Ltd. Şti. Kuruluşu...

TALHAM

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar selam..
iki ortaklı bir limited şirketin bir gerçek kişi ile yeni şirket kurması gerekiyor..
bu işlemde takip edilecek yol ve evraklar hakkında bilgi verebilir misiniz ?
normal şirket kuruluşundan farklarını izah eder misiniz ?
saygılar

aynı suali diğer bir başlıklada sormuştum. cevap alamadım.. lütfen buna cevap :))

Re: ltd. şti. kuruluşu.... neden kimse cevap vermiyor :))

TALHAM' Alıntı:
arkadaşlar selam..
iki ortaklı bir limited şirketin bir gerçek kişi ile yeni şirket kurması gerekiyor..
bu işlemde takip edilecek yol ve evraklar hakkında bilgi verebilir misiniz ?
normal şirket kuruluşundan farklarını izah eder misiniz ?
saygılar

aynı suali diğer bir başlıklada sormuştum. cevap alamadım.. lütfen buna cevap :))

Sayın TALHAM
Öncelikle diğer mesajınızda forum kurallarına uymadığınızdan dolayı kilinletmiş durumda sorunuza geçersek;
İki ortaklı limited şirket kurmak için ilk olarak şirketi kuracaksınız.
Gerçek kişi ile kastınız mükellefiyeti devam eden bir işletme ise bu işletmenin bilanço usulune göre defter tutması gerekiyor.Durum böyle ise bu işletmenizi de mahkeme kararı ile şirkete aktaracaksınız.

Sayın Dinçer KUM

İlginize ve cevabınıza teşekkür ederim.
Sanırım sorum tam anlaşılmamış belki ben anlatamamışım.
Bir ltd. şti. kurulacak. Ortaklardan biri bir gerçek kişi (mükellefiyeti olmayan), diğeri ise hali hazırda faaliyeti devam eden bir başka ltd. şti. olacak.
1- Önce bu mümkün mü ? Mümkün olduğunu sanıyorum.
2- Kuruluş nasıl olacak, anasözleşmede farklılıklar nedir ? Evrak tanzimi, lüzumlu evraklar nelerdir ?
Bu konularda yardım istiyorum. Bu tarz bir kuruluş yapan bir arkadaşımız varsa yardımını bekliyorum. Saygılar..

Sayın talha, bir şirketin yeni kurulacak olan şirkete ortak olması mümkündür. Kısaca iştirak diyeceğimiz olaydır. Eski şirket iştirak için karar alıp tescil ettirecek ve yeni şirketin kuruluşu normal şirket gibi anasözleşmesi tescil ettirecektir. Gerekli evrakları sicil müdürlüğüne sorarak hazırlarsınız.

!!!

Sn. Talham

Limited şirket, en az iki, en fazla ise elli gerçek veya tüzel kişinin belli bir iktisadi maksat ve konu ile uğraşmak üzere bir unvan altında bir akitle kurdukları, esas sermayesi muayyen, borçlarından dolayı yalnız mameleki ile sorumlu ve ortaklarının sorumluluğu sınırlı bulunan, hak ehliyeti işletme konusu ile sınırlı, tüzel kişiliğe sahip bir ticaret şirketidir.
Limited şirketler bir başka Limited şirkete ortak olabilirler. Yapacağınız işlem öncelikle yeni kurulacak olan şirkete ortak olmak için ortaklar kurulunca karar alınması kuruluş işlemleri sırasında tüzel kişiliğin temsilcilerinin imzası yeterlidir.

Şirkete iştirak etmek isteyen (kuran) firma bir karar alır
bu kararda: şirkete koyacağı sermaye, şirkette kimin temsil ve ilzama yetkili olacağı ve iştirak edilecek şirketin unvanı belirtilir.

Şirket kuruluşlarındaki muamele aynen işletilir.
İştirakçi firmayı kararda tayin edilen kişi temsil ve ilzam eder.

Burda temsil vardır ama ilzam yoktur. İlzam borç altına sokmak demektir. Pratik olraka yeni kurulan şirkete, diğer bir hükmi şahıs ortak olursa , bu kurumu kimin temsil edeceğinin belirlenmesi gerekir. Karar bunun için alınır. Borç altına sokma ödeme yetkisidir. Ödeme yetkisi yeni şirketin yasal kurullarında belirlenir.

Sn TALHAM'ın ifadesinden anladığım; yeni bir şirket kuruluyor. Yani halihazırdaki 2 ortaklı limited şirket yeni kurulacak şirkete devrolunmayacak. Ortakları , kurulacak yeni şirketin de ortağı olacak. Ben böyle anladım.

Soru nerdeyse 2 ay önce sorulmuş tabii, olan olmuştur artık :)
Sayın TALHAM orada mısınız?

nguroy' Alıntı:
Burda temsil vardır ama ilzam yoktur. İlzam borç altına sokmak demektir. Pratik olraka yeni kurulan şirkete, diğer bir hükmi şahıs ortak olursa , bu kurumu kimin temsil edeceğinin belirlenmesi gerekir. Karar bunun için alınır. Borç altına sokma ödeme yetkisidir. Ödeme yetkisi yeni şirketin yasal kurullarında belirlenir.

iştirak edilen firmada tüzel kişi temsilcisine böyle bir yetki verilmişse kullanabilir demek istemiştim.
eksik bilgi için özür, düzeltme için teşekkür ederim.