Kurumlar Geçici Vergi

hepinize hayırlı Cumalar
Hesap Düzeltme işlemi hakkında yardım ve önerilerinize ihtiyacım var
2012 3. dönem geçici vergi dönem yansıtmaları yaparken mizan verilerine göre bazı hesap çarpıkları yaşanmış düzeltme yoluna gidilmeden beyan verilmiş bu düzeltmeleri yapmak istiyorum şöyleki
771 Yansıtma hesabı eksik olarak yansıtılmış haliylede 632 hesap arasında farklar oluşuyor
bu durumda 632 hesaba alacak yansıtma doğru olurmu yada başka bir eşleştirebileceğim bir hesap kodu ne olabilir

bu hesapları kapatabileciğim uygun hesaplar hangisidir.

Yardım ve bilgileriniz için şimdiden teşekür ederim

771 eksik yansıtılmış demek istiyorsanız, gideriniz 632' e aktarılmamış, vergi çıktıysa, fazla vergi ödemişsiniz diyebilirim.
30.Eylül itibari ile aktarabilirsiniz.

Üstadım konu fazla vergi ödenip ödenmediği değil
Bir dönem önce
771 hesap 903.000,00 iken aynı mizanda
632 hesap 916.000,00 olarak gözükmektedir.
yani bu durumda aradaki 16.000 farkı
eşitlemek için ne yapmam gerekir normal de 632 hesap alacak kaydebilirmiyim

Selamlar
Eşitlemek için 3.ve 6.ay sonlarındaki gider kalemlerinizi ve yansıtma hesaplarınızı kontrol edin.Normalde bu iki hesap arasında fark olmaz.Çünkü bu hesaplar dönem sonları(yansıtma maddeleri) haricinde kullanılan hesaplar değillerdir.Fakat bu durumda yıl içerisinde bu hesaplarda işlem yapılmış gibi görünmektedir.Hesapların detayına bakıp hareketleri incelemek lazım.
Ayrıca gelir tablosunu programınızdan otomatik alıyorsanız,gelir tablosu 771 hesabını değil 632 hesabını görür.Dolayısıyla 632 hesabındaki rakam doğru diyorsanız eksik vergileme var.771 hesap tutarı doğru ise fazla vergileme var.
Saygılar

Korku iyi bir makale!
kv.gif