Limited hisse devrinden sonraki dönemlere ait vergi borcu.?

Limited hisse devrinden sonraki dönemlere ait vergi borcu.?
ben 03-02-2009 tarihinde şirketi devrettim
ticari sicil gazetesinde : devir ve müdür değişimi yayınlandı

devir ettiğim tarihden sonraki vergi borçlarını vergi dairesi benden ödememi istiyor
adresime hiç bir şekilde haciz işlemiyle ilgili bir bildirge gelmedi
arabamın vergilerine bakarken tesadüfü gördüm arabamda haciz görünüyor
esenler vergi dairesi

benden ödememi istedikleri vergiler
2009 kurumlar vergisi
2009 yılı içinde kesilmiş ceza
1-3 stopaj

vergi dairesinin bana vermiş olduğu cevap: 2009 yılında 2 ay müdürlük yaptığın için 2009 yılının tamamından sorumlusun bu parayı ödiyeceksin

bu konuyla ilgili danıştay kararları var devirden öncesi ve sonrası çıkan vergi borçlarından devralan sorumludur ibaresi mevcut

yardım edereniz çok sevinirim
saygılarımla

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Limited hisse devrinden sonraki dönemlere ait vergi borcu.?

Selamlar.
Maalesef durumunuzda olan bir çok mükellef var.Vergi Dairesi'nin mantığı kabaca "kimi bulursam ondan alırım" dir. Şu bir gerçek ki devir tarihinden sonra tahakkuk eden borçlar sizi ilgilendirmez. Tahakkuk eden diyorum çünkü burda çok ince bir nokta var.Örneğin siz ayrılmadan önce bir borç tahakkuk etti ve ödeme vadesi gelmeden de şirketten ayrıldınız.Burada önemli olan ödeme tarihi değil tahakkuk eden borcun dönemidir.Yani bu borç sizin zamanınızdaki bir faaliyetten veya bir gelirden kaynaklandığından yeni hissedarlar haliyle ödemekten kaçınacaklardır.Her ne kadar hisse devrinde tüm borç ve alacaklar devredilse bile hissedar olduğunuz süreye ait borçlar sizden de talep edilmektedir.2 aylık müdürlüğünüz için tabiki yılın tamamından sorumlu olamazsınız.En azından 2 aydan sonraki aylarda tahakkuk eden borçlardan sorumlu olmazsınız.Bu şirket 2009 yılında toplam kaç ay faaliyette kaldı.Nisan ve sonrasında bu şirkette faaliyet oldu mu?Kurumlar vergisinde çıkan vergi sadece o 2 aylık faaliyetten dolayı mı çıktı?
Belge bazında bunları göremediğimiz için çokta sağlıklı bilgi veremeyiz size.
Özetle:
1- Devir ettiğiniz tarihe kadar olan tahakkuk eden borçlar sizden de talep edilebilir.
2- Devir ettiğiniz tarihten sonra tahakkuk eden borçlar sizden talep edilemez.
3- Dairenin diğer ortaklara ulaşamaması sebebiyle "sizi bulduk sizden isteriz" mantığı varsa diğer ortakları bularak daireye getirmeye çalışın.
4- Dava yoluna gitmeye kararlı iseniz önce size tebliğlerin yapılması gerek.Elinizde hiçbir tebliğ veya belge olmadan "vergi dairesi benden vergileri istiyor" sebebiyle dava açamazsınız.
5- Kesinlikle bir müşavire veya avukata danışınız.

Şimdilik bunları söyleyebilirim.
Saygılar.

şirket faal durumda şirketin genel borcu 26000 tl civarlarında
beni sadece 2009 dan sorumlu tutuyorlar

01/2009-03/2009 stopaj (bu dönemler banamı ait sayılır)

01/2009-03/2009 ceza (bu dönemler banamı ait sayılır) bu ceza benden kaynaklı değil ama

01/2009-12/2009 kurumlar vergisi (2009 da sadece 1 ay müdürlük yaptım diğer 11 ay onlar kar etti vergisini ben niye ödiyim dedim onlarda tamamından sorumlusun kurumlar vergisi bölünemez)

bunlar benim dönemim mi ve ödeme emri göndermeden arabama konmuş haciz işlemi doğrumudur
c7946a5c.jpg

b0100c9f.jpg

06/02/2009 ilan tarihi..

Belirttiğiniz listeden iyi bir eleme yaptıktan sonra, işlemin durdurulması için yargı yoluna gidilebilir. Öncelikli idari işlem arabanızın haczedilmesi işlemi. Bunun durdurulması sonrada ödemeniz gereken miktarın hesaplanması var.

İdare borcun tebliğini ilan yoluyla gerçekleştirmiş ki hacizlere başlamış.

Şirket bir çok ünvan değişikliği vb gerçekleştirdiğinden iyi bir dosya hazırlanarak meselenin çözümü gerekiyor.

