Kurumların Kestiği Damga Vergisi

islm

Katkı Sunan Üye
iyi günler,
Devlet kurumlarının hakkedişlerimizden kesmiş olduğu damga vergisini nasıl belgeleyip giderlerden düşebiliriz.Kesen kurumdan yazı alıp vergi dairesine mi başvurmalı yada aldığımız yazı üzerine gider gösterip düşmeli miyiz?

Sayın aygunh34,

Devlet kurumu ile yaptığınız iş için önceden bir sözleşme olması ve bu sözleşmede damga vergisi maddesi eklenmiş olması (damga vergisinin tamamının kurum tarafından ödenip tamamı karşı tarafa ve/veya 5/10 oranında karşı tarafa yansıtılacaktır şeklinde bir ibare olması gerekir)

Sözleşmeniz var ve içeriğimde damga vergisi ödemesi hakkında bir bilgi mevcut ise kurumdan ödenen damga vergisi dekontunun kopyasını isteyiniz mevcut sözleşme ve damga vergisi ödendi dekontu ile birlikte kayıtlarınıza alabilirsiniz.

İyi Günler.

hakedişten yapılan damgavergisi kesintisinin dekontu yok.hakediş evrağı üzerinden işlem yapılıyor. kurumdan mühürlü yazı alsak kesintilere dair gider olarak düşebilir miyiz.?

Sayın aygunh 34,

Sözleşmeniz varmı damga vergisi kesintisi yapılacağı dair var ise kurumdan alacağınız yazı eki ile birlikte işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz. (Ben sizin yerinizde kurum ile sizin aranızda bir sözleşme var ise ve sözleşmede damga vergisi kesintisi hakkında bir ibare geçiyor ise ilerleyen günlerde karşıma çıkmaması için damga vergisi yatırılmış ise dekontunu isterdim.)

İyi Günler.

İyi Günler.

sözleşmede hakediş ödemelerin de damga vergisi kesintisi yapılacağına dair madde yok ama. Kanunda, yapılacak olan hakedişler den damga vergisi kesintisi yapılır ibaresi var. Buna dayanarak kesiyorlar itiraz ettik ama bir işe yaramadı. Sözleşmelerde damga vergisi kesintisi yapılır kanunu ve hakedişler de damga vergisi kesilir kanunu öne sürerek damga vergi kesintilerinde kanuna uygunsuzluk yoktur manasında yazı geldi.dolayısıyla bunu en azından gider göstermek için hakediş aldığımız kamu kurumundan yapılan kesintilere dair mühürlü yazı almamız gerekir mişki muhasebe ben bu rakamları düşebileyim dedi.

kamu kurumu doğru işlem yapmış . hakediş ödemelerindende damga vergisi kesilir.
ilgili kamu kurumundan hakediş olurunun bir örneğini alıp damga vergisini gider göstebilirsiniz.