Kripto Para Borsaları Komisyon Geliri KDV

Üyelik
20 Şub 2021
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhaba,

Kripto para borsalarında ortaklık (affiliate) programı bulunuyor. Örneğin bir kullanıcı sizin referansınız ile borsaya kayıt olduğunda yapılan işlemlerden kesilen komisyonun bir kısmını borsa size ödüyor.

Bu şekilde elde edilen kazanç için KDV ödenmesi gerekiyor mu? Türkiye'de yerleşik borsalardan bu şekilde elde ettiğimiz gelir için sanırım KDV ödemek gerekiyor. Ancak yurt dışı borsalar için durum nasıl olur belirleyemedim.
 
Üyelik
30 Haz 2021
Mesajlar
5
Konum
amasya
Merhaba,

Kripto para borsalarında ortaklık (affiliate) programı bulunuyor. Örneğin bir kullanıcı sizin referansınız ile borsaya kayıt olduğunda yapılan işlemlerden kesilen komisyonun bir kısmını borsa size ödüyor.

Bu şekilde elde edilen kazanç için KDV ödenmesi gerekiyor mu? Türkiye'de yerleşik borsalardan bu şekilde elde ettiğimiz gelir için sanırım KDV ödemek gerekiyor. Ancak yurt dışı borsalar için durum nasıl olur belirleyemedim.
bu konuyu bende merak ediyorum. cevaplayan olmamış. yok mudur bilgisi olan acaba?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,741
Konum
İSTANBUL
Merhaba,

Kripto para borsalarında ortaklık (affiliate) programı bulunuyor. Örneğin bir kullanıcı sizin referansınız ile borsaya kayıt olduğunda yapılan işlemlerden kesilen komisyonun bir kısmını borsa size ödüyor.

Bu şekilde elde edilen kazanç için KDV ödenmesi gerekiyor mu? Türkiye'de yerleşik borsalardan bu şekilde elde ettiğimiz gelir için sanırım KDV ödemek gerekiyor. Ancak yurt dışı borsalar için durum nasıl olur belirleyemedim.
V.U.K Mukellefiyet, işe başlama G.V ise kazanç turleri sayılarak hangi kazançlarin Gelir Vergisine tabi oldugu maddeler halinde sayilmıştır. Ayrıca KDV'nin konusuna nelerin girdigi KDV Kanunda belirtilmiştir.
Bu açıklamalara gore referansiniz ile borsaya kayit olan ve yapilan işlemlerden tarafiniza borsa tarafindan odenen komisyon ödemelerine aracılık edip bu ìşi surekli yaptiginiz zaman mukellefiyet tesis edip fatuara duzenlemeniz hem gelir vergisi hemde kdv odemeniz gerekir. Yurtdişindan da boyle geliriniz varsa bu sefer sorumlu sifatiyla kdv 2 nolu beyanname verip kdv beyan etmeniz gerekir. Gelir vergisi yonunden ise yurtdisindaki kazanciniz Turkiyedeki hesaplariniza dahil oldugunda kazanciniza ilave edip sonra yurtdisi kazanc istisnasindan faydalanmaniz gerekir
 

tundra

Katkı Sunan Üye
Üyelik
13 Mar 2021
Mesajlar
124
Konum
Balıkesir
Yurtdışındaki şirket KDV mükellefi değilse sizin sorumlu sıfatıyla KDV tevfikatı yapıp beyan edeceğinizden dolayı.
 

stajer66

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
376
Konum
Ankara
Merhaba,

Kripto para borsalarında ortaklık (affiliate) programı bulunuyor. Örneğin bir kullanıcı sizin referansınız ile borsaya kayıt olduğunda yapılan işlemlerden kesilen komisyonun bir kısmını borsa size ödüyor.

Bu şekilde elde edilen kazanç için KDV ödenmesi gerekiyor mu? Türkiye'de yerleşik borsalardan bu şekilde elde ettiğimiz gelir için sanırım KDV ödemek gerekiyor. Ancak yurt dışı borsalar için durum nasıl olur belirleyemedim.

Burada ben 2 nolu KDV beyannameye gerek olmadığını düşünüyorum.

Türkiyedeki kişi yurt dışında ki kişiye (borsaya) hizmet veriyor.

Türkiyedeki kişi yurt dışında ki borsa adına fatura düzenleyecek. Bu düzenlemiş olduğu faturada KDV hesaplayacak. (KDV kanunun 6. ve 12. maddeleri gereğinde hizmet ihracatı olarak değerlendirimeyecektir.)

Hesaplanan KDV 1 nolu beyanname ile beyan edilecektir.
 
Üst