Kur Farkı Faturası

Ynt: Kur farkı faturası

Herkese Selamlar,

Bu kur farkı konusu gerçekten de yıllardır tartışılan bir konu ve hala da bir konsensus sağlanmış değil.
Kur farkının tartışıldığı her platformda mutlaka farklı görüşler ortaya çıkıyor.Özellikle de kur farkı-kdv ilişkisinde.

Benim kişisel kanaatime göre kur farkı faturası fatura ve ödeme arasında "döviz uyumsuzluğu" olduğu durumlarda düzenlenmeli.Yani 100,-usd karşılığı 175,-TL olarak düzenlenmiş bir faturaya karşılık 100,-usd ödeme yapılıyorsa bu işlem sonucunda döviz olarak bakiye kapanacağı,ancak TL olarak fark kalacağı için kur farkı fatuası kesilmeli.Ancak 100,- usd faturaya karşılık 100,-usd ödeme var ise burada fatura kesilmemeli.

KDV konusunda ise fikrim şudur ki,
105 nolu KDVK Tebliği ile idare yetki aşımı yapmış ve kanunda kur farkının kdv ye tabi olmaması nedeniyle yıllardır yargıda kaybettiği davaların önüne geçmeye çalışmıştır.
Üstelik de "kur farkları esas itibariyle vade farkı niteliğindedir" diyerek beni çok güldürmüştür!!!!

Bence birilerinin vade farkının ve kur farkının ne olduğunu idareye öğretmesi gerekiyor.

Ynt: Kur farkı faturası

"Bence birilerinin vade farkının ve kur farkının ne olduğunu idareye öğretmesi gerekiyor"
Aslında bal gibi bilirler de onlar işlerine geldiği gibi yorumlarlar. Daha sonra yargıda kaybedince umurlarında bile olmaz.
En ufak bir rahatsızlık duymaz aynı şekilde yorumlamaya devam ederler. :)

merhaba arkadaşlar ;

KArşı firma tarafımıza taksit taksit gün kurlarına göre firmamıza toplam 40000 usd ödeme yapmıştır . Toplam 150.000 TL dir. Fakat hizmet öncesi tahsilatı almış olup, hizmet sonrası fatura keseceğimizden hizmet günü kuru baz alınınca fatura da 40.000 tl kur farkı çıkmaktadır . Kestiğim fatura 190.000 TL civarındadır karşı firmanın bu durumda kur farkı faturası kesmesi gerekmektedir kanaatindeyim . Görüşlerinizi alabilir miyim ? Bir de yurtdışı hizmetlere dayalı tebliği göremedim paylaşırsanız sevinirim .