Limited Şirket tasfiye kararı.

deniz9

Katkı Sunan Üye
tasfiye kararının noter onay tarihinden itibaren 15 gün içinde mi ticaret sicile tescili gerekir.

Ynt: limited şirket tasfiye kararı

Genelde sicil, noterden yapılan işlemler için en fazla 15 gün geriye döner.

kuruluş işlemlerinde 15 günlük süre gecerli diye biliyorum tasfiye kararında da bu süre varmıdır

Aksini düşünüyorum.Öncelikle şunu sorayım:15 gün geçti diye evrakları sicilden dönen biri var mı?Böyle bir şey yaşayan var mı?Konu üzerine sabahleyin Kadıköy sicili aradım.Çünkü elimde 15 şubat'ta noterden onaylanmış ve ilana verilmemiş ana sözleşme var.15 gün diye bir süre var mı,pazartesi veya salı günü getirebilir miyim dedim.böyle bir süre yok getirebilirsiniz dediler. o nedenle başıma gelmedi ama böyle bir sürenin olmayacağını düşünüyorum. Belki 2-3 ay gibi bir süre olabilir ama bu kadar kısa bir süre olmaz.Canlı şahidi olan varsa bilgilerinden yararlanmak isteriz tabi :) Saygılar.

Ynt: Limited Şirket tasfiye kararı.

Bulunduğum ilde böyle bir süre var.

4. MÜDDET:

Madde 32 - Kanunda aksine hüküm olmadıkça, tescili talep müddeti on beş gündür.

Bu müddet, tescile tabi hususun vukubulduğu, tamamlanması bir senet veya vesikanın tanzimine bağlı olan hususlarda bu senet veya vesikanın tanzim olunduğu tarihten başlar.

Ticaret sicili memurluğunun salahiyet çevresi dışında oturanlar için bu müddet bir aydır.

twolf ' Alıntı:
Aksini düşünüyorum.Öncelikle şunu sorayım:15 gün geçti diye evrakları sicilden dönen biri var mı?Böyle bir şey yaşayan var mı?Konu üzerine sabahleyin Kadıköy sicili aradım.Çünkü elimde 15 şubat'ta noterden onaylanmış ve ilana verilmemiş ana sözleşme var.15 gün diye bir süre var mı,pazartesi veya salı günü getirebilir miyim dedim.böyle bir süre yok getirebilirsiniz dediler. o nedenle başıma gelmedi ama böyle bir sürenin olmayacağını düşünüyorum. Belki 2-3 ay gibi bir süre olabilir ama bu kadar kısa bir süre olmaz.Canlı şahidi olan varsa bilgilerinden yararlanmak isteriz tabi :) Saygılar.

www.ito.org.tr > Tescil İlan Kuruluş > Tescil İşlemleri > Limited Şirket > Kuruluş

KURULUŞ
· Ana sözleşmeler notere tasdik ettirildikten sonra, tasdik tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Ticaret Sicili Memurluğuna tescil ettirilmelidir.

İş sakata bindi o zaman.Peki süre dolduktan sonra bu sözleşmeler yeniden mi onaylanacak.Noter ortakları yeniden mi çağıracak.Ortak gitti köyüne,bi daha nasıl çağıracaz.Onay üstüne tekrar onay yapmaz mı?En iyisi kendi noterime sorayım.Cevabı yazarım.Teşekkürler ve Saygılar.

Noterim hiç böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi.Kaldı ki 15 gün çok kısa bir zaman.15 günü geçirecek bir sürü sebep olabilir. Elde para olmayabilir,ortak bu sürede y.dışına gitmiş olabilir.Para gelecek diye beklenir para gelmez,ne bileyim say say bitmez.Noterimde bu 15 günün çok kısa olduğunu böyle bir olayı yaşamadığını söyledi.Sicilde bu sürenin olmadğını söyledi.Birde eminönü merkezi arayalım bakalım ne diyecekler?

Zaten yasa memurluk çevresi dışında oturanlar için süreyi 1 ay olarak belirlemiş. Eğer 15 gün içerisinde işlemler yapılamayacak ise kararı geç almakta yarar var diye düşünüyorum.

cevaplarınız için teşekkür ederim
Tescili yaptıracağım ticaret sicil le görüştüm problem olmayacağını söylediler.
birde takıldığım diyer husus; karar 01/01/2010 tarihinde alınmış fakat kararda şu tarih itibarı ile tasfiye ye girilecek ibaresi yok . noter tastik tarihi ise 11/02/2010 vergi dairesi acısından tescil tarihi gecerli olduğunu düşünüyorüm . karar tarihi 01/01/2010 olduğu için usulsüzlük olurmu?

Arkadaşlar bu arada Ticaret Sicil kadıköy ile görüştüm.Ana sözleşmelerde 3 aylık süreyi geçirmeyin dediler.Tam emin değilim ama herhalde 3 aya kadar evrakları kabul etme yetkileri olabilir.15 günlük süre önemli değil 3 ayı geçirmeyin yeter dediler.Bilgilendirmesi benden..Saygılar.