Kredi Kartlı Satış Muh. Kaydı.

Merhabalar; Beyaz eşya satan mükellefin işlerini 2007 ocak ayından itibaren işlemlerini yapmaya başladım. Mükellefin altı bankadan pos cihazı vardır kredi kartl ısatışlarını kredi kartından alacaklar hesabında takip etmekteyim. mükellef taksitli satışlar yaptığı için her ay banka hesablarına o ayki taksit tutarı kadar geçmektedir. bu taksitler 16 ayakadar olmaktadır. her ay bankalardan ekstre gelmekte gelen eksrelerde hesaba geçen tutar kadar işlem yapmaktayım ama 2006 yılında çekilen kredi kartlı satışlarda olmaktadır. 2006 yılından gelen alacaklar hesaba geçtiği için 123 hesabı alacak bakiyesi vermektedir.
bu konu hakkın da bilgisi olan arkadaşlar yardım ve görüşlerini yazarlarsa sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Ynt: Kredi kartlı Satış Muh. kaydı.

yıl başındaki açılış kaydında geçen senelerde yapılan fakat henüz banka c/h geçmemiş alacaklarınızı göstermediniz mi?

Ynt: Kredi Kartlı Satış Muh. Kaydı.

Sayın nane sorunda burda 2006 yılı muhasebesini ben tutmadım başka arkadaştan bana geldi. ben kredikartlı satışların 123 kredi karından alacaklar hesabında takip etmekteyim ve satışlara ilişkin komisyonlarıda gider işliyom 2006 yılından gelen alacaklar 2007 hesaba geçtiği için 123 hesap alacak bakiyesi veriyor.

eski muhasebeci bilançoda buna ilişkin devir göstermemiş mi? banka hs nasıl tutturulmuş? kısacası geçen yıl defterinde k.kartı ile yapılan satışlar ve k.kart tahsilatları nasıl gösterilmiş?

sayın Nane hiç işlenmemiş Hiç bir İşlem Yapılmamış sorun burda

anladığım satışlar direk kasa hs'na kaydedilmiş. açılış kaydından sonra;
k.kart hs (b) 2006 ve öncesi hesaba geçmemiş tutar kadar
100 (a)
kaydını yapıp açıklamasına "düzeltme kaydı" yazarak kaydedin.

sayın başkaya öncelikle pos makinesinden çekilen tutarlar sizin için bir hazır değerdir ve 108 hazır değerler hesabını kullanmanız gerekir. çekilen pos tutarları o hesaba borç kaydedilir. bankaya geçtiğinde ise 108 hesaba alacak kaydedilerek banka borçlandırılır. şimdi öncelikle bankanızdan gelen ekstreleri güzelce bir yorumlayın ve bugün itibariyle yarın ne kadar hesabınıza geçiş olacak önce bunu bulun derim. daha sonra tashih şekli olarak naneye katılıyorum. 108 hesaba borç 100 kasaya alacak verir olayı çözersiniz.

İLKAY k.kart satışlarının hazır değer olduğuna katılmıyorum. senetlerde istenir ise kırdırılarak hemen nakte döndürülür ama yeri ticari alacaklar altındadır.

sayın nane,
-----------/----------
121.02 vadeli senetler 1000
121.01 alacak senetleri 1000
----------/-----------
102 bankalar 900
300 senet karşılığı kredi hs. 900
---------/------------
780 finansman giderleri 100
300 senet karş. kredi hs. 100
---------/------------

senet kırdırma işleminin muhasebe kaydı böyledir. sayın servet başkayanın sorusu kredi kartı slipleriyle ilgili bağlantı kuramadım. 108 hesaba katılmamanızın nedenini anlayamadım. türkiyenin her yerinde kullanılan kredi kartı sliplerini hangi hesaba atacağımızı maliye bakanlığı v.u.k. da bir teblig çıkarsada tartışmaları bitirsek. :) :) :)

vergi denetimenlerinin görüşü 127 hs'dır.

sayın nane,
bir teftiş gördünüzde vergi denetmenleri böyle olmasını mı istedi acaba.

sözlü görüş ve okuduğum makaleler.

