Limited Şirketin Bir Başka Limited Şirkete Ortak Olması

Üstatlar bir limited şirketim başka bir limited şirketin yüzde 60 hissesini devralacak. Nasıl bir yol izleniyor hiç bilmiyorum. Noterde hisse devri nasıl oluyor. Ticaret odası ne istiyor. Yardımcı olabilecek kimse var mıdır

Yani bu konuda uygulamam yok ama bir mükellefim de şirket ortaklarından birisi şirket tüzel kişiliği.

Sizinki de aynı durum diye düşünüyorum. Normal hisse devrinde ne yapıyorsak yine aynı işlemler yapılacak diye düşünüyorum. Sadece hisseleri devir alacak olan şahıs değilde tüzel kişi olmuş olacak.

Yani noterden önce hisse satışı yapılacak devir eden ve devir alan şirket arasında.

Sonrasında karar alınacak.

Sonrasındada tescil yapılacak.
Diye düşünüyorum

Karar nasıl yazılıyor.Notere giderken devir alacak şirketin tüm ortaklarının notere gitmesi gerekir mi. Kararda normalde alacak kişinin adresi tcsi yazılıyor burda da şirketin adresi vergi numarası yazılacak sanırım. Ticaret odasının sitesinde açıklayıcı bir yazı yok.oradan tek öğrendiğim hisseleri alacak şirketin temsilcisi şirket ünvanı altında imza atması gerekiyor. Dedim yapmış olan varsa belki bi yol gösterir.

Bende uzun zamandır bu işlemi yapmadım. Fakat şöyle düşünüyorum.
1- Diğer şirkete hissedar olacak olan şirket kendi içinde tescilsiz fakat noter onaylı bir karar alsın.Çünkü temsile yetkili kişi,diğer hissedarların olurunu almadan böyle bir karar vermiş olabilir.Tüzel kişiliğinde bu devri kabul ettiğine dair bir karar her zaman yerinde olur.
2- Sonrasında hisse devri alacak şirketin yetkilisi bu kararla ve imza sirküleri ile birlikte,diğer şirket yetkilisi ile noterden hisse devri yapacak
3- Mersisten hisse devri kararı alınacak.Örneği netten bulunabilir.
4- Tescile gidildiğinde dilekçe,hisse devri kararı,hisse alacak olan şirketi yetkilisine ait imza sirküleri örneği, hisse alacak olan şirketin kendi iç karar örneği (her ihtimale karşı bulunsun)

Bu şekilde olabileceğini düşünüyorum.

@ahmetmandan,

LTD hisse devri, Ana Sözleşme tadilidir. Hisse alacak olan şirket, XXXX şirketinin hisselerini alacağına karar verdiğine dair bir karar alsın, ortaklar kurulu kararı. Hissesi satılacak şirkette ise Sermaye maddesi tadili işlemi yapılarak bu maddenin yeni hali alan ve satan ortakların imzasıyla yazılacak. Sonra karar sadece noter onayı ve tescil ilan aşamasını geçecek. Hisse devri işlemi LTD şirketler için noterde gerçekleştirilmiyor.

@ahmetmandan,

LTD hisse devri, Ana Sözleşme tadilidir. Hisse alacak olan şirket, XXXX şirketinin hisselerini alacağına karar verdiğine dair bir karar alsın, ortaklar kurulu kararı. Hissesi satılacak şirkette ise Sermaye maddesi tadili işlemi yapılarak bu maddenin yeni hali alan ve satan ortakların imzasıyla yazılacak. Sonra karar sadece noter onayı ve tescil ilan aşamasını geçecek. Hisse devri işlemi LTD şirketler için noterde gerçekleştirilmiyor.
İşlemleri yaptık. hisseleri devir alan A şirket, hisselerini devir aldığı B şirkette ki temsilci için müdür atama kararı aldı. hisseleri devir eden B şirket dediğiniz gibi hisse devri ve hisseleri devir alan A şirket adına temsilci seçimi kararı aldı. bu iki kararıda dilekçenin ekine koyduk verdik tescil oldu.

Bende uzun zamandır bu işlemi yapmadım. Fakat şöyle düşünüyorum.
1- Diğer şirkete hissedar olacak olan şirket kendi içinde tescilsiz fakat noter onaylı bir karar alsın.Çünkü temsile yetkili kişi,diğer hissedarların olurunu almadan böyle bir karar vermiş olabilir.Tüzel kişiliğinde bu devri kabul ettiğine dair bir karar her zaman yerinde olur.
2- Sonrasında hisse devri alacak şirketin yetkilisi bu kararla ve imza sirküleri ile birlikte,diğer şirket yetkilisi ile noterden hisse devri yapacak
3- Mersisten hisse devri kararı alınacak.Örneği netten bulunabilir.
4- Tescile gidildiğinde dilekçe,hisse devri kararı,hisse alacak olan şirketi yetkilisine ait imza sirküleri örneği, hisse alacak olan şirketin kendi iç karar örneği (her ihtimale karşı bulunsun)

Bu şekilde olabileceğini düşünüyorum.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM