Kod 7 Puantaj Kaydı

islm

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar,

Şirketimizde kod 7 puantaj usulü ile ayda 15 gün temizlikçi personel çalıştıracağız. Bildiğiniz üzere 10 kişi ve üzeri personel çalışan yerlerde eksik gün bildirimi kalkmış bulunmakta. Şirkett 30 üzeri personel çalışmaktadır.

Sorularıma gelecek olursam,

1-Kod 7 puantaj kaydı olduğu için eksik günü kuruma bildirmeye gerek var mı?
2- Karşılıklı sözleşme imzalatılmalı mı?
3-Yazarın biri sgk genelgeyle kod 7 puantaj kaydını boşa çıkardı diye bir yazı yazmıştı. Kod 7 avantajı devam ediyor mu?
4-Kod 7 ile işe girecek olan kişi gidip gelir testi yaptırmak zorunda mı ?

1- Eksik gün formu ve puantajı kuruma vermenize gerek yok. Çünkü 10 kişi ve üzeri işçi çalıştırıyorsunuz.
2- Puantajlı çalışacak olsa bile belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamanız gerekiyor karşılıklı.
3- Puantaj kaydı ile eksik gün bildirirseniz çalışanın ayrıca gss primi ödemesine gerek yok. Devam ediyor bu uygulama hala.
4- Çalışan gss ödemeyeceği için gelir testi yaptırmasına gerek yok.

Selamlar
Yalnız bu arada şunu sorabilir miyim Emrah Bey,bu konuda cahilliğimi mazur görün.
Eğer bir şahıs,her ay (30 günün altında) belirli bir gün sayısı kadar çalışıyor ise,bunun sebebini puantaja bağlamak ne kadar doğru olur?
Bu şahsın çalışmadığı o 15 günün puantaj olarak değilde,kısmi istihdam olarak değerlendirilmesi daha doğru olmaz mı?Puantaj seçeneğini seçmek bu kadar basit olabilir mi?
Kaldı ki puantaj sonucu kalan günler için GSS hesaplanmıyorsa,ssk kurumu bu konuda bu kadar esnek davranabilir mi?
Doğru mudur bilmiyorum ama bu şahıs için kısmi istihdam sözleşmesi düzenlemenin ve bildirgeyi bu şekilde vermenin daha doğru olacağı kanaatindeyim.
İleriki zamanlarda ssk bu konuyu inceleme kapsamına alırsa,düzenli olarak eksik gün beyan edilen bir çalışmayı bu çerçevede değerlendirip,aradaki günler için fark çıkarabilir.
Yani bu seçeneğin boşta olmasıyla kaş yaparken göz çıkarmayalım.

Selamlar
Yalnız bu arada şunu sorabilir miyim Emrah Bey,bu konuda cahilliğimi mazur görün.
Eğer bir şahıs,her ay (30 günün altında) belirli bir gün sayısı kadar çalışıyor ise,bunun sebebini puantaja bağlamak ne kadar doğru olur?
Bu şahsın çalışmadığı o 15 günün puantaj olarak değilde,kısmi istihdam olarak değerlendirilmesi daha doğru olmaz mı?Puantaj seçeneğini seçmek bu kadar basit olabilir mi?
Kaldı ki puantaj sonucu kalan günler için GSS hesaplanmıyorsa,ssk kurumu bu konuda bu kadar esnek davranabilir mi?
Doğru mudur bilmiyorum ama bu şahıs için kısmi istihdam sözleşmesi düzenlemenin ve bildirgeyi bu şekilde vermenin daha doğru olacağı kanaatindeyim.
İleriki zamanlarda ssk bu konuyu inceleme kapsamına alırsa,düzenli olarak eksik gün beyan edilen bir çalışmayı bu çerçevede değerlendirip,aradaki günler için fark çıkarabilir.
Yani bu seçeneğin boşta olmasıyla kaş yaparken göz çıkarmayalım.

Soru eksik olmuş kusura bakmayın cumartesi günü tam gün diğer günlerde 3-3,5 saat üzerinden çalışma yapacaktır personel. bu puantaj kaydı olarak geçerli olmaz mı?

Her zaman dediğimiz gibi SGK'nın sağı solu belli olmaz. Ancak puantaj kaydı düzgün bir şekilde tutulursa ve işçinin imzaları alınırsa düzgün bir şekilde bir sorun olmayacağı kanaatindeyim. Tabiki sabit bir çalışma olacaksa kısmi istihdam yapmak daha doğru. Ancak bu kez işçi gss ödemek zorunda kalıyor ve zor duruma sokuyor bu işçiyi.

Madem diğer günlerde 3-3,5 saat çalışması olacak, her gün için ilgili sütuna kaç saat geldiğiniz yazacaksınız puantaja. Ay sonunda saatleri toplayarak 7,5'uğa bölecek ve kaç gün çıkarsa o kadar gün göstereceksiniz.

