Kredi Kartıyla Yapılan Mal Alımlarının Muhasebeleştirilmesi!

değerli arkadaşlar hep kredi krtlı satışlar üzerinde durulmakta peki kredi kartıyla yapılan mal alımlarında muhasebe kaydı nasıl yapılacak.
alınan mal bedeli kadar banka hesabımı alacaklandırılacak peşin alımmış gibi yoksa iki kayıtmı yapılacak yani mal bedeline karşılık satıcı hesabı alacaklanacak bir sonraki kayıtta da satıcı hesabına karşılık banka hesabımı alacaklanacak veya banka hesabı yerine başka hesapmı kullanılacal.arkadaşlar konu üzerine görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim :)

Kredi kartı ile mal alımında dikkat edilmesi gereken noktalar:
1-Kullanılan kredi kartı ile, kesilen fatura aynı isme olmalı.
2-Fatura başka isimde ise kredi kartı sahibinden bir talimat alınmalı.
3-Satın alınma yapıldığı zaman cari hesap çalıştırılmalı önce 320 alacaklanmalı
4-Kredi kart ile ödeme yapıldığı zaman 320 borçlanarak 300 hesap altında kredi kartları hesabı alacaklanmalı 300-- 001 xx bankası kredi kartı
5-Ödeme yapıldığı zaman 300--001 xxx hesap borçlanarak 102/100 hesap alacaklanır.
6-Eğer şirket kredi kartı kullanılıyorsa ödeme yapılırken tevsik sınırına dikkat edilmeli. (8000 ytl)
7-Kredi kartı firma ile ilgili ise ödenen fazi komisyon vb banka masrafları , bence finansman gideri sayılmalıdır. (780)

kredi kartlı alımlar

anlattığınız maddelerden kafama takılan
1-kredi kartının 300 nolu hesapta izlenmesi niye 300 nolu hesapta izliyoruz yani dayanağımız ne,
2- 8000 ytl yi aşma sınırı, 8000 ytl yi aşan alım ve satışların tahsilatı ya çek ile ya da banka aracılığıyla tahsil edilir denilmekte zaten ödeme banka aracılığıyla olmamaktamı
:(

300 hesap banka kredileri hesabı

Bu hesap, banka ve diğer finans kuruluşlarından sağlanan kısa vadeli kredilere ilişkin tutarları içeren hesap kalemidir.

İşleyişi :

Alınan kısa vadeli krediler bu hesaba alacak, ödenmeleri halinde borç kaydedilir

Kredi kartı da bir kredi aracıdır, bu nedenle burda izlenmesi uygun olur.

8000 sınır için şunu söylüyorum diyelim 10,000 ytl kredi kartı borcunuz var. Bunu kasadan ödemeniz bence sakıncalı, şirket banka hesabından ödemek daha az riskli olur diye düşünüyorum.

kredikartlı alımlar

bana 300 nolu hesaba atmak doğrusu pek mantıklı gelmiyor,kredi kartlı alımların diğer normal banka kredilerinden farklı bir özelliği olmalı
bunun için de 300 nolu hesap yerine 309 nolu hesapta izlenmesi kanımca daha doğrudur yanılıyorsam lütefen düzeltin. :?

mal alımını yaparken kullandığınız kredi kartı şirketinize ait bir kredi kartı ise 300 hs ta izlenilmelidir.kredi kartı da zaten bir banka kredisidir.yok eğer ortaklardan birisi mal alımını kendi kredi kartıyla gerçekleştirir ise ortaklara borçlar hesabı kullanılmalıdır...

Örn:

--------------- // ----------------

153 01 ............. A.Ş. 1500
191 01 ............. A.Ş. 270

300 01 ( xxxx xxxx xxxx 1111 nolu kart ) 1770

--------------- // ----------------

gibi....kolay gelsin...

309. DİĞER MALİ BORÇLAR

Yukarıdaki hesap kalemlerinin hiç birinin kapsamına alınmayan mali borçların izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Bu hesaba; borcun doğması halinde alacak, ödenmesi halinde borç kaydedilir.

Kredi kartının, kullanan için kısa vadeli bir banka kredisi olduğu çok açıktır.
Bu nedenle 309 hesabın değil 300 hesabın kullanılması gerekmektedir.

kredi kartlı alımlar

ilginiz ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar :D

Şirket Kredi Kartı?

