Kullanılmayan Yıllık İznin İşçiye Ödenmesi

hakan1972

Katkı Sunan Üye
İşyerinde halen çalışmakta olan işçiler 2013 yılı içerisinde kullanmadıkları izin
günlerinin parasını istemektedirler.
Örneğin 20 yıldır çalışan personelin 26 gün izin hakkı var lakin 12 gün izin hakkını
kullanmış.Kalan 14 gününü net maaşıyla çarpıp parasını istemekte.
Oysa benim bildiğim ancak işveren işten çıkartırsa veya işçi istifa ederse
kullanılmayan izinler paraya çevrilebilir.
Bu konuda bilgi sahibi meslektaşlarımdan yardım rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Aynen öyle çalışan ben yıllık iznimi kullanmıyorum parasını alayım diyemez.

Bu konuda yanlış bilgiye sahip değilmişim ancak;
Personel derki ben işverenle konuştum izin hakkımı kullanmak yerine para istiyorum dedim.
İşverende tamam dedi ve işveren parayı vermeyede razı.
bu durumda verilen parayı ikramiye olarak sgk da gösterip vergisi ödeyeceğim
işçidende 2013 yılına ait izin hakkımı aldım yazısı imzalatınca sanırım bir sorun olmaz.

Ayrıca işçi emekli olursa yada işten çıkarsa veya çıkartılırsa bütün çalıştığı dönemde
kullanmadığı izinler mi hesaplanacak yoksa en son çıktığı yıldaki eksik izinlermi hesaplanacak?
Eğer tüm çalıştığı yıllarda eksik kalanlar hesaplanacaksa işverenin bunu ödemesinde sakınca
yok.aksi halde epey yüklü bir para ödeyeceğinden şimdiden ödemesi lehine olacaktır.

Bu konuda yanlış bilgiye sahip değilmişim ancak;
Personel derki ben işverenle konuştum izin hakkımı kullanmak yerine para istiyorum dedim.
İşverende tamam dedi ve işveren parayı vermeyede razı.
bu durumda verilen parayı ikramiye olarak sgk da gösterip vergisi ödeyeceğim
işçidende 2013 yılına ait izin hakkımı aldım yazısı imzalatınca sanırım bir sorun olmaz.

Ayrıca işçi emekli olursa yada işten çıkarsa veya çıkartılırsa bütün çalıştığı dönemde
kullanmadığı izinler mi hesaplanacak yoksa en son çıktığı yıldaki eksik izinlermi hesaplanacak?
Eğer tüm çalıştığı yıllarda eksik kalanlar hesaplanacaksa işverenin bunu ödemesinde sakınca
yok.aksi halde epey yüklü bir para ödeyeceğinden şimdiden ödemesi lehine olacaktır.

Evet bu işlem genelde uygulanır. Yalnız izin hakkımı aldım olmaz ".... yıllarına ait yıllık iznimi kullandım " diye almak lazım.

İzin hakkında zaman aşımı 10 yıldır. Bu nedenle geriye doğru hesaplanır.

İzin kartı/defterinde izin başlangıç ve bitiş tarihleri gösterilmeli ve işçinin imzası attırılmalı. Bu işlem yapıldığında başka bir yazı almanıza gerek yok.

Bilenler bilirde,yinede yanlış anlamalara sebebiyet vermemek adına;
Yasal açıdan,iş akdi devam eder iken bu hak dan feragat edilemez/vazgeçilemez,işcinin hakedip kulan(a)madığı,dahası işverenin kullandırmadığı/vermediği yıllık izin hakkı ücrete dönüşmez(tabiri caizse gayri hukuki olarak, güya tarafların anlaşarak kıtabına uydurdukarı bu tür işlemler)yanlıştır,uygulanmamalı...
(Not.Sn.üyeler doğrusunu bilmektedir,sadece ve sadece böyle olması halinde, nasıl olması gerektiği yönünde görüş belirtmişlerdir o kadar)

Son düzenleme:
Üstadım.
İşçi aynı işyerinde 15 sene çalışıyor ise ve her sene izin hakkının tamamını kullanmıyor ise ki
sizde bilirsiniz ki küçük çaplı aile şirketlerinde bu hep böyle olur.en fazla 1 hafta bilemediniz 2 hafta izin yaparsınız
Personel Çalıştığı 15 yılın sonunda varsayalımki emekli oldu.
1-4 yıllık kullanmadığı izinlerin parasını alamayacak.10 yıllık zaman aşımından dolayı
2-10 yılında parasını almak isteyecek ama nasıl ispatyacakta bu parayı alacak.
bu tür şirketlerde izin defteri yok. Ancak son yılda kullanmadığı iznin parasını alır,
Dolayısıyla işçinin öyle yada böyle yıl sonunda kullanmadığı izinleri maddi olarak alması
LEHİNE'dir. Bunuda sgk bilgirgesinde primveya ikramiye olarak bildirip,
işçiden 2013 yılında hakkım olan şu kadar izni kullandım hiç bir izin hakkım kalmamıştır
yazısı alırız .Alan razı veren razı ise vergisel açıdan işveren yükümlülüğünü yerine getirirse
sorun olmaz kanaatimdeyim.

Malisef.
Biliyorsunuz yıllık izin hakkı Anayasal bir hak dır,taraflar bu hak dan feragat edemez,işcinin kullanmadığı/doğrusu işverenin kullandırmadığı/ vermediği yıllık izin sürelerine ait ücret,sözleşmenin sona erdiği tarihdeki ücreti üzerinden ödenmeli,zaman aşımı süresi de, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihden başlar(M.59)

Sn.hakan bey sizlerde çok iyi bilirsiniz ki,işveren mevzuatın uygun gördüğü şekilde işlem yapmalı,y.izin kaydı tutulmalı,yaptığınız işlem İş Kanunu yönünden olması gereken değil,olmuş gibi gösterilmesinden başka bir şey de değildir.Kaldı ki "prim"," ikramiye" adı altında ödemiş olduklarınız, diğer işcilerin alacak hanesine ,dolayısyle işverenin borç hanesine yazılabilir!...

Zamanaşımı, fesih tarihi ile başlayacaktır, çünkü öncesinde hak ücret olarak değil, ancak çalışırken, işverenin programlaması ile kullanılabilecek izin günü hakkıdır.