Kum Alış ve Satış Muhasebe Kaydı

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Biz bir firmaya kum satışına başladık fakat kum satışını şöyle yapıyoruz bizim kum işleme tesisimiz yoktur veya kum stokumuz biz tırlarımız ile adapazarında ki kumculardan tırlara yüklenen kumları direk sattığımız inşaat firmasının şantiyesine teslim ediyoruz yani kumu stoklamıyoruz direk ilgili firmaya teslim ediyoruz
şimdi bu işlem için gelir kısmına '600 hesapta kum ve nakliyesi' diye açtım fakat gider hesabı olarak 150 hesabı kullanmalımıyım yoksa 740 hesapta kum alışları diye bir hesapmı açsam
bence 740 olmalı çünkü direk satıldığından direkt olarak satışın maliyetine yansımalı çünkü stoğa alıpta satılan kısım için oradan gidere atma durumu olmaz çünkü alınan mal hemen satılıyor
ama yinede görüşü olan varsa sevinirim
Teşekkürler

Ynt: Acil-Kum alış ve satış muhasebe kaydı

anladığım kadarıyla siz mal satmıyor hizmet satıyorsunuz dolayısıyla 740 kullanmak yerinde olur

Kum veya başka nevi bir madde farketmez malın faturası size kesilir .. Muhtemelen kum irsaliye ile direk alıcıya sevk edilkiyordur ki belge üzerine şerh düşmek gerekir.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 230 uncu maddesinin beşinci bendinde açıklandığı gibi, emtianın sevki sırasında, fatura bulunsun veya bulunmasın mal hareketinin mutlaka sevk irsaliyesine bağlanması mecburidir. Sevk irsaliyesinin malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alacının taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesinin düzenlemesi veya taşıtta bulundurulması şarttır.

Sevk irsaliyesi hakkında fiyat ve bedel ile ilgili bilgiler hariç olmak üzere, Vergi Usul Kanununun 230 ve 231 nci madde hükümleri uygulanır. İrsaliyelerde malın nereye ve kime gönderildiği ayrıca belirtilir.

Yani malın fiilen nerede olduğunu sevk irsaliyesi ile takip ederiz, fakat tutar bedeli yani gelir gider yönü fatura üzerinde gösterilir.

mal alıcıya teslim edilene kadar yolda geçen süreler için ,farklı kırılımda veya 157 diğer ticari mallar (yoldaki Ticari mallar) hesabına alarak, sonrada maliyete atarak giderleştirmen gerektiğini düşünüyorum.ÜRETİCİ firma olmadığından dolayı 150 hs veya 740 hesabı kullanmanı gereksiz olarak görüyorum

Eğer gerçekten ana faaliyet konusu işlemleriniz ticari mal satışı değilde sadece nakliyecilik veya aracılık ise, ki bu verilen hizmet olur..

verilen hizmet nakliye hizmetimi yoksa aracılık hizmetinden dolayı komisyon bedelimi ?
duruma göre değişir.

Ana faliyet konunuz nakliye hizmeti ise 740- HİZMET ÜRETİM Maliyeti Hesabı kullanılabilir diye düşünüyorum

Kum şantiyesi olan firma üretmiş olduğu kumun faturasını size mi kesiyor? Eğer size kesiyorsa bu sizin için ticari mal olur Malın taşımasınıda siz yaptıgınız için yakıt giderlerinizde 740 ta olabilir 760 da olabilir... Eğer size kesmiyorsa sizin bu işin nakliyeciliğini yapıyorsanız yapmış oldugunuz faaliyet giderlerinizi 740 ta tutabilirsiniz...

Ynt: Kum Alış ve Satış Muhasebe Kaydı

bence kum herhangi bir değişime uğramadığı için 153 ticari mallara alınmalı satışıda 600 lü hesaba diğer ticari mal satışları şeklinde alt hesap açılmalı nakliye maliyetide satıştan kaynaklandığı için 760 hesapta takip edilmeli