Kuaför Ve Berberlerin Pazar Günleri Kapalı Olması

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar
Berber ve kuaförlerin bir sıkıntısını paylaşmak istiyorum.
Berberler ve Kuaförler Odası,pazar günleri özellikle "erkek berberleri" nin kapalı olacağını şart koşmuştur.Hatta şikayet üzerine Belediye Zabıta Ekipleri pazar günleri denetimler yaparak açık olan erkek berberlerine yüklü miktarlarda cezalar kesmektedir.Ancak aynı yasak özellikle AVM'ler içerisinde yer alan salonlara uygulanmamalıdır.Zira birincisi,AVM şartları gereği, her dükkan pazar günleri dahil olmak üzere hiç bir zaman kapanmamalıdır.Her işyeri açık olmak zorundadır.İkincisi açık olan işyerlerinde kuaförlerin bayan bölümlerine izin verilip erkek bölümlerinin kapanması şartını koşmaları ise tamamen saçmalıktır.AVM dükkanlarının özellikle iş yaptığı günler hafta sonlarıdır.Yüksek kiraların döndüğü bu çarşılarda kuaförlerin erkek bölümlerinin kapalı olmasının istenmesi abesle iştigaldir.İlgili Oda'nın acilen bu konuda bir yönetmelik yayınlaması ve bu sorunu çözmesi gerekir.Hatta AVM dışında faaliyet gösteren tüm erkek berberlerinde de bu yasağın kaldırılması gerekir.

Üstadım 20 yıllık berber arkadaşım var pazar günleri tatil olsun diye dua ediyordu sabahımız akşamımız günlerimiz karıştı diye dolayısıyla arkadaşımız sözleri ve düşüncelerinden yola çıkarak pazar günlerinin tatil olması iyi olmuş bende katılıyorum ama sizinde belirttiğiniz gibi AVM lerdeki erkek kuaförlerin kapalı olması orada ki şartlar ve koşullar düşünce büyük saçmalık size katılıyorum....

Belediye zaten pazar günleri için çalışma izni vermiyor.Daha doğrusu Oda, pazar günleri çalışamazsın diyor.Şayet açıksan ve başka berberlerde şikayet ederse,belediye gelip cezayı kesiyor.

Zaten berberler de açmak istemiyorlar. Belki AVM lerde varsa o ayrı. Burda sorun biri kurallara uyup açmazken, diğer bazılarının kaçak çalışmasıdır.

Çocukluk arkadaşım aynı zamanda berberim,
hafta içi 19 da kapatıyor, hafta sonu cumartesiye sarkıtılan diğer işler nedeniyle olmuyor, kalıyor pazara.
Pazar bugüne kadar hiç ihanet etmediğim berberim kapalı,
bu konuda ben de ciddii anlamda mağdurum :)

Sevgili Keremcem senin berber de çok erkenci imiş kapatmakta. Benimki zaten 19,00 dan sonra iş yapmaya başlıyor . Sordum kaçta kapatıyorsunuz diye en erken 23,00 imiş. Müşteri varsa daha da geç olurmuş.
Sabah da 8,00 da açıyorlar. Nöbet sistemi getirmişler . Sabah açan akşam erken çıkıyor.

tahsin bey siz kuaförleri düşünceginize yeni mali müşavir olmuş iş bulamayan meslekdaşlarınız olan mali müşavirleri biraz düşünseniz cok daha iyi olurdu.yani bu formda o kadar eskisiniz ama meslekdaşlarınız icin elniizi taşın altına koymuyorsunuz.ne yapabilirim dersiniz böle bir başlık açabilirsiniz mükellef sınırlandırılması getirilmeli her mali müşavir bu meslegin kaymagından tatmalı ama nerde sanki berberlerin derdi bizi almış.berberler vergi bile ödemiyor artık.

tahsin bey siz kuaförleri düşünceginize yeni mali müşavir olmuş iş bulamayan meslekdaşlarınız olan mali müşavirleri biraz düşünseniz cok daha iyi olurdu.yani bu formda o kadar eskisiniz ama meslekdaşlarınız icin elniizi taşın altına koymuyorsunuz.ne yapabilirim dersiniz böle bir başlık açabilirsiniz mükellef sınırlandırılması getirilmeli her mali müşavir bu meslegin kaymagından tatmalı ama nerde sanki berberlerin derdi bizi almış.berberler vergi bile ödemiyor artık.
Siz hala bir iş bulamadınız mı?

Sevgili alikaya,
Birincisi neyi gündeme getirip getirmeyeceğim konusunda sizden akıl alacak değilim.
İkincisi,müşavirlerin sorunlarını hemen her gün burada tartışıyor,dillendiriyoruz.Bahsettiğiniz konuyla ilgili onlarca başlık var zaten,bir zahmet girip okuyunuz..Sorumlu bir müşavir iseniz,piyasadaki herkesin derdi,sizi de ilgilendirmeli..Berberler vergi ödemiyor (muş) hayatınızda kaçtane berber veya kuaförün müşavirliğini yaptınız.Bir berberin muhasebecisi iseniz ve o berberde vergi ödemiyorsa,onun sebebini birazda size sormak lazım.
O yüzden geçiniz bunları...