Konut Kiralarında Mahsuplaşma Oluyor mu?

Kendime ait konutumu 2008 senesinde aylık 600 yıllık 7200 ytl ye kiraya verdim. Ve kendim de kiraya geçtim. Aylık 750 yıllık 9000 ytl kira ödüyorum. Bu durumda bu gelirimi beyan etmeli miyim ikisi arasında mahsuplaşma olur mu? Ve bu beyanı ne zaman vermeliyim. Şimdiden teşekkürler

Ynt: Konut kiralarında mahsuplaşma oluyor mu

Eğer gerçek gider usulunu seçer ve ödediğiniz kirayı düzgün şekilde belgelerseniz olur.

Ynt: Konut Kiralarında Mahsuplaşma Oluyor mu?

Düzgün şekilde belgelemekten kastınız tam olarak nedir azizim yani elimde kira kontratım bulunuyor bu yeterlimidir birde bu işlemi nereye ve nezaman yapmam gerekiyor. ilginize teşekkür ederim.

banka makbuzlarıyla belgelemeniz gerekir kira kontratının olması yeterli değil çünkü 500,00 ytl nin üzerinde olduğundan her ay için ceza yersiniz bankadan makbuz karşılığı kiranızı ödettirmediğiniz için. kendi yatırdığınız ve sizin için yatan kiraları düzgünce belgelerseniz problem olmaz. vergi dairesine yapacaksınız.

Düzgün kontrat ve ödeme belgeleri.. 2009 mart

2009/03 görmemişim süre isteğinizi.

ekimden önce ödememizi elden yaptığımız düşünülünce ekime kadar kontratı kullanabiliyormuyuz?

Yalnız kontrat yetmez. Makbuz da gerekiyor. Ya da kontrat üzerine ... kirasını aldım diye teslim belgesi.

500,00 ytl nin üzerinde olduğundan banka yada ptt aracılığı ile yapılması gerekmektedir. kira kontratına istinaden aksi takdirde ceza yersiniz.
sayın nguroy da katılıyordur umarım.

nboran ' Alıntı:
ekimden önce ödememizi elden yaptığımız düşünülünce ekime kadar kontratı kullanabiliyormuyuz?

Ekimden önceki dönemden söz ediyoruz. Daha sonra mutlak banka dekontu.

nboran ' Alıntı:
Kendime ait konutumu 2008 senesinde aylık 600 yıllık 7200 ytl ye kiraya verdim. Ve kendim de kiraya geçtim. Aylık 750 yıllık 9000 ytl kira ödüyorum. Bu durumda bu gelirimi beyan etmeli miyim ikisi arasında mahsuplaşma olur mu? Ve bu beyanı ne zaman vermeliyim. Şimdiden teşekkürler

Gelir İdaresi Başkanlığı gib.gov.tr internet sitesi " http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1061" den alıntı....

KİRA GELİRİNDEN İNDİRİLEBİLECEK GİDERLER
Gayrimenkul sermaye iradında safi iradın saptanması için, kira gelirlerinden indirilecek giderler konusunda seçilebilecek iki yöntem vardır.
¨ Gerçek Gider Yöntemi
¨ Götürü Gider Yöntemi
Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.

GERÇEK GİDER YÖNTEMİNİN SEÇİLMESİ DURUMUNDA İNDİRİLECEK GİDERLER NELERDİR?
¨ Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda;
1- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
??..
9- Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kirayla oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli [Dar mükelleflerin (yurt dışında işçi olarak çalışan Türk vatandaşlarımız da dar mükellef kapsamındadır) yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri hariç],
(Kirayla oturdukları konutlar için yapılan kira giderlerinin bu hükme göre indirilebilmesi için, söz konusu kira giderlerinin vergi iadesinde kullanılmamış olması gerekmektedir.)
brüt kira tutarından indirilir. denilmektedir.

Buna göre ;
2008 yılında tahsil ettiğiniz kira geliriniz (kanun diliyle beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler) 266 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2008 yılı için belirlenen istisna tutarı 2.400 YTL. aşıyor ise beyanname vermelisiniz.
Bu beyannamenizde yukarıda açıklanan gerçek gider yöntemi usulünü SEÇMEK KAYDI İLE 9. maddesinde açıklandığı gibi 2008 yılı içerisinde ödediğniz kira bedelini giderler kısmında göstermek suretiyle indirim konusu yapabilirsiniz.

orayı okumamışım evet ekimden öncekiler oluyor elden şeklinde.