Kötü Niyet Tazminatı

kötü niyet tazminatı nedir ? hangi durumlarda uygulanır ? cezai yaptırımları nelerdir ?

cevap yazılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Kötü Niyet Tazminatı ???

büyük bir firma muhasebe memuru olarak 2 kişiyi işe alır. bu çalışanlara 2 ay deneme süresi olacağı bu süre zarfında sigortalarının taşaron bir firma üzerinden ödenileceği, kendilerinin ise muhasebe departmanında muhasebe memuru olarak görev yapacakları söylenir. ayrıca sürenin sonunda yeterli görülürseniz firma kadrosuna alınacaksınız denilir. (firmada ofis çalışanı olup da taşaron üzerinde gösterilen başka bir çalışan bulunmamaktadır.) aradan çok uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen bu çalışanlar firma kadrosuna alınmamıştır. çalışanlar (taşaron firma kadrosunda bulundukları gerekçe gösterilerek) ücret ve diğer haklardan büyük ölçüde mahrum bırakılmıştır.

bir şekilde iş sözleşmesi son bulursa bu davranış kötü niyet olarak gösterilip, kötü niyet
tazminatına hak kazanmak için haklı veya geçerli bir sebeb olabilir mi ?

Ynt: Kötü Niyet Tazminatı

İş sözleşmesi yazılı yapılmış ve bu şartlar sözleşmeye eklenmiş ise, yahut bu şartları bildiren yazılı bir bel varsa . İş sözleşmesi çalışan tarafından tek taraflı fesih edilip, kötü niyet tazminatı talep edilebilir.
Yoksa kanıtlanması çok zor.

yazılı olarak bir sözleşme yapılmamıştır, ama bu durumu ispatlayacak yeterli düzeyde delil çalışanlar tarafından toplanmıştır.

Nasıl delil bunlar? Hangi işveren bunu yapmış merak ettim?

delillerin tamamı yazılı, bir kısmında işveren vekilininimzası var.

sonuç ???

Dava açsın ispatlarsa alır . Mahkeme de ciddi delilleri sıup ikna etmesi gerek. Ancak ben çok zor olduğuna inanıyorum.