Limited şirket hisse devri

flower29

Katkı Sunan Üye
merhaba
bir limited şirket ortağı hissesini devrettiğinde bir gelir elde ediyor. bu elde ettiği gelirden dolayı devlete ödeyeceği vergi yi yüzde sıfır nasıl yaparız?yani elde ettiği gelirin vergisini mutlaka ödemek zorundamı?bu vergiden nasıl kurtuluruz?bu limited şirket hisse senedi çıkarmıyor.vergiden muaf olmak için bir formülü olan varmı?

Ynt: Limited şirket hisse devri

Noterde yapılan hisse devir sözleşmesine devredilen hisse bedeli neyse onu yazın.
Örnek 5000 tl lik hisseyi 100000 tlye aldığını beyan ederseniz.Aradaki 95000 tl için vergi vermek zorunda kalırsınız.Hisse bedelini de bankadan hareket ettirmez iseniz olur biter.

elde edilen gelirden dolayı vergi vermek zorunda mı?bu elde edilen gelirin vergisi nasıl bir formülle ödenmez.çünkü limited şirket satışından dolayı bir gelir elde ediliyor. bu gelirin vergisini yüzde sıfır nasıl yaparız?hisse senedi satışı yok
hısse devri var

limited şirkette ortak hıssesini başkasına devrettiğinde elde ettiği gelirden dolayı vergi borcu ortaya çıkıyor mu? bu ortak hisse devrinden dolayı gelir elde ettiği için vergi borcundan kurtulmanın bir formülünü istiyor?bu ortak elde ettiği gelirin vergisini ödemekten nasıl kurtulur?

Yukarıda yazdım ya.
Bu yolun haricinde başka bir yol yok.Vergisini öder.

elde edilen kar için vergi borcundan kurtulmanın başka yolu yokmu?elde edilen karı bankadan hareket ettirmezsiniz demişsiniz.bu nedemek anlamadım. gelir elde eden kişi eden kişi bankadan parasını hiç alamayacakmı? ben 1 yıllık stajerimde bu konularda pek bilgim yok

Çok basit hisse değeri ne kadarsa o fiyattan alımı yapılacak ve ortada kar olmayacak

mükellef ortaklarıyla beraber limited şirketi 3000 000 tl ye kurmuş.7 000 000 tl ye ortaklar hissesini satıyor.şirketin 2500 000 tl borcu var.hısse satışından dolayı bir gelir elde ediliyor. bu elde edilen gelirin yüzde 35 vergisi var.bu vergiyi ortakların şirkete koyduğu ödenmiş sermaye yi çıkardıktan sonra ve şirketin borcunu ödedikten sonra mı kalan kar dan mı ödeyeceğiz ? yoksa elde edilen gayrisafi kar danmı yani 7000 000 dan mi yüzde 35 vergi ödenecek diye soruyor?bir stajer olarak mükellefin bu sorusuna cevap veremedim. yardımcı olursanız sevinirim

yani 7000 000-2500 000=4500 000 kalıyor borcu çıkardıktan sonra
4500 000- 3000 000(ortakların koyduğu ödenmiş sermaye)=1500 000 denmi yüzde 35 vergi ödeyecek yoksa
7000 000 tl nin yüzde 35 inimi alıp vergiyi ödeyecek?ben bu işin içinden çıkamadım

hisse devir işlemlerinin şirket ile bir ilgisi yoktur. satan ile alan arasında bir meseledir. satan kişi hisse alış fiyatının üzerinde bir tutarda hisseleri sattıysa bu tutar üzerinden vergilendirilir. şirketin borçlu veya alacaklı olması bu durumu etkilemediği gibi, şirkette zarar olması veya dağıtılmayan karların bulunması da bu alış satışta değerlendirilmez. yani satan kişi 7.000.000-3.000.000 = 4.000.000 tl üzerinden vergilendirilir.

beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim kemal bey.ben stajyer olduğum için bu konularda eksiktim.mükellefe cevap verebilecem artık

merhaba,

sayın arkadaşlarım

hisse devri ile ilgili
ortaklar kurulu karar tarihi... 15.04.2011

ilan belgesi
ticaret sicil tescil tarihi.......... 26.04.2011

hisse devri ile ilgili vergi dairesine bildirimi bugün itibariyle yani 20.05.2011 tarihinde dilekçe ile bildirsem, ceza ile muhatap olunur mu?

Selamlar.
Vergi Daireleri hisse devir bildirimlerinde 1 aylık süreye bakmıyor.En azından bu güne kadar hiç karşılaşmadım bu yüzden de cezaya muhatap olmadım.Kaldı ki siz daireye bildirim yapmasanız bile,noter hisse devirlerinden daireye de gönderdiği için onlar gerek telefon gerekse yazı ile "... tarihinde hisse devri yapılmış,ilgili evrakların dairemize getirilmesi" şeklinde talepte de bulunuyorlar.Bu istemden dolayı bile ceza kesmemişlerdir.
Sizin oralarda işler nasıl dönüyor bilemiyorum tabiki.Ama daireye bildiriminiz tescil tarihinden itibaren başlar.yani 26 mayısa kadar vaktiniz var.
Saygılar.

Tahsin bey, çok teşekkür ederim cevabınız için..

bide efendim bişey danışacağım.. sicilden ilan belgesi standart 2 suret mi? çıkıyor yoksa birden fazla suret çıkartabiliniyor mu? hisse devri işinde.

Bildiğim kadarıyla sicilden ilan belgesi 2 suret çıkıyor, birini Ankaraya, birini bize veriyorlar..
Şirket sahibinden ilan belgesinin aslını istediğimde, ilanın aslını noter alacak dedi. İmza sirküsü çıkması için. Bende vergi dairesi her evrakın aslını istediğini söyledim, daha sonra dosyadan suret çıkarttım..
Yani sicil, ilan belgesini bizde bir suret kalacak şekilde düzenliyor, ilan evrakları ile birlikte sadece bir tane ilan belgesi çıkıyor... ben suret sayısını söyleyebiliyor muyum?

Sicilden normalde bir adet çıkar.fazlasını ücret karşılığı verirler.Notere aslını gösterip fotokopi verebilir.
İlk müracaatta suret sayısını veremiyoruz.İkinci sureti dilekçe ve ücret karşılığı alabiliyoruz.
Saygılar.

devir yapıldısa toplam noter ve sicil masrafı ne kadar tuttu acaba?

Sermayenin ödenmiş ya da ödenmemiş olmasının bir farkı var mı?

Hayır yok.Sermayenin ödenip ödenmediğini karara yazarsanız, sm, smmm raporu isterler.Hiç bahsetmeyin.

-------
Limited şirket hisse devir kararlarında sermayenin kısmen veya tamamen ödendiğinin beyan edilmesi zorunlu değildir; ancak kararda belirtilmesi durumunda sermayenin ödendiğinin ve öz varlık içinde sermayenin korunduğunun tespit edildiği SMMM/YMM raporunun ve müşavire ait faaliyet belgesinin ibrazı gerekmektedir.
-------

Çok teşekkürler.Sermayenin tamamı ödenmediyse,satış bedeli üzerinden devreden vergi ödemek zorunda mı?Bedelsiz devredemez mi?