Limited Şirkette Dışarıdan Atanan Müdür SSKlı Olmak Zorunda mıdır ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Limited şirkete dışarıdan yani ortak olmayan bir müdür atadık artık limited şirketin imza yetkili müdürüdür
Bu kişi limited şirkette ssk lı olmak zorundamıdır? SGK ileride şirkette imza yetkili kanuni temsilci müdür ssk lı olmak zorunda olmasına rağmen ssk lı yapılmamış diye ceza kesebilir mi?
İyi Çalışmalar

Limited şirkete dışarıdan yani ortak olmayan bir müdür atadık artık limited şirketin imza yetkili müdürüdür
Bu kişi limited şirkette ssk lı olmak zorundamıdır? SGK ileride şirkette imza yetkili kanuni temsilci müdür ssk lı olmak zorunda olmasına rağmen ssk lı yapılmamış diye ceza kesebilir mi?
İyi Çalışmalar

merhaba, bu ara benzer bir konuyla uğraşmaktayım. atanan müdürün SSK kaydı yapılmak zorunda ve biz de bir formül aramaktayız.

şöyle ki;
tek ortakla kurulacak firmaya dışarıdan müdür ataması yapılacak, atanacak kişi devlet memuru iken emeklilik gününü doldurmuş ve istifasını vermiş,
yaşını doldurmayı beklemekte.( böyle bir durum mümkün diye biliyorum kendi ifadesi de bu yönde )
Emekli sandığından emekli olmak istediğinden sgk ya da bağ-kur kaydı yapmak istemiyor.

Böyle bir durumda dışarıdan atanan müdür ya da sıfatı her ne olacaksa sgk veya bagkur kaydı olmadan şirketi vekalet ile temsil etmesi mümkün müdür?
bir örnek; vekalet verilecek kişi ile iş sözleşmesi düzenlenip ( danışmanlık vs. gibi ) kişinin firmayı temsil etmesi ve yıl içinde limitleri aşmadan gider pusulası ile beyanların yapılmasının uygun olabileceğini düşünebilir miyiz?

Selamlar..

Merhaba
Gider pusulası bence çözüm olmaz.Her ne kadar limiteleri aşmayacak olsanız da düşünülen danışmanlık ödemesi, kendisi için "sürekliliği olan bir gelir" haline gelecektir.Yasalarımızda haliyle gider pusulası gibi basit bir yöntemle (amiyane) bu işten sıyrılmasına pek iyi gözle bakmayacaktır.
Eğer emekliliğine az bir zaman kalmışsa bekleyin,hemen ücretlendirme işine girmeyin.Emekli olduktan sonra kendisine sgdp sigortası yaparsınız. Şirket dışından müdürler zaten bağkurlu olmazlar.
Ya da (bu benim düşüncem,doğruluğu tartışılır) şirket, müdüre (atıyorum bir yıl süre ile) herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacağına dair bir karar alır (tescilsiz) bu kararı da ortak ve dışardan müdür imzalar,noter tasdikiyle muhafaza ederler.Fakat tabi dışardan müdüre ücret ödemesi olmayacaksa (yine benim düşüncem) ortak olan kişiye de (müdür olsa dahi) herhangi bir ödeme yapılmamalıdır.
Şu an için düşüncem bu yönde

Merhaba,

Firmanın bekleme gibi bir durumu yok, tek ortaklı ve ortak 80 yaşında..
Atanacak kişinin 2 ayrı şirkette yine vekaleti var ve sgk girişi yapmamışlar. Nasıl bir yol izlediklerini öğrenebilirsem paylaşırım.
Tespit edilirse kayıt dışı istihdam sebepli firmanın ciddi cezalar ile muhatap olması muhtemel diye düşünüyorum.
Ben sgk kaydı olmadan bu şekilde çalışılmasının doğru olmadığını, tespiti halinde yaptırımların olabileceğini firma ile paylaşıp tercihi kendilerine bırakacağım.
Bugün yarın biraz daha netleşecek durumlar, süreci tekrar paylaşırım.

Selamlar.

Bence vekalet varsa direk ücretlendirmede yapmak gerekir.Siz müdürlük yapsanız ücret talep etmez misiniz? Bunun tabiki en doğrusu ücret vermek ve sgk yapmaktır.
Ama bir öğrenin bakalım, yapan nasıl yapıyor.
Bu arada (biliyorsunuzdur mutlaka) şirket ortaklarından en az birinin tam imza yetkisine sahip olması gerekir.Yani dışarıdan müdür atasanızda, devam eden şirket ortağına yetki vermeden tüm yetkiyi dışarıdan atanan müdüre veremezsiniz.Bunu da göz ardı etmeyin tabiki.

Bence vekalet varsa direk ücretlendirmede yapmak gerekir.Siz müdürlük yapsanız ücret talep etmez misiniz? Bunun tabiki en doğrusu ücret vermek ve sgk yapmaktır.
Ama bir öğrenin bakalım, yapan nasıl yapıyor.
Bu arada (biliyorsunuzdur mutlaka) şirket ortaklarından en az birinin tam imza yetkisine sahip olması gerekir.Yani dışarıdan müdür atasanızda, devam eden şirket ortağına yetki vermeden tüm yetkiyi dışarıdan atanan müdüre veremezsiniz.Bunu da göz ardı etmeyin tabiki.

Sevgili Tahsin,

"ücretlendirmede yapmak gerekir." konusunda haklısın. TTK'nın temel ilkesi şöyledir; "Şirketi Müdürler Yönetir." Bunun için ya şirket ortağı yada bu amaçla istihdam edilen birinin şirketle iş akdi yapıldıktan sonra atama kararının yazılması gereklidir. Vekalet yoluyla diğer temsiller, özellik arzeden konularda olabilir. Örneğin Gümrük, avukat vs. Bunun dışında olmaz.

Saygılar,

Merhaba,
Ticaret odası randevu günü ortağın sağlık raporu olmasına rağmen kuruluş işlemleri müdür onayından döndü. Vekaleten kurulabileceği söylendi ve bana vekalet vermek istediler..
Firmanın tek ortaklı olması, ortağın 80 yaşında tek çocuklu olması, çocuğun ticari anlamda geçmişinden net bahsetmemesi vs. güven vermemesinden ben vekaleten kurmayı kabul etmedim.
Velhasıl dışarıdan atanacak müdürün vekaletiyle şirket kuruldu ve devamında firmadan hiç ses yok.
Sözleşme imzalayacağımız gün randevu ertelendi ve devamında telefonlarıma bakmadılar.
Bu sebeple süreç devamında atanan müdür ile ilgili mesele olacak mı artık bilemiyorum.Konu hakkında paylaşımlarınız için teşekkürler.

Ben firmaya elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştığımdan vicdanım rahat, potansiyel mükellef kaybından dolayı tabi üzgünüm.
Vardır bir hayır diyorum, selamlar.

Açıkcası ben bu şirketin devamında sizin için pek bir hayır göremiyorum.Mazur görün ama daha kuruluşta çuvallayan bu kişilerle ne kadar sağlıklı devam edilebilir,soru işareti?
Herşeyin hayırlısı olur inşallah.
Allah tabi uzun ömür versin ama 80 yaşına gelmiş ve tabiri caizse bir ayağı çukurda olan bir şahıs üzerine neden şirket kurulur.Bunlar bu kişinin üzerine şirketi kurup,istedikleri gibi at koşturacaklar herhalde.Gidişat biraz bunu andırıyor.
Kolay gelsin.

Son düzenleme: