Kullanılmayan İzin Ücretleri Hk.

iş akdi sona eren bir işçiye geriye dönük izin ücreti ödemede yıl sınırı var mıdır?daha açık bir ifadeyle işçinin kullanmadığı 10 yıllık izni var ise 10 yıllık izin ücreti ödenir mi?teşekkürler işçi açısından parasal hak talep etmede bir zamanaşımı süresi var mıdır.halihazırda çalışanlar için de izinlerin zamanaşımına uğraması söz konusu mu?

Ynt: Kullanılmayan İzin Ücretleri Hk.

altuger ' Alıntı:
iş akdi sona eren bir işçiye geriye dönük izin ücreti ödemede yıl sınırı var mıdır?daha açık bir ifadeyle işçinin kullanmadığı 10 yıllık izni var ise 10 yıllık izin ücreti ödenir mi?teşekkürler işçi açısından parasal hak talep etmede bir zamanaşımı süresi var mıdır.halihazırda çalışanlar için de izinlerin zamanaşımına uğraması söz konusu mu?
Sayın Altuger
Bildiğim kadarı ile böyle bir zamanaşımı süresi yok.
Kolay gelsin

Sayın Nguray
5 yıl olduğuna dair bir tebliğ varmı, nereden görebilirim.
Teşekkürler

sayın nguroy, ilettiğiniz yazıda iş akdi fesh edildikten sonra alacağın tahsil zamanaşınımdan bahsedilmekte oysa altugerin sormuş olduğu soruda 10 yıl çalışan ve hiç izin kullanmayan bir işcinin 10 yıllık izninimi verilir yoksa 5 yıllık iznimi veriliri diye anladım. bildiğim kadarıyla bunda bir zaman aşımı veya süre yok.

Sn. mGUR

Ben her hangi bir yazı iletmedim. Herhalde karıştırdınız.

Yargıtay Hukuk genel kurulu (Esas no 2000/9-1079 karar no 2002/1103 kaararı) İle aktin fesihinden itibaren zaman aşımı süresinin 5 yıl olduğu hüküm altına alınmıştır.