Konut Kredisi....

Merhaba,
Bankadan Kullanılan Konut Kredisi 110.000-TL , Tapu da görünen bedel 83.000-TL aradaki 27.000-TL'lik fark için nasıl bir muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Benim anlamadığım şey zaten kredi veren bankalar %75-80 gibi tutarda kredi açarlar ama ister tapuda trilyon yazsın isterse 1 tl yazsın sizi ne ilgilendiriyor onu anlamadım 300 banka kredilerine çektiğiniz krediyi yazacaksınız olacak bitecek acaba ben mi yanlış anladım onu anlayamadım

İdare tapu harcı yönünden olayı inceliyor.Bankaları g.menkulün %70 i kadar kredi verdiği tezi ile brüt olması gereken gösterilmesi gereken konut bedelini buluyor ve ek tarhiyat yapıyor.bu konut 157000 t ye alınmıştır tarhiyatı gelebilir.

muhasebatla ilgili bir durum söz konusu değil patronlar zaten şirkete değil kendi ceplerine çekerler kredileri onların sorunu sizin değil

Yani fikrim sadece bir öneri olabilir tabii ki ama doğrusu gidin tapuya aradaki bedeli düzelttirin ve muhasebeye de kayıtlara olması gerekenden alın.

Son düzenleme:
Tapu harcı için mükellef kendini ihbar edebilir cezalı ek ödeme yapar ben bu fiata aldım bunu ödedim diye büyük paralar zaten iz bırakır yani bankadan çektiğin belli karşı taraf aynı gün bankaya yatırdı ve bir ödeme yaptı ise ise belli olur.Benzer bir olay bir tanıdık 110 tl arsa almış tapuda belediye rayici 40 tl yazılmış aynı yıl kat karşılığı vermiş 1 daire alacak o daireyi satış bedel ile 40 tl arasındaki fark
kardır beyannamesine eklenmesi gerekir.Ama farkında değil tapu harcına geldimi pintilik yapılıyor satınca kar çıkıncada feryat figan olunuyor klasik vatandaş tepkileri her şeyi kandi anlayışına göre yönlendirme isteği kanunlara uymama kanunlar bana uysun talebi gibi oluyor.Oysa arsayı aldığı fiattan yazsa idi tek daireyi zaten o fiata satabilir kafa kafaya gelir sadece nakte çevirmiş olurdu kar yok vergi yok olurdu. aradaki farkın tapu harcı nedirki risk almaya değermi İyi çalışmalar.