fonradar

Kollektif Şirket Hakkında Bilgi

Merhabalar, İyi haftalar herkese...

Daha önce hiç kollektif şirket defteri tutmadığımdan, bu şirket türü ile ilgili bilgi eksikliklerim var bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum... :)

Şimdi özetle konuyu anlatmak istiyorum...

Defterini tuttuğumuz tekstil işi ile uğraşan bir mükellefimiz var,
Bunlar abi kardeş iş yapıyorlar, Fakat şahıs dükkanı abinin üzerine olduğundan kardeşinin aldığı mallarda haliyle abisi üzerinde görünüyor, ayrıca mal satışlarında bankaya gelen paralarda abisinin hesabına geldiğinden rahat işlem yapamıyor, biraxda rahatsız oluyor...
Yeni dükkan kiralayıp tek başına iş yapmaktansa kollektif şirket kurmayı düşünüyorlar...

Şimdi araştırdığım ve bildiğim kadarıyla kollektif şirketlerde KDV-STOPAJ şirket adına ama GEÇİCİ ve YILLIK GELİR VERGİSİ ortakların şahsına tahakkuk ediyormuş... Şimdi buraya kadar sorun yok...

Benim asıl merak ettiklerim;

1- Kollektif şirket kurulunca her ortak kendi başına bir fatura defteri kullanabilir mi ?
2- Kollektif şirket kurulunca her ortak kendi başına banka hesabı açabilir mi ?
3- Kollektif şirket kurulunca şirket yeni TTK daki bağımsız denetleme şartlarına tabi mi ?
4- Kollektif şirket kurulunca asgari bir sermaye koyma zorunluluğu varmıdır ?

Bunlar benim bilgi sahibi olmadığım konular,
Bilgisi olan üstatlardan yardım bekliyorum...
Ayrıca benim aklıma gelmeyen ince noktalar var ise cevap verirseniz çok sevinirim...

Herkese iyi çalışmalar, Teşekkürler...

Ynt: Kollektif Şirket Hakkında Bilgi

1-Kollektif şirkette şirket adına tek bir fatura ve defter tutulması gerekir.

2-Banka hesaplarının şirketin tüzek kişiliğe haiz olması nedeniyle kollektif şirket adına açılması gereklidir.

3-Kollektif şirket şahıs şirketi olduğu, diğer bir ifade ile sermaye şirketi olmadığı için bağımsız denetime tabi değildir.

4-Yeni TTK'da yalnızca limited ve anonim şirketler için asgari sermaye öngörülmüştür.

Sayın Koraykarakaya, cevaplarınız için teşekkür ederim...

Sizce bu şirket türü ile ilgili başka bilmem gereken hassas noktalar varmıdır, varsa paylaşırmısınız...

Kollektif şirketler adi ortaklıkların biraz daha resmi kişilik kazandığı şirkettir. Yapılacak işlemler adi ortaklıktan pek farklı değildir.