Şirket Kredi kartı ndan taksitlendirme yapılması durumunda 300 xxx nolu kredi kartı hesabında nasıl taksitleri takip edilecek? Yoksa her mal alışı ve her taksitlendirme ayrı bir 300 hesabı mı açılacak? Ayrıca diğer yıllara sarkması durumunda taksitlendirme 400 hes mı kullanılacak?
Teşekürler...

her taksit için ayrı bir hesap açmaya gerek yok. 300,xx hesaptan izlersiniz.Önemli olan taksitleri atlamayın.
Evet uzun vadeli ise aşan kısmı 400,xx hesaba aktarıp izlemek mantıklıdır.

evet zaten taksitli bir alış veriş yapsanız dahi kalan taksit tutarı kadar 300 hs alacak bakiyesi verecektir...siz tasitleri geldikçe ödeyeceksiniz ve 300 hs bakiyesi kapanacak...

İyi çalışmalar

Furkan Süzer

Ynt: Kredi Kartıyla Yapılan Mal Alımlarının Muhasebeleştirilmesi!

arkadaşlar herkese iyi çalışmalar

kredi kartı taksitli alımlarında 300 hesabının kullanılmasını makul görmüşsünüz fakat bizim şirketimizde aylık olarak yaklaşık 35000 tl gibi bi kredi kartı kullanımı söz konusu bu yüzden taksitli alımlar olduğunda ayırıp borç tutarını aylık olarak görmek kontrol açısından daha sağlıklı oluyor yaptığım araştırmalarda çoğunluk 300 veya boş bir hesap kullanılmasından yana bende 307 nolu hesabı kredi kartı taksitleri diye detaylandırmayı düşünüyorum.
bu şekilde bi işlem yapmam ne kadar doğru olur? bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

2. Hesap Planında boş olarak görülen 3'lü kod defteri kebir (büyük defter) hesapları, ise, ana hesap grubu ile grup hesaplarının işleyiş ve mantığına uygun olmak, niteliği ve kapsamı itibariyle Hesap Planında belirlenmiş benzeri bir hesap bulunmamak, kullanıldığı takdirde ana hesap grubu ve hesap gruplarının bütünlük ve tutarlılığını bozmamak şartıyla serbestçe kullanılabilir..

açıkçası ben bu kredi kartıyla alımların 309.Diğer Mali Borçlar hesabında izlenmesini öneririm.

sayın manasse

kredi kartları bence 300 hesabının altında izlenmesi gereken bankanın bize kullandırdığı kısa vadeli kredilerdir. kredileri 300 nolu hesağta izleme taraftarıyım aslında 309 nolu hesapta izlemekte çok mantıksız değil fikrinize saygım var fakat benim öğrenmek istediğim ileriki aylarda ödeyeceğim taksitler için 307 nolu hesabı kullansam bi sakınca olurmu

örnek olarak ;

320 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 500

300-şubat ayı ödenecek tutar 100
307-xxxx kredi kartı taksitleri 400

gibi bi kayıt düşünüyorum? bu kaydı yapmamda bi terslik varmı

iyi çalışmalar

2 nolu MUGT de belirtiği gibi 3 nolu hesap grubunun mantığına uygun, bütünlük ve tutarlılığını bozmamak şartıyla serbestçe bir hesap açılabilir.

Bana göre yaptığınız kayıt ve kullanmak istedğiniz hesap konusunda eleştirilecek bir husus yoktur. Kullanabilirsiniz. Ancak yıllık beyanname verirken açmak istediğiniz 307 nolu hesabın sistemde yani maliyenin beyanname sisteminde tanımama ihtimali olabilir. Bu da sıkıntı yaratabilir.

Ama ben yinede 309.Diğer Mali Borçlar hesabı uygun olduğu görüşündeyim.

Saygılar

görüşleriniz için çok teşekkür ederim

örneğin 10 bin tl tutarındaki bir malı kredi kartıyla 10 taksitle alsaydım, şöyle bir yolu takip ederdim:

satın alımda,
......................../.....................
153 ticari mallar 10 000
381 gider tahakkukları 10 000
......................./.......................

ödenen her taksit için,

....................../.......................
381 gider tahakkukları 1000
102 bankalar 1000
...................../........................

ne kadar doğru bilmiyorum; ama söz konusu taksitler olduğunda gider tahakkuklarını kullanmak mantıklı geliyor.

arkadaşlar merhaba bi sorum var. şimdi ihcaç kaydıyla yurt dışı satışı yapıyoruz fatura vedop çıkış tarihine göre ve merkez bankasınn döviz alış eft.kur a göre degerliyorum arada kalan farkı neye göre kur karına neye göre zararına alacam teşk

Merhaba,

Mart ayında alınan ido bileti yolculuk tarihi yani faturanın kesim tarihi nisan ayı

Bu durumda muhasebe kayıt tarihi ne zaman olmalıdır.

Teşekkürler