Ben şöyle yapılabilceğini düşünüyorum.
Şimdi sorunuzu 2 aşamada değerlendirmek lazım.Pilot bölge içi ve dışı olarak.
Bakınız duyuru burada
T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu
Anlaşılacağı üzere bu ertelemenin pilot bölge içi veya dışında gibi ayrımın yapılmadığı görülecektir.Dolayısıyla hangi bölgede olursanız olun bildirgelerin onayı ertelenmemiş sadece prim ödemeleri ertelenmiştir.
Burada asıl sıkıntı beyanname verilme aşamasında neyi beyan edip neyi etmeyeceğiz şeklinde ortaya çıkacak.
Muhtasar beyanında da sgk bildiriminin haricinde diğer vergi kesintilerinin beyanı ertelenmiştir.
Yapılacak şey şu:
Eğer muhtasar beyanındaki bu ertelemeden yararlanalım diyorsanız
1-pilot bölgege iseniz,verilecek muhsgk beyanında sadece sgk bildirimleri beyan edilecek,diğer vergi kesintileri beyan edilmeyecektir.
2- pilot bölge dışındaysanız (bildiğiniz üzere buralarda sgk bildirimleri şu an için sgk v2 ekranından e-bildirge şeklinde verilmeye devam ediyor) aylık prim beyanını yine v2 ekranından beyan edeceksiniz (ödeme ertelendi) 1003A kodu ile verilen muhtasar beyanını ise ertelemeden yararlanarak vermeyebilirsiniz.

Sorularınızı gelirsek;
Burada o zaman mücbir sebepte olup MUHSGK beyannamelerin birlikte verenler illerde sgk bildirgeleri uzuyor.
Bu konuda bir duyuruya rastlamadım,yukarıda duyuruyu linkini yazdım.Sgk bildirgeleri ertelenmediğinden muhsgk beyanı 1 nolu maddede belirttiğim şekliyle verilecektir.

ama ayrı ayrı beyanname ve sgk veren illerde sgk bildirgeleri uzamadı. Öyle değil mi?
Bunu da 2 nolu maddede yazmış oldum.

Mücbir sebepteki sektörlerin Muhtasar beyannameleri uzadı ise sgk ları da uzaması gerekmez miydi?
Böyle bir gereklilik yok.Burada 2 farklı kurumdan bahsediyoruz.Zaten bu birleşmiş beyan olayı tamamen hata idi ama artık bunu tartışmanın bir anlamı yok.

Bildiklerim bu şekilde.