Ben yinede sayın aygun'un sorusundaki şahsın kısmi istihdam olarak değerlendirilmesi gerekiği görüşündeyim.Çünkü kuruma güvenim yok :)

İşin içinde saat unsuru da olduğu için puantaj olarak eksik gün bildiriminde bulunmaya karar verdik. Yarın bir gün bir şey çıkar mı diye de bekleyip göreceğiz :) Teşekkür ederim.
Syg.

Eğer kısmi süreli sözleşmede derseniz ki,
a-işci Cumartesi tam,diğer günlerde 3 veya 3.5 saat çalışır/çalışacak,böylesi sabit olmuyor,puantaj uygun,
b-işci cumartesi tam diğer günler 3 saat çalışacak,böylesi sabit,kısmi istihdam uygun.

İşin özünde zaten saat unsuru var,saat noktası kısmi istihdam olarak bildirmeyi gerektirmez,başkaca yönden puantaj kaydı bildirimi işcinin tam zamanlı çalışmasını gerektirmez,burada önemli olan noktalar,
a.iş sözleşmesi kısmi süreli olacak
b.çalışma süresi/saati sabit olacak ise kısmi istihdam,değil ise puantaj kaydı,
c.istisnalar dışında genelde anlamakta zorlandığım diğer nokta şu ki,
taraflar günlük ,haftalık çalışma saati/süresi yönünden,baştan sözleşme ile kendilerini niye bağlar ki?zorunlu değilse buna gerek yok,esas olan işin durumuna göre iş gücü ihtiyacı ve işcinin durumuna göre tarafların anlaşmasıdır,buna göre cumartesi 7.5 saat olur,pazartesi 5,salı2,Çarşamba 1.5 perşembe 6,cuma 3,5 saat olabilir ve böyle ise puantaj kaydı uygun düşer,

arkadaşlar benim de şöyle bir sorum olacak .
bir personelim birinci şirkette 30 gün çalışıyor ve o şekilde ssk bildirimi yapılıyor . Yine ortaklık yapısı benzer olan diğer şirkette de belirsiz süreli iş sözleşmesi ile her ay 3 gün çalışıyor ve 07 puantaj ile gösteriliyor . herhangi bir sıkıntı olaur mu , veya daha doğru ne yapılabilir .Konu hakkında değerli görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum . saygılarımla .

bir personelim birinci şirkette 30 gün çalışıyor ve o şekilde ssk bildirimi yapılıyor . Yine ortaklık yapısı benzer olan diğer şirkette de belirsiz süreli iş sözleşmesi ile her ay 3 gün çalışıyor ve 07 puantaj ile gösteriliyor . herhangi bir sıkıntı olaur mu , veya daha doğru ne yapılabilir .Konu hakkında değerli görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum . saygılarımla .

Bir sorun olmaz ancak her ay sabit 3 gün çalışıyorsa geldiğinde günler sabitse puantaj ile değilde kısmi süresi sözleşme yaparak kısmi istihdam şeklinde bildirirseniz daha sağlıklı olur bence. Zaten başka yerde 30 gün gösterildiği için ayrıca gss de çıkmaz kısmi istihdam yaptığınızda.

cevabınız için öncelikle teşekkür etmek istiyorum . şu ana kadar 2-ve 3 gün şeklinde çalıştı . ama bu daha az veya çok da olabilir . o zaman kısmı süreli çok da doğru olur mu * emin olamadım .
ama zaten diğer şirkette 30 gün çalışmakta ve o şekilde beyan edilmekte . dolayısı ile ssk 'nın gss yönünden bir çekincesi olmamalı .. ama dediğim gibi bu kurum insanı tedirgin ediyor .

O zaman puantaj ile bildirimini yapın sorun olmaz. Dediğiniz gibi zaten 30 gün gözüktüğünden dolayı gss ödemesine de gerek yok. Zaten puantaj ile eksik gün bildirildiğinde normalde de gss çıkmıyor.

Merhaba,

Kendi adıma limited şirketim var. Başka bir iş yerinde kod 7 puantaj kaydıyla çalışan olursam, Bağ-Kur ödemem gerekir mi?

sıkıntı olmaz kişi birden fazla yerde sigortalı olarak görünebilir, Puantaj ile ilgili yorumlar yukarıda üstadlar tarafından yapıldı. Düzenli olarak aynı günlerde gidiyorsa diğer işyerine part tıme sözleşme ile bildirilmesinde fayda var fakat farklı günlerde gidiyor ise 07 puantaj kaydı ile gösterebilirsiniz tabii puantaj çizelgesi düzenleyip personele düzenli bir şekilde imzalatarak.

İyi Çalışmalar Apartman görevlisi (Kapıcı) puantaj usulü çalıştırılabilir mi.
Ayrıca günde 2 veya 3 saat çalıştırılıp ayda diyelim 80 saat çalıştı bu saatleri günlere dağıtabilirmiyiz.