LTD Şirketine AŞ'nin Ortak Olması

Üstadlar merhaba

Şirketimiz ... AŞ LTD ŞTİ'nde %50 hissesi olan gerçek kişinin hissesini satın aldı.Bu işlem sonucunda LTD ŞTİ nde sermaye taahhadü /sermaye koyma zorunluluğu varmı.Bu yapılan işlemlerde muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır. ?
Değerli bilgilerini paylaşan üstadlara şimdiden teşekkür ederim.

Sayin aii84
Normal sahisin yerine as fimasi gelmis. Dolayisyla sermaye arttirmina gerek yok. Birlesme, nevi degisikligi vb olsaydı o zaman sermaye artisi gerekirdi
Muhasebe kaydinia gelince as firmasina 500 hesabin altinda bir hesap acin. Gercek kisinin hesabina borc bu hesaba alacak verin.
Bu islemide hisse devrinin gerceklestigi yani Tic.sicil gazetesinde tescil edildigi gunle ayni olsun.
Ileride Ltd kar dagitimi olursa bunuda ayrica burada konusuruz. Zira as nin elde edecegi bu kari nasil beyan edecek bu kar vergilenddirileceek mi ? Vergilenirilmeyecek mii ? Bunlari konusuruz

Ayrica 501 hesabi varsa bunu da 500 hesap gibi degerlendirmek gerek.
Diger onemli bir hususda bu furmalarin arasinda ticari veya Mali islemlere transfer fiyatlandirmasi , ortulu sermaye konulainda dikat etmek gerek

Sayin aii84
Normal sahisin yerine as fimasi gelmis. Dolayisyla sermaye arttirmina gerek yok. Birlesme, nevi degisikligi vb olsaydı o zaman sermaye artisi gerekirdi
Muhasebe kaydinia gelince as firmasina 500 hesabin altinda bir hesap acin. Gercek kisinin hesabina borc bu hesaba alacak verin.
Bu islemide hisse devrinin gerceklestigi yani Tic.sicil gazetesinde tescil edildigi gunle ayni olsun.
Ileride Ltd kar dagitimi olursa bunuda ayrica burada konusuruz. Zira as nin elde edecegi bu kari nasil beyan edecek bu kar vergilenddirileceek mi ? Vergilenirilmeyecek mii ? Bunlari konusuruz
Üstad merhaba
1-Şahis yerine tekrar başka bir şahis gelseydi yine LTD'nde sermaye arttırımına gerek varmıydı?
2-AŞ nin yaptığı bu işlem iştirak değil mi ? 242 li hesap borç gerçek kişinin hesabına da alacak kaydedilir diye düşünmüştüm.Neden 500 lü hesapları çalıştırdık anlamadım.
Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bir şirkete ortak olmak sermaye artışı yapılmasını gerektirmez. Siz mevcut ortaklardan birinin payını satın alıyorsunuz. Payını satanın gerçek kişi veya tüzel kişi olması durumu değiştirmez. İşlemler parasal yönden alan ile satan arasındadır. Şirket sadece pay devrini onaylar, pay defterine kaydeder, ticaret sicilde tescilini sağlar. Hisseyi alan A.Ş. ise önce payların satın alınmasıyla ilgili yönetim kurulu kararı almalıdır.
Ltd. Şti 500 hesaplara hisseyi devreden ve devralan arasında virman kaydı yapar. Hisseyi alan A.Ş. ise 242 hesaba kayıt yapar.

Sayin ali84

Ben LTD acisindan 500 hesabi calistirir demek istedim. Ancak Sevgili arkadasim bulent A.S'nin kaydinida yazarak yardimci olmus