Kolay gelsin şimdiden.

son olarak şunu sormak istiyorum bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim bu çok önemli

2009 yılında şirket bende 29 gün kalmasına rahmen
(01/2009 -12/2009) yılına ait kurumlar vergisinin tamamı benden istenmektedir
2009 yılında şirket diğer 11 ay devir alan kişilerin kapsamındadır
Esenler vergi dairesi bu kullanmadığım 11 ayın kurumlar vergisinide benden istemektedir.

vergi dairesindeki memurun şöyle bir söylemi var
2009 yılının başında 29 gün olsa bile tamamından sorumlusun çünki kurumlar vergisi bölünemez

peki muhsebeciler yılın ortasında devir edilen şirketin kurumlar vergisini bir sonraki yıl için nasıl düzenliyor

gerçekden cevap verirseniz çok ama çok sevirim
saygılarımla

Öncelikle vergi dariesi ortaklardan kimi bulursa onun üzerine gider. Şu anda halen ortak olanlar o döndemde de ortak ise sizle birlikte onların üzerine de takip açması gerekir.
Bunu sadece size yapıyorsa ortada usulsuz bir işlem vardır.
Kurumlar vergisi konusunda bölünemez olduğu bence vergi dairesin kolaycılığıdır. Madem bölünemez o zaman neden geçici vergi dönemleri var? Bu konu da yargı kararlarını incelemek lazım.
Diğer muhtasar ve ilk 3 aylık vergilerde yapacak birşey yok. Torba yasa dan yararlanıp ödemeye bakın. Kurtulmanız mümkün değildir.
Torba yasa uygulamaya geçmeden hiç birşey yapmayın. Hiç bir ödeme de yapmayın. Daha sonra 2 ay süreniz var . Vergi dairesi ile mutabık kalarak borçlarınızı yapılandırın. Hacizlerin kaldırılmasını talep edin.

Tekrar selamlar.
Kurumlar vergisinin bölünememesi olayı şudur.Diğer vergiler gibi ay bazında hesaplanmadığı için yıllık kurumlar vergisinin size ait olan 29 günlüğü hesaplanamamaktadır.Haliyle bu da problem yaratmaktadır.Fakat en iyi ihtimalle şunu yapabilirsiniz.2009 yılının verilen ilk dönem geçici vergi beyanında kar ve vergi çıkmışsa,bu vergi benim dönemimdir deyip bunu kabul edebilirsiniz.Biraz karışık ama şöyle anlatabilirim.
1- İlk dönem geçici vergide zarar çıktıysa yani vergi çıkmadıysa kurumlarda çıkan vergi sonraki dönemlere aittir,yani nisan ve sonrasına...Dolayısıyla çıkan vergi sizi ilgilendirmez.
2- İlk dönem geçici vergide vergi çıkmışsa bu vergi ocak,şubat veya mart aylarının herhangi birindeki gelirden kaynaklanıyor olabilir.Şubatın 10'una kadar olan kısmından kaynaklanmıştır demek biraz zordur.Bu sebeple ilk geçici vergiye katlanmanız gerekebilir.
3- Geçici vergi borcunuz görünmemektedir.Vergi kodu 0033..Ya vergi çıktı ödemediniz,haliyle kurumlar vergisi olarak karşınıza çıktı.Ya da vergi çıktı ödediniz.Sonraki dönemlerde çıkan vergi ödenmedi.vs.vs.

Özetle durum karışık..Kurumlar vergisini bölemezler.Burada varsayımlarda bulunmakta zor.En güzeli belgelere ulaşıp müşavir veya avukattan yüzyüze destek almak.Burada ne kadar anlatsakta maalesef boş.Evrakları görmeden fazla yorum yapamıyorum.
Saygılar.

arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim

AMME ALACAKLARININ TAHSİL USULÜ HAKKINDA KANUNDA VE
BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI
HAKKINDA KANUN

Kanun No. 5766 Kabul Tarihi: 4/6/2008

MADDE 3 ? 6183 sayılı Kanunun 35 inci maddesinde yer alan "şirketten tahsil imkanı bulunmayan" ibaresi "şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan" şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

"Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.

Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur."

son yasa bu şekilde hisseyi devir eden devir alan kişilerin devir öncesi borçlardan sorumludur yazıyor yasa gayet güzel ama eksik
örneğin bir şirket bir yıl içerisinde 5 kere el değiştirdi şirketin kurumlar vergisi borcu çıktı
daire kimi yakalarsa ondan alınıcak yani altda kalanın canı cıksın gibi
kurumlar vergisi bölünemez deniyor isteseler öyle bölerlerki her kişinin ayrı ayrı borcunu çıkartsın herkes işine baksın

soruma gelince bu yasadaki değişim yada bu yasa ekleme yapılması için giderilmesi için neler yapabilirim

şöyle ekleme olsa vergi ayrışması herkez kendi döneminden sorumludur
kurumları bölecek bir madde

ek yasa için sizdende önerilerinizi bekliyrum böyle bir sıkıntı için nasıl bir ekleme yapılabilir

Arkadaşım siz önce kendi canınızı kurtarmaya bakınız. :)
Bu yasa eskiden daha başka idi. Yani devir tarihi kesin çizgi idi. Son zamanlarda değişiklik yapıldı ve devir edenle alan müşterken daha fazla sorumlu tutuldular.
Yasa devlet aleyhine pek değişmez . Değişse bile geriye yürümez.