Kripto Para Borsaları Komisyon Geliri KDV

Merhaba,

Kripto para borsalarında ortaklık (affiliate) programı bulunuyor. Örneğin bir kullanıcı sizin referansınız ile borsaya kayıt olduğunda yapılan işlemlerden kesilen komisyonun bir kısmını borsa size ödüyor.

Bu şekilde elde edilen kazanç için KDV ödenmesi gerekiyor mu? Türkiye'de yerleşik borsalardan bu şekilde elde ettiğimiz gelir için sanırım KDV ödemek gerekiyor. Ancak yurt dışı borsalar için durum nasıl olur belirleyemedim.

Merhaba,

Kripto para borsalarında ortaklık (affiliate) programı bulunuyor. Örneğin bir kullanıcı sizin referansınız ile borsaya kayıt olduğunda yapılan işlemlerden kesilen komisyonun bir kısmını borsa size ödüyor.

Bu şekilde elde edilen kazanç için KDV ödenmesi gerekiyor mu? Türkiye'de yerleşik borsalardan bu şekilde elde ettiğimiz gelir için sanırım KDV ödemek gerekiyor. Ancak yurt dışı borsalar için durum nasıl olur belirleyemedim.
bu konuyu bende merak ediyorum. cevaplayan olmamış. yok mudur bilgisi olan acaba?

Merhaba,

V.U.K Mukellefiyet, işe başlama G.V ise kazanç turleri sayılarak hangi kazançlarin Gelir Vergisine tabi oldugu maddeler halinde sayilmıştır. Ayrıca KDV'nin konusuna nelerin girdigi KDV Kanunda belirtilmiştir.
Bu açıklamalara gore referansiniz ile borsaya kayit olan ve yapilan işlemlerden tarafiniza borsa tarafindan odenen komisyon ödemelerine aracılık edip bu ìşi surekli yaptiginiz zaman mukellefiyet tesis edip fatuara duzenlemeniz hem gelir vergisi hemde kdv odemeniz gerekir. Yurtdişindan da boyle geliriniz varsa bu sefer sorumlu sifatiyla kdv 2 nolu beyanname verip kdv beyan etmeniz gerekir. Gelir vergisi yonunden ise yurtdisindaki kazanciniz Turkiyedeki hesaplariniza dahil oldugunda kazanciniza ilave edip sonra yurtdisi kazanc istisnasindan faydalanmaniz gerekir

Yurtdışındaki şirket KDV mükellefi değilse sizin sorumlu sıfatıyla KDV tevfikatı yapıp beyan edeceğinizden dolayı.

Merhaba,

Burada ben 2 nolu KDV beyannameye gerek olmadığını düşünüyorum.

Türkiyedeki kişi yurt dışında ki kişiye (borsaya) hizmet veriyor.

Türkiyedeki kişi yurt dışında ki borsa adına fatura düzenleyecek. Bu düzenlemiş olduğu faturada KDV hesaplayacak. (KDV kanunun 6. ve 12. maddeleri gereğinde hizmet ihracatı olarak değerlendirimeyecektir.)

Hesaplanan KDV 1 nolu beyanname ile beyan edilecektir.