Çözüldü Kısa Çalışma Ödeneği ve İş Değiştirenler Hakkında

Kısa çalışma ödeneğine başvurular hızla devam ediyor. Lakin bu süreçte çalıştığım yerde başvuruyu yapan kişi olarak kendimle ilgili tereddüt içindeyim. Şubat ortasında başladığım firmada 60 gün şartını yerine getiremiyor olduğum için bu durumda ödenekten faydalanmam söz konusu değil. Benim gibi birkaç arkadaş daha var. Düzenli olarak primi ödenmiş biri olarak sırf bu şart yüzünden faydalanamayacak pek çok kişi ortaya çıkacak. Ben soruma net bir cevap alamadım ama haftalık çalışma süresini 22.5 saate düşürmüşken bu konuda bir esneklik yaratırlar mı merak ettim, yorumlarınızı bekliyoruz saygıdeğer üstatlar.

Merhaba
Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma şartları,açıklandığı şekliyle son 3 yıl içinde 450 gün prim ödeme ve son 60 günün kesintisiz prim ödeme şartlarıydı.
Şİmdi normalde şartlara bakarsak (450 gün şartını sağladığınızı varsayıyorum) son 60 günlük şartı sağlayamadığınızdan faydalanamayacak gibi görünüyorsunuz.
Ancak 2 husustan bahsedeyim.
1.husus duyumumdur. İşkur diyormuş ki (ne kadar doğru bilmiyorum) siz gün şartlarına bakıp personelleri bildirmemezlik yapmayın,herkesi yazın.Bırakın o kararı ve kontrolü biz yapalım. Burada sanki bir esnekik tanınabileceği izlenimi uyanıyor ama ne kadar doğru bilemiyorum tabi.Yani işyeriniz eğer talepte bulunacaksa bence sizide listeye yazsın,kaybedecek birşey olmaz.
2.hususta Maliye Bakanı dün yaptığı açıklamada ücretsiz izin olarak gösterilen çalışanlarada bir maaş ödeme çalışmasına başlayacağız dedi.Bunun ayrıntılarını bilemiyoruz tabi.
Şayet siz k.ç.ödeneğinden faydalanamazsanız sizinde kabul etmeniz şartıyla işyeri belki sizi ücretsiz izinli gösterecek ve belkide maliye bakanı'nın dediği yeni uygulamadan faydalanacaksınız.Bu kısım tamamen soru işareti şu an.
Benim tavsiyem,sizi de çalıştığınız işyeri (henüz işkura başvurmamışsa) personel listesine eklesin ve sonra beklemeye başlayın.Neticeyi hep birlikte görelim.
Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar.
İyi çalışmalar

Son düzenleme:
Merhaba
Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma şartları,açıklandığı şekliyle son 3 yıl içinde 450 gün prim ödeme ve son 60 günün kesintisiz prim ödeme şartlarıydı.
Şİmdi normalde şartlara bakarsak (450 gün şartını sağladığınızı varsayıyorum) son 60 günlük şartı sağlayamadığınızdan faydalanamayacak gibi görünüyorsunuz.
Ancak 2 husustan bahsedeyim.
1.husus duyumumdur. İşkur diyormuş ki (ne kadar doğru bilmiyorum) siz gün şartlarına bakıp personelleri bildirmemezlik yapmayın,herkesi yazın.Bırakın o kararı ve kontrolü biz yapalım. Burada sanki bir esnekik tanınabileceği izlenimi uyanıyor ama ne kadar doğru bilemiyorum tabi.Yani işyeriniz eğer talepte bulunacaksa bence sizide listeye yazsın,kaybedecek birşey olmaz.
2.hususta Maliye Bakanı dün yaptığı açıklamada ücretsiz izin olarak gösterilen çalışanlarada bir maaş ödeme çalışmasına başlayacağız dedi.Bunun ayrıntılarını bilemiyoruz tabi.
Şayet siz k.ç.ödeneğinden faydalanamazsanız sizinde kabul etmeniz şartıyla işyeri belki sizi ücretsiz izinli gösterecek ve belkide maliye bakanı'nın dediği yeni uygulamadan faydalanacaksınız.Bu kısım tamamen soru işareti şu an.
Benim tavsiyem,sizi de çalıştığınız işyeri (henüz işkura başvurmamışsa) personel listesine eklesin ve sonra beklemeye başlayın.Neticeyi hep birlikte görelim.
Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar.
İyi çalışmalar

Tahsin Bey teşekkür ederim. Listeleri ben düzenledim, kendim de dahil olmak üzere emekliler hariç diğer personelleri yazdım listeye (ben dahil 3 personel bu şekilde). İşvereni bu durumda bu ayrıntı konusunda bilgilendirmem gerekiyor. Geniş bilgi verdim aslında kendisine ama İşkur'un geri dönüşü konusunda, henüz bu bilgiye dikkat çekmemiştim ki taktir edersiniz ki işveren de prosedür neyse o yapılsın istiyor. Ben işin içinde biri olarak az çok durumu anlayabiliyorum süre ve gün bazında ama üretimde çalışanlara misal bunu izah etmek o kadar da kolay olmayabilir. Diğer taraftan da sizin birinci kısımda bahsettiğiniz durumu ben de dikkate alıp ona göre değerlendir yapacaklarını düşünüyorum ki aslına bakarsanız genel kanı da anladığım bu yönde. Nihayetinde dediğiniz gibi personelin tümünü listeye ıban numaraları ile ekledim. Güncelenen en son formlarında ıban numaraları da eklenmiş bu arada.