Bu konu çok tartışılmaktadır. Fakat uygulamadaki genel yaklaşım şu şekildedir.
Daha önce de bu konuda bir çok yazılar yazdım.
Eğer kartlar hemen hesaba geçiyorsa hazır değer sayılıp108 e vadeli ise 127 hesaba alınma eğilimi fazladır.

sayın nane,

127-DİĞER TİCARİ ALACAKLAR
işletmenin ticari faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ve yukarıdaki hesapların kapsamına girmeyen (yani 120 alıcılar, 121 alacak senetleri, 122 alacak senetleri reeskontu(-), 123 boş, 124 kazanılmamış finansal kiralama faiz gelirleri(-), 125 boş, 126 verilen depozito ve teminatlar) tahsili gecikmiş alacaklar (henüz şüpheli alacak niteliği kazanamayanlar) ve diğer çeşitli senetsiz ticari alacaklar bu hesapta izlenir. (kredi kartı slip işlemleri burada nasıl değerlendirilir.)

her fikre saygımız sonsuzdur.

k.kartı ile yapılan satış en erken bir gün sonra hesaba geçer. kasadaki parada bankadaki parada o gün kullanılabilir ama k.kartında en az 1 gün beklenmeli. (aynı gün kullanıma açılan yeni bir uygulama varmı bilmiyorum.) siz hiç "al şu slipleri benim borcumu kapa" diyeni duydunuz mu? ayrıca alıcı "ben bir şey almadım" diye itiraz ederse inceleme sonuçlanıncaya kadar paranız bloke kalır.
-/-
tdhp hazırlanırken kredi kartı düşünülmemiştir. o yüzden en yakın hs olarak 127 gösterilmektedir. ama boş olan üçlü hesap kodlarından biride (12x) kullanılabilir.

Sn. İlkay,,,

Forumda arama yapınız. Amerikayı yeniden keşfetmek için zamanımız yok. Konu çok tartışıldı ve bir konsensus oluştu.

Size bir örnek:

SATIŞ BEDELİ ÜZERİNDEN HİÇBİR KESİNTİ YAPILMADAN BELİRLİ BİR SÜRE SONRA MÜKELLEF HESABINA AKTARILMASINI İÇEREN SÖZLEŞMELER

Bu tür sözleşmelerde banka ile üye iş yeri satış bedeli üzerinden hiçbir kesinti yapılmaksızın belirli bir süre sonra üye işyeri hesabına geçirilmesi konusunda anlaşmaktadırlar. Beklenen süre üye iş yerini ticari itibarına, bankalara ve ekonomik konjonktüre göre değişiklik göstermekle beraber 28 gün ilâ 45 gün arasında değişmektedir. Bu sözleşme ile bankalar paranın zaman değerinden yararlanırken, üye iş yerleri de satış tutarının tam olarak hesaplarına geçmesini sağlayarak alacaklarını garanti altına almış olurlar.

Örnek 2: Mükellef (B), X Bankası ile Pos Cihazı kullanımı için satış bedelinin 28 gün sonra kesinti yapılmaksızın hesabına geçirilmesini içeren sözleşme yapmıştır. Mükellef (B)Konfeksiyon Mağazasında kredi kartıyla 1.4.2003 tarihinde 100.000.000.-TL.'lik satış yapmıştır.

?????????????????????????????????????????????????????????????? 1.4.2003 ??????????????????????????????????????????????????????????????????????

127 Diğer Ticari Alacaklar Hs. 118.000.000

127.05 Kredi Kartıyla Satışlar 118.000.000

600 Yurtiçi Satışlar Hs. 100.000.000

600.05 Kredi Kartıyla Satışlar 100.000.000

391 Hesaplanan KDV. Hs. 18.000.000

Satış kaydı.

????????????????????????????????????????????????????????????? 29.4.2003 ??????????????????????????????????????????????????????????????????????

102 Bankalar Hs. 118.000.000

102 01 X Bankası 118.000.000

127 Diğer Ticari Alacaklar Hs. 118.000.000

127.05 Kredi Kartıyla Satışlar 118.000.000

Satış bedelinin işletme hesabına geçmesi kaydı.

??????????????????????????????????????????????????????????? / ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Kredi kartıyla yapılan satışların hangi hesaba kaydedilmesi gerektiği konusunda farklı görüşler olduğu bilinmektedir. Bir görüşe göre bu satışların Tek Düzen Hesap Planında 10 no.lu Hazır Değerler Hesap grubunda yeralan 108 Diğer Hazır Değerler Hesabında izlenmesi gerektiğini savunulmaktadır. Hazır Değerler Hesap grubu nakit olarak elde veya bankada bulunan varlıklar ile istenildiği zaman değer kaybına uğramadan paraya çevirme imkanı bulunan varlıkları (menkul kıymetler hariç) kapsar. Nakit mevcudu ve bankadaki mevduat dışında kalan varlıkların bu bölümde açılan hesaplara alınması için "istenildiği anda değer kaybına uğramadan" paraya çevrilebilir nitelikte olması gerekir.

Sayın N.guroy
bugün 08.06.2007 saat 7.38.58 de ve 9.22.09 de ki iki mesajınızın yorumunu değerli site üyelerine bırakıyorum.