Limited Şirket Kayıp Ortak Ve Karar Alınamaması

Öncelikle iyi akşamlar dilemek istiyorum. Şu ana kadar okuduğum gönderilerden gerekli bilgiyi edinemedim o yüzden yeni bir başlık açıyorum.

Özetle 2004 yılında yılında kurulmuş ve 2005 yılında ailevi sebeplerden dolayı %33 ortağı durumuna geldiğim limited şirketin yakın zamanda bana söylenenin aksine kapanmamış olduğunu öğrendim. Bugüne kadar ne bir tebliğ ne de başka bir yazı geldi. Münferit müdür olarak gözüken %34 hisse sahibi ortak tüm aramalarımıza rağmen ulaşılamamış, diğer %33 ortak da yabancı olduğu için yurtdışında ikamet etmektedir (fakat elimizde vekaletnamesi bulunmaktadır). Şirket üzerine kayıtlı herhangi bir eşya, taşinmaz ya da hesapta para bulunmamaktadır.

Vergi dairesinden aldığım bilgiye göre şirketin 72,000 TL vergi borcu, halen daha da öğrenemediğim de bir SSK borcu olduğunu tahmin ediyorum. Yine vergi dairesinden edindiğim bilgiye istinaden muhasebecinin her ay beyanname verdiğimi fakat tutarı yatırmadığını öğrendim. Dolayısı ile şirket hakkında herhangi bir takip başlatılmamış ve bu sebeten dolayı vergi dairesine borcumu ödeme konusunda danışamıyorum. Bir diğer yandan da borç katlanarak büyüyor.

Şu ana kadar edindiğim bilgiye göre vergi ve ssk borcundan payım oranında (%33) sorumlu olduğumu anladım. Fakat bu borcları ödeyebilmek için yasal bir takip başlatılmış olması gerektiği bir diger değişle üst üste 2ay beyanname verilmemesi gerektiğini duydum. Varsayalım muhasebeci ile görüşüp bu konuda bir mutabakata vardık ve en nihayetinde takip başlatıldı. Vergi dairesine ve ssk ya olan borcun payıma düşenini de bir şekilde ödedim. Vergi dairesinden de diğer borclardan yükümlü olmadığıma dair de bir dilekçe aldım.

• Fakat bu durumda hala vergi ve ssk borcu olan bu şirketin faliyetini nasıl durdurabilirim ya da kendimi nasıl kurtarabilirim?
  • Kayıp olan ortak çıkıp bilgimiz olmadan fatura vs. kesme, sirket adına işlem yapma durumunu nasıl ortadan kaldırabiliriz?
  • Oy çoğunluğu olduğunu varsayarsak, noter tasdikli bir çağrı yaptıktan sonra diğer ortaklar borcu ödeyemeyeceği için şirketin iflası için başvurulabilir mi? Ya da oy çoğunluğu ile şirketi fesh etmek sözkonusu mudur?

Özetle üzerime düşen borcu ödesem bile batık ve kayıp durumda olan 2 ortak dolayısı ile bu şirketi kapatmam mümkün müdür? Belki bir o kadar önemli olan diğer bir soru zaten şirket kapanamayacaksa borclarımı ödemek ne kadar mantıklı olur? Ben de çoğu eş durumda olan kişinin yaptığı gibi üzerimde mal varlığı olmadan mı hayatıma devam edeyim?

Bilgilendiriseniz ya da yol gösterirseniz cok minnettar olurum.

Öncelikle şirketteki görevlerinizden istifa etmenizi tavsiye ederim. Şirkette hiçbir yönetici kalmadığında şirkete kayyum atanacaktır.