Kısmi Süreli Ve Raporlu İşçi

emansur

Tanınmış Üye
Ayda 10 gün çalışan kısmi süreli bir işçi şubat ayı tamamı raporlu olursa 10 gün istirahat 18 gün kısmi süreli olması mı gerekir ?

10 gün istirahat kalan 18 günü ise çalıştığı aylarda eksik gün olarak ne gösteriyorsanız aynısını yapacaksınız. Tabii eksin gün kodu olarak "birden fazla" olanı kullanacaksınız.

10 gün istirahat kalan 18 günü ise çalıştığı aylarda eksik gün olarak ne gösteriyorsanız aynısını yapacaksınız. Tabii eksin gün kodu olarak "birden fazla" olanı kullanacaksınız.

kod ile ilgili sormuyorum sayın merkür2 (ayrıca hem istirahat hemde kısmi süreli kodları ayrı ayrı gösterebiliyorum fakat üçüncü bir neden olsaydı söylediğiniz şeyi yapardım) eksik gün 30 mu yoksa 10 gün istirahat 18 gün kısmi süreli mi ? ben ikinci şıktan yanayım lakin emin olamıyorum...

Kişiyi 28 gün eksik göstereceksiniz.Yani prim gün sayısı sıfır olacak.Neden olarakta 12-birden fazla seçeneğini kullanabilirsiniz.Eksik gün formuna hem sözleşmeyi hem raporu ekleyip kuruma verin.Tabi çalışan sayısınz 9 kişi ve altındaysa.

peki ayda 6 gün çalışması olan kısmi süreli çalışan 10 gün raporlu olursa puantajı nasıl yapılır ?

Yine 12-birden fazla kodunu kullanacaksınız.Çünkü eksik günü oluşturan birden fazla sebep var.Hem rapor hem sözleşme.6 gün prim ödenecek 24 günde 12-birden fazla kodu ile eksik gün gösterilecek.Eksik gün formunada hem raporu hem sözleşmeyi eklersiniz.

sayın Rietveld hangi kodu kullanacağımı / eksik gün nedenini sormuyorum, kısmi süreli bir çalışan ve ayda 6 gün çalışıyor bu çalışan 10 günlük rapor getirmiş beni ilgilendiren 6 gün yani bu kişi 6 gün çalışması gerekirken çalışmamış 10 gün istirahatli gösteremem çünkü 6 gün çalışıyor zaten günü 0 eksik gün 6 (istirahat) 24 gün (kısmi süreli) ayrıca luca da iki adet eksik gün ayrı ayrı gösterebiliyorum üçüncü bir eksik gün olsaydı o zaman birden fazla derdim...

O zaman eksik gün 30 çalışma günü 0 olacak.Eksik gün nedeni olarakta birden fazla seçilmesi gerekiyor.Bende luca kullanıyorum nasıl bir kişiye 2 adet eksik gün sebebi giriyorsunuz acaba ?

emansur un takıldığı nokta galiba şu: kısmi çalışan bir kişi (doktor, iş güvenliği uzmanı, diğer part time elemanlar vs) firmada çalıştığı süre dışında başka bir yerde de çalışabilir (yani 6 gün X firmasında, 10 gün Y firmasında gibi), tam ay kesri için (30 veya 28 gün) eksik gün bildirilmesi diğer günler sizin firmanızda zaten olmadığı için mantıksız görünmektedir.

Burada sorun SGK nın sisteminin şuan bu durumu ayrıntılı olarak bildirmeyi mümkün kılmamasıdır. Bu yüzden diğer arkadaşların da anlattığı şekilde diğer kodu ile eksik gününü kapatman gerekiyor.

O zaman eksik gün 30 çalışma günü 0 olacak.Eksik gün nedeni olarakta birden fazla seçilmesi gerekiyor.Bende luca kullanıyorum nasıl bir kişiye 2 adet eksik gün sebebi giriyorsunuz acaba ?

şöyle rapor bölümü sabit eksik gün varsa ayrıca belirtiliyor...

Son düzenleme:
SGK luka kullanmıyor. :D Sizin kullandığınız programda nasıl işlem yaptığınız önemli değil. Önemli olan sgk giden bilgilerdir ve o bildirimde "birden fazla" seçeneğini kullanmanız gerektiğidir. Ayrıca aylık bildirimde "01 istirahat" olarak kodlayamayacağınız için rapor girişi için olan ekrandan raporlu günleri onaylamayı unutmayın.

DiĞER NEDEN ler de olur.
BİRDEN FAZA ay içinde hem raporu hemde ücretsiz izni olursa kullanılır...

Son düzenleme:
sisteme hem rapor olrak üi. hemde çalışılmamış gün sayısı olarak üi girilebilir