Kritik Noktada İsteğe Bağlı SSK?lılara Uyarılara Devam

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Şevket TEZEL [email protected] SÖZCÜ

Size çok sayıda e-mail attım. Yazılarınızı her gün Sözcü?den takip ediyorum. Ancak sorularıma hiç cevap alamadım. Aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum. Benim eşim 01.03.1970 doğumlu, ilk SSK girişi 01.03.1989 ve 203 gün SSK?lı olarak çalışması var. 01 Ekim 2008?den sonra isteğe bağlı sigortaya başvurmak istiyoruz.

1- Eşimin Bağ-Kur sigortalısı gibi emekli olabileceğini öğrendim. Bağ-Kur sigortalısı gibi emekli olmak ne anlama geliyor?

2- Bu durumda maaş durumu SSK isteğe bağlı emeklilere göre daha düşük mü olacak?

3- Son olarak 1 Ekim?den sonra isteğe bağlı sigortalı olunmasını nasıl değerlendirirsiniz?

4- Eşim ne zaman emekli olur? Veli ALTUNDAĞ

Sayın Okurum,

Özellikle sosyal güvenlikte önemli bir dönemeçte bulunduğumuz şu aşamada çıkan düzenlemeler hakkında siz okurlarımızı zamanında bilgilendirmek, ilgi bakımından herkesi çepeçevre saran bu önemli konuda hazırlıksız yakalanmamanızı sağlamak amacıyla epeydir güncel düzenlemeleri yorumluyorum. Bu arada siz okurlarımdan akın akın gelen binlerce mail ve faks arasından çoğu okuruma üzgünüm ki yararlanamıyor. Şikâyetinizde siz haklı olduğunuz gibi bunca soruyu cevaplamama fiziksel olarak imkân bulunmadığı için takdir edersiniz ki ben de haklıyım.

Sorunuza gelince;

Eşiniz ilk sigortalılık tarihine göre 5 bin 300 günü doldurmak kaydıyla normal emekli olabilir. Eşiniz 3 bin 600 günü doldurarak 58 yaşını dolduracağı 01.03.2028 tarihinde yaştan kısmi emekli de olabilir. Prim gün sayısı çok az olduğu için her iki emeklilik için de çok prim ödemesi gerekiyor. Hizmet Birleştirme Kanununa göre son yedi yılda en çok prim ödenen sigortalılıktan emekli olunuyor ve 1 Ekim 2008?den sonra isteğe bağlı sigortalılık 4/b sigortalılığı (Bağ-Kur) kapsamında sayılıyor. 3 bin 600 günü veya 5 bin 600 günü tamamlamak için prim ödemeye isteğe bağlı olarak devam ederseniz 4/a sigortalılığından (SSK) değil 4/b sigortalılığından emekli olacaksınız.

Yeni Kanundan sonra emekli olacak olan 01.03.1989 girişli eşinize emekli aylığı bağlanırken 4/a sigortalılığından aylık bağlanacak olması halinde 3 bin 600 gün primi olması bile yaştan emekli olmasına yetecek veya 5 bin 600 günle tam emekli olabilecek.

Oysa 4/b sigortalılığından aylık bağlanacak olursa yaştan emekli olması için en az 5 bin 400 gün, tam emekli olması için 9 bin gün gerekecek.

Eşinizin daha çok güne ihtiyacı olduğu için önerim, şimdilik isteğe bağlı prim ödese bile 3 bin 600 veya 5 bin 600 güne bin 260 gün kala bir işyerinde ücretli sigortalı olarak çalışmaya başlaması ve çalışan 4/a sigortalısı olarak kalan günlerini tamamlamasıdır.

Dünkü yazımda da belirttiğim üzere hizmetçi, kapıcı, dadı olarak çalışması sigortalı olma gideri daha uygun olacaktır.

Eşinizin eski dönem primi çok az olduğu, bundan sonra 4/a ve 4/b sigortalılarının prim tabanları eşitlendiği için aylık bakımından fark etmeyecek.

?İsteğe bağlı SSK primi ödüyorum. 01.10.2008 tarihi itibari ile askerlik borçlanması dâhil 3 bin 490 günü tamamladım. 01.01.1947 doğumlu, 01.06.1983 sigorta giriş tarihli bir sigortalı olarak yaş haddinden emekli olabilmem için 3 bin 600 günü tamamlamam yeterli midir?? diyen okurum Ahmet ALKAN?a da kalan 110 günü 1 Ekim 2008?den sonra 4/b sigortalılığı (Bağ-Kur?luluk) kabul edilecek olsa bile isteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödemeye devam ederek tamamlamanız 4/a sigortalılığından emekliliğinize engel olmayacaktır diyoruz.